bugün

gül böreği de denen yapılışı uzun süren ama sarımsaklı yoğurt ve kırmızı biber+yağ ile servis edildiği için mantıya benzeyen lezzet canavarı.
diğer adı için;

(bkz: orospu mantısı)
(bkz: casita)
sarmisakli yogurt+salcanin her yemegi daha lezzetli kildiginin acikca ispatidir.
Kadıköy vagon kafede yenmesi gereken yiyecektir. Tava böreği nin yoğurtlu, baharatlı, iştah açıcı halidir.
sosyete hatunlarının ne kadar beceriksiz ve yemek yapmaya elverişsiz olduklarının kanıtı. ne kadar özensiz ve baştan savma olduğu şeklinden de aşikar zaten. halbuki kayseri mantımız öyle mi? her tanesinde alın teri, el emeği göz nuru var. sosyeteler yemek yapmasın lütfen. yaparlarsa da cover değil, kendilerine has yemekler yapsınlar bi zahmet.
(bkz: Vagon cafe)
yumuşak yapılınca yemesi keyifli olan.
çakma mantıdan bile çok daha dandik bir yemektir.sonuna mantı kelimesini boşu boşuna almıştır.beceriksiz tiplere ya da vakti olmayan pratik hatunlara göredir.tabi seven varsa o da yapar o ayrı.
sadece isminde mantı geçiyor diye mantıyla karşılaştırma yapılması yersiz ve saçma olan yiyecektir. Kendileri ana yemek değil börektir efendim. çok da güzeldir çok lezzetlidir tamam mı ?
normal mantıdan daha lezzetli olan mantıdır. içinde sebzelerde varsa off tadından yenmez.
Sabahın nurunda canımın ac-ca-yip çektiği bombastik yiyecek.
kiymali yuvarlak bir borek dusunun, yumusak olacak ama. ustune yogurt dokuyorsunuz, ve pul biberli sosunu da ekliyorsunuz. iste sosyete mantisi. bugun ilk defa evde yedim. cok lezzetli bir yemek.
yapılması çok kolay. ilk defa denedim, yenebilir bir besin çıktı ortaya.
görsel
Bu bildiğimiz kıymalı böreğin üstüne yoğurdu döküyorlar oluyor mantı.
*Ben de yedim. Peh.
Aslında yemedim börek börekken, mantı mantıyken güzel.
bildiğin börek yav.