hiçbir şey okumadan, düşünmeden, araştırmadan kendisinden inanması istenen dine inanan insandır.

yanlış anlaşılmasın, din ile ilgili başlığı görünce eli hemen eksi ya da artı butonuna giden insanlar için söylüyorum : hiçbir şekilde hiçbir kişinin dini inancıyla bir alıp veremediğim yoktur. Olamaz da. Herkesin inandığı kendinedir. sadece gözlemlediğim bir iki şey bunlar. merak eden için söylüyorum, inanan biriyim.

çevremizde bolca gördüğümüz insan tipidir böyle kişiler. inandıkları din hakkında hiçbir şey bilmeden sırf aile baskısı, çevre yüzünden inanan insanlardır. Kendilerine sorsak " en doğru din bizimki ya, diğerleri yalan tabii " falan derler. halbuki inandığı din, daha doğrusu hiçbir din sorgulamadan inanmayı emretmez. inandığı tanrı, temeli sağlam olmayan bir inançla ona ibadet etmesini istemez. gerçekten anlayarak, bilerek, güvenle inanmalarını ister. zira böyle bir inanç daha kuvvetli ve anlamlıdır. Kişiye daha fazla kuvvet ve güç verir. inancı daha anlamlı kılar.

sırf bu insanlar yüzünden insanlar öyle yanlışlar yapıyorlar ki. dini öyle yanlış anlıyor ve tanıyorlar ki. bütün bunların sebebi bu kişiler işte. düşünmeden inanan, bilmediği konu hakkında atıp tutan, kafasına göre insanları cennetlik/ cehennemlik diye ayıran bu insanlar yüzünden. Bazı kişilerin inancının soğuma sebebi bu kişiler. Dini yanlış tanıtan,yanlış anlattıran hep bu kişiler.
bkz. kemalizme iman eden insan
hz ibrahim duyabileceğiniz en aydın insandır belkide,
allaha soruyor; "seni görmem mümkünmü?" allahı kendi kendine bulmuş birinin şüphe etmediğini allah bilmiyormu sanki, allah *; "inanmıyormusun ey ibrahim" *
hz ibrahim; "elbette inanıyorum, istedimki kalbimde mutmain olsun"

yani hemde böyle sorgulamış hz ibrahim, sormaktan, öğrenmekten çekinmeyin, ama şeytan çok zeki* ve sorgulamak başka, zanlarına kapılıp hüküm vermek ve o hükmün doğruluğuna kendini ve başkalarını inandırmak başka,

yoksa iman ispat gerektirmez, iman etmişsinidr zaten, asıl inanmayan, neden inanmadığını ispat derdine düşer, özellikle kendine.
güncel Önemli Başlıklar