1. 1.
    başlığın tam hali, "sorunları kavga etmek yerine tartışarak çözmeye çalışmak" şeklindedir , hasmına "dostum senin derdin nedir" şeklinde hitap eden çocuklar duymasın tuna kılıklı kardeşlerim.

neyse tanım; yersizdir arkadaşlar. şimdiye kadar hiçbir edepli tartışmanın sonuca ulaşmadığı gerçeği gün gibi karşımızda dururken.

mesela geçenlerde ibne kılıklı bir solcu ile tartıştım. "solcu" diyorum çünkü bariz belli ediyordu, eşi araba kullanırken kendisinin adammış gibi yan koltukta oturması.

neyse, neymiş efendim dörtlü flaşör yakıp sol şeritte namaz kılamazmışım. sinirlendim tabi bunu duyunca.

yine sakin olma yolunu seçerek, "gardaşş ikindi vakti kaçıyor, ne yapsaydım aracı yola enlemesine çekip yolu komple mi kapatsaydım" şeklinde harika bir argümanla mat ettim bunu.

dili tutuldu, söyleyecek söz bulamadı. eşi olacak zilli de bağırıyor o arada, "oral bırak şu yobazı lütfen" falan diyerek.

her neyse, mantıklı düşüncelerim bu pasif kardeşimizi iyice sinirlendirmiş olacak ki, "şimdi 155'i arayacağım beyfendi" şeklinde bir çıkış yaptı.

o an nevrim döndü arkadaşlar. "ulan madem içeri gireceğim bari ağzını yüzünü kırayım da öyle gireyim"diyerek aldım bu herhangi bir ortama girdiğinde selamun aleyküm demek yerine "merhabalarr" şeklinde selam veren enteli.

ama nasıl vuruyorum. solcuya vurur gibi, o ara fikri değişti bu kardeşimizin. "arkadaşım tamam, sen haklısın vurma lütfen" demeye başladı.

bende affettim tabi, sonra barışıp , öpüşüp koklaştık. eşi abdestimi bozdu ama. az önce geldim yazıhaneme, ekip arabası var lan kapıda.

buyrun komserim.
    5 -5 ... frktmz krds frktmz
  2. 2.
    insanlar konuşarak anlaşabilirler. konuşarak anlaşılamaması durumlarında farklı yollara başvurulabilir.
    2 ... gethere
  3. 3.
    Denemekten vazgeçtiğim uygulama artık hiç tartışmadan ortamdan uçarak gökyüzünde kayboluyorum tavsiye ederim.
    2 ... yazar cizer06
  4. 4.
    Biz genelde tartışamıyoruz bile susup kalıyoruz.
    1 ... kivircikella
  5. 5.
    her gün yüz yüze geldiği komşusuna sabah bir günaydın dahi diyemeyecek kadar medeniyetten uzak insanların yaşadığı toplumlarda mümkün olmayan eylem.
    1 ... oteki yuzde ellibir den biri
  6. 6.
    Tam 6 aydır canla, başla uğraştığım ve öğrencilerime kazandırmaya çalıştığım tek davranış.
    inanın her yolu denedim, olmuyor.
    Toplumsal yapı gereği asabiyet ve saldırganlık zaten fazla iken görev yaptığım bölgede bu durum 10 kat daha fazla.
    Vahşi doğada kurtlarla büyüseler bile daha az saldırgan olabileceklerini düşünüyorum.

Empatinin oluşumunu nasıl sağlayabiliriz, daha fazla ne yapabiliriz bilmiyorum ama bunun çocukluktan oluşması gerektiğine inanıyorum.

Ki ilk entry'deki anlatım da aşağılama ve saldırganlık içeriyor.
    1 ... hachikos