bugün

Insanlik icin getirdigi fayda goz onune alinirsa fen bilimlerinin bir adim onde oldugunu dusundugum karsilastirma.
Ancak sosyal bilimlerin de hukuki ve sosyal alanlarda getirdigi yadsinamaz reformlari mevcut.
Hangisinin daha "yararli" oldugu muglak.
Bir tarafta fizik, kimya, biyoloji, tıp gibi babalar; öbür tarafta sosyoloji ve felsefe haricinde pek bir sike derman olamayacak alanlar...

Olaya bilim ve bilimsel araştırmalar açısından bakıldığında da fen bilimleri çok başka boyuttadır. Sosyal bilimler biraz daha estetik, biraz daha tespit üzerine kalırken fen bilimleri seni uzaya çıkartır, oradan yerin dibine ta magmaya kadar indirir, koluna bacağına organ nakli yapıp, eşeyli üremeden, çiçekteki polenin topraktaki ağaç köküne kadar anlatır. Felsefe ve sosyoloji olayı biraz dengelemeye çalışsa da sosyal bilimlerin barındırdığı diğer dalların fen bilimlerine göre pek önemli olmaması maalesef bu mücadeleyi sosyal bilimler için kaybettirir.

Ayrıca sosyal bilimci akademisyenler ile fen bilimci akademisyenler Arasında da çok bariz fark vardır. Herkes sosyal bilimci olabilir ama herkes fen bilimci olamaz. Zira Türkiye üniversitelerindeki sosyal bilimcilerin en az %90'ı hiçbir Ekstra bilimsel esnekliğe sahip değil. Yani sosyal bilimci olmak için doğuştan gelen hiçbir yeteneğe ve yatkınlığa gerek yok. Oku, ezberle, kanıksa yeter...
normal şartlarda hiç yapılmaması gereken kıyas. sosyal bilimler çalışmadan fen bilimleri faaliyete kolay kolay geçemez. ama öyle boktan bir durumdayız ki bu amcık ağızlı sözelcilere lav silahı ile ateş etmek istiyorum. türkiye'de fen bilimleri üretime katılır, sosyal bilimler memur olmaya çalışır. düz bir lisans veya yüksek lisans mezunu için de; üncan sahibi akademisyenler için de bu geçerli. mühendislikte pozitif bilimlerde adamlar laboratuvardan atölyeden çıkmasın götü sikilsin; siz gidin kahve içip romantik takılın, sıcacık odalarınızda ders vaktinin gelmesini bekleyin köpoğlular. yemin ediyorum bir öğretmenler bir de bu sözelci akademisyenler ilk hedefimde. elime erk geçerse ağzınıza sıçacağım andolsun.
Biri masal diğeri hayatın gerçeğidir.
görsel

Biri hayatın içindedir. iç içedir.

Diğeri hayatını kolaylaştırmak için vardir. Kolaylaştırirken de sosyalden bolca yararlanir.

Ayrilmaz ikili...