bugün

Sonyin Xperia Z4 modelini tanıttıktan sonra çıkaracağı yeni telefon modelidir.
Türkiyede ve avrupada z4 olarak tanıtılması daha mantıklı olacak olan telefondur. Sonuçta hali hazırda bir z4 modeli bulunmamakta. Tanıtılan ve satışta olan son z serisi telefon z3+.
ülkeye kaç dolardan gireceği daha belli olmayan canavardır.
Evet bir xperia sevdalısı olarak z5 başlığını açmak bana nasip oldu bundan dolayı çok mutluyum (boş laflar kısmı). Telefondan bahsedecek olursak adı nerdeyse duyulmamış olan z3+,z4 olarakta geçen bir başarısızlıktan sonra gerçekten iyi bir çıkış oldu. Z5: z5 compact, z5, z5 premium şeklinde 3 modelde çıktı aralarındaki fark boyutları ve çözünürlükleri ve compactta 2 gb ram var. Z5 premium dünyadaki ilk 4k ekranlı telefon olmakla beraber dünyadaki en hızlı optik netleyen telefon olmayı başardı onun dışında telefonun z5 serisinin çokta bir numarası yok telefonda snapdragon 810 bulunuyor bu arada. Telefon gayet şık heleki z5 premiumda aynalı cam kullanılmış dahada güzel olmuş, alınır yani sony kalitesi da, neyse karmançorman bir inceleme yaptım kendimce z5 candır alın sony ye can katın.
(bkz: başlık yazamayan adam)
(bkz: sony)
sony nin açıkladığı ve şu özelliklerle gelmiş olan telefondur:

3 gb ram
32 gb flash bellek (200 gb a kadar micro sd ile genişletilebiliyor)
nano sim kart desteği
android 5.1 lollipop işletim sistemi
Qualcomm Snapdragon 810 (MSM8994) 64-bit 8 çekirdekli işlemci
Adreno 430 GPU
ip65 ve ip68 su ve toz dayanımı
2900 mah batarya ile 2 güne kadar ömür
grafit siyah, beyaz, altın ve yeşil renkler
5,2 inç FHD 1080p (1920 x 1080) için Triluminos ekran
23 mp arka, 5 mp ön kamera
3g ve lte (4g) bağlantı
bluetooth 4.1 ve parmak izi sensörü

alındığı taktirde mevcut teknolojik koşullarda en az 2 seneniz garantidir.*
köşeleri hafif yuvarlanmış tasarımlı sony telefonudur.

görsel
yuvarlatıla yuvarlatıla köşesi kalmayan z serisinin son ürünü.
o değilde git gide iphone a benzemeye başladı bunlar.
ha bu arada hala denize telefonla girme fantazinizi uygulayamazsınız. zira su geçirebilir. garantide yok.
teknik açıdan sony xperia z3 plus ile farkı olmadığından pabucu dama atılabilecek olan telefondur. artıları 200 gb a kadar destekli micro sd kart -ki bu kadar kapasiteye kimse ihtiyaç duymaz-, 23 megapiksel arka kamerası -z serilerinde kameralar hep iyiydi zaten- ve parmak izi sensörünün olmasıdır.

kendisine 2500 tl bayılmak yerine 500 tl cepte tutarak bir önceki modeline sahip olabilirsiniz. ancak kendisini kullanan varsa yine ısınma sorunu yaşayıp yaşamadığını merak ediyorum, orası ayrı.
Teknik özellikleri şu şekilde olan telefon,

işletim sistemi Google Android 5.1 (Lollipop)

işlemci Qualcomm Snapdragon 810 (MSM8994) 64 bit Sekiz Çekirdekli işlemci

GPU Adreno 430

Boyutu 146 x 72 x 7,3 mm

Ağırlık 154 gram

Renkler Grafit Siyah - Beyaz - Altın - Yeşil

SIM kart NANO SIM

Renkler IPS Live Color LCD

Çözünürlük 5.2 inch Full HD TRILUMINOS IPS Display for mobile with X-Reality for mobile picture engine

Boyutu 1920X1080 FullHD 5,2 inch - 428 pixels per inch

Metin girişi Ekranda QWERTY klavye

RAM 3 GB

Hafıza 32 GB

Genişletme yuvası microSD kart, 200 GB'a kadar

Kamera çözünürlüğü Sony Exmor RS sensör 1/2,3 inç 23 MP , Geniş açılı G Lens (24 mm) , Hibrit Otomatik Netleme 0,03 sn. , ISO 12800

Dijital Zoom 8x

Optik Zoom 5x Clear image zoom

Fotoğraf ışığı Evet - LED Atımlı

Video kayıt 4K (3840 x 2160) 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, video stabilization, HDR , ISO 3200'e kadar Video

Ön Kamera 5 MP Sony Exmor R sensör

Ses S-Force Front Surround - Güçlü ikili stereo hoparlörler , DSEE HX ,

Sensör Parmak izi sensörü

Dayanıklılık Suya ve toza dayanıklı (IP65 ve IP68)

