1. 1.
  Türk siyasal partisi. ortanın solunda yer alan sosyal demokrasi partisi ve halkçı parti'nin birleşmesiyle 3 kasım 1985'te kuruldu. genel başkanlığa, aydın güven gürkan seçildi. 1986'da yapılan ilk genel kurulda genel başkanlığa erdal inönü seçildi. mart 1989'da yapılan yerel seçimlerde ülkede birinci parti durumuna geçti. ankara, istanbul ve izmir dahil 39 ilin belediye başkanlıklarını bu partinin adayları kazandı. nisan 1993'te toplanan parti tüzük ve program kurultayı, cumhuriyet halk partisi ile sürtüşmeyi önlemek için partinin altı ok ilkelerini yeniden tanımladığı gibi, kürt sorunundaki tutumuna da açıklık getirdi.
  1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  terör örgütü temsilcileri leyla zana, hatip dicle, ahmet türk gibi isimleri meclise sokan partidir.
  2 -4 ... shalamar
 3. 3.
  deniz baykalın bir dönem genel sekreteri olduğu partidir.

  dehap ile 2004 yerel seçimlerinde seçim ittifakı yapmışlardır. daha öncede leyla zana, hatip dicle, ahmet türkü meclise sokmuştur.

  şu anda genel başkanı murat karayalçındır.
  1 ... arude50
 4. 4.
  Türkiye siyasal yaşamında on yıl süreyle aktif halde yer almış siyasal örgütlenme.

  '87 genel seçimlerinde; %24,74,
  '91 genel seçimlerinde; %20,75,
  '89 yerel seçimlerinde; %28.67,
  '94 yerel seçimlerinde; %%13.53,

  oy almıştır. bu parti 1985-1995 dönemi shp'sidir. '95 yılında chp ile birleşmiştir. 2002 yılında aynı kısa adla açılan partisi ise sosyaldemokrat halk partisi'dir.
  1 ... leggare
 5. 5.
  bizsiz solda birle$me olamaz diyerek chp'ye yalvaran parti.
  -1 ... darkness nights
 6. 6.
  partinin şu andaki ismi sosyal demokrat halkçı parti değildir;
  (bkz: sosyal demokrat halk partisi)
  1 ... abra kadavra
 7. 7.
  dtp'den farkı olmayan parti.
  1 -5 ... chilavert
 8. 8.
  Sol için ömemli olduğunu düşündüğüm partidir. Ama ne yazık ki partinin başındakiler benim düşündüğümü düşünememekte ısrarla sol seçmeni Deniz Baykal'a mahkum etmektir. Zaten partinin başında da ikinci bir Deniz Baykal olan Murat Karayalçın bulunmaktadır; haliyle bir beklentimiz olmayan parti konumundadır.
  -1 ... fernando gago
 9. 9.
  Erdal inönü gibi iyi bir insan, vasat ve altı bir siyasi parti lideri önderliğinde 80 sonrası solun en önemli partisi olan necdet calp'ın önderliğindeki halkçı partiden sonra kurulmasına karşın sosyal demokrasinin ülkemizdeki son ciddi seçim başarılarına erişmiş partidir. Açıkcası çok fazla ısınamadığım bir parti olmasına karşın bir dönem önemli işler yaptı. Ama rahmetli inönü'nün madımak oteli'ndeki hali ve kürtçe yemin olayını tahayyül edememesi maalesef siyaset tarihimizde çok ta sevimli bir anı olarak kalmamasına neden oldu.

  Siyasi tarihimizle ilgili en önemli mirası*; cumhuriyet halk partisi'nin yeniden siyasete çıkmasına zemin hazırlamasıdır.
  1 ... indiana_jones
 10. 10.
  10 yıl yaşamış partidir.

  Kuruluş tarihi:3 Kasım 1985.
  Kapanış tarihi:18 Şubat 1995.
  ... delicious