bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  inanıyorum ki başkalarından çok kendini düşünme özelliği, ve tam tersi, sonradan kazanılmıyor, doğuştan geliyor. kişinin mizacının dışına çıkması, daha farklı davranan/düşünen biri olması oldukça zor ve hiç durmadan pratik yapmayı gerektiriyor. başkalarını umursamaya çalışan bir egoist zorluk çekip en nihayetinde "koy götüne gitsin" diyecekken, kendi hayrı ve varlığını devam ettirme yarışında üstünlük yolunda egoist olmayı öğrenmeye çalışan insanın işi çok daha zordur.

  artık objektif takılamayacağım. bu hikayedeki mal benim. son bir yıldır egoist olmayı öğrenmeye çalışıyorum. bir başkasını, yabancı veya değil, kendimden daha fazla düşünüp kendimi geri plana ittiğim her zaman duvara toslayan, zararlı çıkan ben oldum. sonunda kafama dank edip de bu konu üzerinde çalışmaya başladığımda sınav daha da zorlaştı, ve giderek hala zorlaşıyor. önemli mevzularda kendimi merkeze koymayı artık öğrendim. "işin önemli kısmını başardım, yaşasın" derken, artık "hazır karma" dedikleri olayı sürekli yaşayıp durmaktan mı bilmiyorum, kim olursa olsun, herhangi birini içime sinmeden en ufak, en önemsiz konuda dahi 1 saniye bile kendimden üstün tutup bir eylemde bulunsam yahut geri çekilsem, o an o dakika başıma bir aksilik geliyor. olan biteni idrak ettiğim vakit de haliyle iş işten geçmiş oluyor. anlayacağınız her türlü riski göze alıp kendimi hep ön planda tutmayı, kendimi feda etmemeyi, egoist olmayı sike sike öğreniyorum.

  şu gezegene gözlemlediğim çoğunluktan değişik bulduğum garip bir formatla geldiğim yetmezmiş gibi çocukluktan itibaren beynime işlenmiş programlanmaların etkisini kırmaya çalışıyorum. (zaten bütün ömrümüz hayatımızın hepi topu ilk 10-12 seneciğinde yaşanan travmalarla boğuşmakla, onları telafi etmeye uğraşmakla geçiyor*; ve hiç adil değil bu.) egoistlik mevzuunda zorlama şekilde gaza gelip bazen ileri gittiğimi düşündüğümde vicdan azabından, her daimse kendimi sorgulamaktan delireyazıyorum. öte yandan bu acılı süreçte kıvranırken doğuştan egoist olan, hani bu uğurda hiçbir eğitimden ya da şartlanmadan geçmeden, telkinlerle uğraşmadan hep "önce ben, önce ben" diyen insanlara harbi özeniyorum. içimde bir parça "ben de onlara benzersem farkım ne olacak, dünya nasıl bir yer olacak" diye cebelleşirken, ne gariptir o aynı dünyada, aynı zamanda kendimi ifade edebilmek ve tutunabilmek için de egoist olmak, bunu öğrenmek zorundayım. benim etik kaygılarım karşısında evrenin garip bir ironisi, cilvesi olsa gerek her şeyin üstüne kendini koyan insanların işi sürekli rast gidiyor, onlar daha bir rahat, daha bir mutlu oluyor.
  3 -1 ... ashtarte
 2. 2.
  sonradan egoist olmak oldukça zorlu bir süreçtir. öyle ki karakterinizde yoksa egoistlik vicdan azabı denilen hadise tavan yapabilir ve daha da dibe batılabilir. ayrıca çok da iyi bir meziyet değildir egoistlik. nazınızı çeken birileri yoksa yalnızlığa mahkum olabilirsiniz.
  1 ... kirikspacetusu
 3. 3.
  sonradan egoist olmak, evet ilk başlar da karakterize uymadığı için; fazla zor gelse de. zamanla alışılacak bir durumdur. zaten çevrenizde fazlaca bu tarz kişiler olduğu için arayı çabuk kapatırsınız. hatta açıkara öne bile geçersiniz. başta sizi yadırgarlar; zaman herşeyi unuturur boşverin devam edin. fazla zor birşey değil; hatta ben niye bunca zaman böyle davranmadım diye hayıflanırsınız. alıştıktan sonra mutlu mesut geçinir gidersiniz.*

  (bkz: iyilikten maraz doğar)
  (bkz: insanoğlu iyilikten anlamaz)
  2 ... afrodisiacgibiyim