Konuşma süresi (GSM) 13 Saat 10 dakikaya kadar

Bekleme süresi (GSM) 520 saate kadar

Konuşma süresi (UMTS) 17 saate kadar

Bekleme süresi (UMTS) 540 saate kadar

Bekleme süresi (LTE) 500 saate kadar

Müzik dinleme süresi 87 saate kadar

Video oynatma süresi 8 saat 42 dakikaya kadar

Pil (Embedded) 2900 mAh

Wi-Fi IEEE 802.11 a/b/g/n/ac MIMO

Bluetooth 4.1

Kulaklık Sony MDR-NC750
Bir Z2 değildir sarj konusunda. Kamerasıda bir iphone kadar hızlı değildir. Geri kalan her konuda yeterince idealdir. Samsung'lar gibi kasmaz, LG gibi dandik arayüzü yoktur, müzik konusunda gayet başarılıdır, su geçirmemezlik, sağlamlık. Bu telefon Android olmasa bile yeterince satılırdı çünkü diğer androidlerde olan sıkıntıların çoğu kendisinde yoktur. Bu yüzden alınabilir.
Yaklaşık 3-4 yıllık iphone 4s maceramdan sonra yeni bir macera arama sevdasıyla aldığım telefondur.

ilk aldığımda kamerasından pek memnun kalmamıştım. Ancak sonradan gelen Android marshmallow güncellemesi ve Sony'nin kamera yazılımına getirdiği güncellemelerle baya iyi bir hâl aldı.

Isınma problemi maalesef var ancak 1.5 aylık tecrübeyle bu ısınmanın performansa herhangi bir negatif etkisini göremedim.

Ayrıca eski emektar telefonumdan mütevellit şarjı muhteşem*.
1 ay önce aldığım telefon.
uzak durun ya da gidin koşa koşa alın demem. kendince daha iyi alternatifleri olduğunu düşünenler öteki telefonu alsınlar. ısınma problemi var, parmak izi okuyucu şanslıysanız her 10 denemenin 4'ünde çalışır, bir de tasarımsal olarak aradaki boşluklara her türlü pislik giriyor ve yeni bir telefonu bile 40 yıllık cihaz gibi gösteriyor.

ha kamerası iyi, pil ömrü iyi, tasarım fena değil, işlemci hızı iyi, bunlar için kötü konuşamam.
2 haftalık deneyimlerim;
-şarj olarak 1 günü çok çok rahat çıkarıyo(ortalama bir kullanımla) android için başarılı bir sonuç.
-ısınma konusun çok başarılı değil özellikle kamera uygulamalarında çok fazla ısınıyor ama performansa hiçbir yansıması yok canavar gibi devam ediyo. maşallah..
-tasarım genel olarak çok hoş zaten sony in tasarım konusunda diğer androidlerin çok önünde olduğunu düşünüyorum hoparlör tasarımı çok hoşuma gitmedi çok fazla toz giriyo bi etkisi oluyo mu pek çözemedim ama insanın moralini bozuyo açıkcası şimdi üfleyerek temizlemeye çalışıyorum bişey sokmaya korkuyorum (biraz da yeni olduğu için) ilerleyen dönemde kesin sokarım ama.
- kamera konusunda çok iyi değilim ama iyi olduğunu düşünüyorum 23 mp hakkını veriyo mu pek emin değilim.
-herhangi bir takılma yaşamadım şuana kadar canavar gibi devam (maşallah)

genel olarak bir telefonda istediğim bütün özellikleri taşıyo;
-şarj +++
-performans +++
-tasarım +++
-güncelleme desteği +++( sony farkı)
Servis sürecindeki sıkıntıların tahminimce sony uluslararası genel merkezinden kaynaklandığı markadır.

Çocukluktan beri play stationının da gazlamasıyla Sony markasına pek güvenli bakardım.

Başlıkta bulunan bir önceki entrymde de belirttiğim gibi iphone 4sten sonra kendisine geçiş yaptım. Yaklaşık 5 aylık kullanımın ardından dokunmatiğin bir kısmı çalışmamaya başladı. Ve cihaz aldığım bayi aracılığıyla servise gönderildi.

Tarih 18 temmuz, cihaz servise kabul edildi (bu da ayrı bir şikayet konusu zannımca (bkz: teleservice).
Aradaki detayları belirtmiyorum ancak 1 Ağustos'ta "değişim cihazı bekliyor" diye bir ibare çıktı... gün bugün, ne gelen var ne giden...

swap diye de adlandırılan bu değişim cihazı anladığım kadarıyla üreticide toplanan arızalı cihazların çalışan kısımlarının birleştirilmesiyle ortaya çıkıyormuş ve genel merkez tarafından gönderiliyormuş. Ancak taahhüt edilen 21 işgünü tamir süresini yaklaşık 4e katlamışken bu mağduriyetin giderilememesi markanın ayıbıdır bence.

Velhasılkelam sevgili sony, çok güzel telefon yapmışsın ve bir dünya para verip aldık. Ancak telefonu kullandığım kadar serviste yatırdınız ya, alacağınız olsun...
pek telefon bağımlısı olmadığımdan 3 yıldır kullandığım telefon modeli. gayet yeterli.
güncel Önemli Başlıklar