bugün

yöneltilen sorunun cevabının bilinmemesi halinde kurulan bir kaçış cümlesidir. çok düşük bir ihtimalle de soru duyulmamıştır.
amerikan egitim sisteminde, hele de uluslarasi statude bir ogrenciyseniz bol bol dagitabileceginiz soru cumlesi. genellikle, hocalar seker seker tekrar eder.
bekle veriyorum şimdi odunu cümlesiyle olay yeri terk edilmelidir.
cevabını bilmiyorsanız zaman kazanmak için kaçış sorusudur.
asil amaci hoca soruyu tekrar ederken sagdon soldan duyulan cevaplari birlestirip bir cumle olusturmak icin zaman kazanmaktir.
öğrencinin öğretmene uyguladığı hilal taktiğidir. soruyu sorup cevabı bekleyen öğretmeni bu şekilde üzerine çeker. bu sırada yan sıralardan ve önündeki kitaptan gerekli bilgileri toparlar, ve yeni konuşmaya başlamış bir çocuk gibi sesler çıkartarak anlamlı cümleler kurmaya gayret eder.

hilal taktiğini yemeyecek öğretmenler, 'neden beni dinlemiyorsun it' diyerekten karşı taarruza geçebilirler. bu tip durumda safları sıklaştırıp sipere yatmak en uygunudur. zaten siz yatmasanızda öğretmen yatıracaktır.
derste uyuyan öğrencinin uykudan yanındaki tarafından dürtülerek uyandırılmasının ardından kendisine soran gözlerle bakan hocasına ve arkadaşlarına daha da aptal gözükmemek için sorunun tekrarını istemesidir.
(bkz: şıkları alabilir miyim)