1. 1.
  leonardo da vinci' nin hz.isa ve 11 havariyi konu aldığı ünlü tablosu. *

  http://2004.bitek-o.org/G...ast%20Supper%20-%20(1498).jpg
  3 -1 ... fth
 2. 2.
  rivayet o dur ki, yahuda ve isa yı çizebilmek için model arayan leo isa için kolayca uygun birisini bulur ve fakat yahudaya uygun bir model yoktur.. aylarca aradıktan sonra biri gelir ve model olabilecek birini bulduğunu ama adamın hapiste olduğunu söyler. birlik te giderler almaya, zayıf pejmürde ve bakımsız bi adamdır, tamam der leo ve yakından bakar ona, şaşkındır zira isa ya modellik yapan adam dır bu.. (bkz: herkesin bir yahuda sı vardır)
  8 ... havada panik
 3. 3.
  dan brownın da vinci şifresi adlı kitabına konu olan resimdir. rivayete göre hz. isa'nın yanındaki magdalalı meryemdir.
  2 ... t square
 4. 4.
  the last supper.
  http://www.apol.net/dightonrock/fivehu2.jpg
  2 ... crocus_cc
 5. 5.
  bir gun icerisinde 30 defa aksam yemegi yiyen obur kisilerin sozudur.
  -2 ... c2d
 6. 6.
  Magripli Ludovico tarafından Santa Maria Delle Grazie manastırı için ısmarlanmıştır.
  isa' nın son akşam yemeğinde havarilere "içinizden biri bana ihanet edecek" dediği anı anlatır. isa masanın ortasında sakin bir şekilde yalnız olarak oturmaktadır. Kendisini ikili üçlü gruplar halinde çevreleyen havariler bu sözü nedeni ile şaşkınlık içerisindedirler. Masa-nın en solundaki Bartholomaus heyecanla ayağa fırlamış, yanındaki Jacobus Minör ve Andre-as ise ellerini havaya kaldırmıştır. Peter de ayağa kalkmış, masanın ortasına doğru kızgınlıkla bakmaktadır. Hain Judas hayretle geriye fırlamıştır, sağ elinde ihaneti karşılığında almış olduğu para kesesini tutmaktadır. Judas daha önce yapılmış olan tüm Son Akşam Yemeği resimlerinin aksine masanın önünde değil, diğer havarilerle birlikte arkasında durmaktadır. Yanındaki Johannes ise henüz hainin kimliğini bilmediğinden gayet sakin, ellerini birleştirmiş bir şekilde oturmaktadır.
  3 ... tanrının kadın yüzü
 7. 7.
  leonardo da vinci'nin eşsiz güzeLLikteki tabLosu.. tam bir şaheserdir.. resmin içinde bazı şifreLer gizLendiği söyLenmektedir ki doğruLuğu yüksektir.. zira leonardo da vinci gizemLi biriydi..

  ayrıca hristiyanLarda ki 13 sayısı korkusu bu son yemekten kaynakLanmaktadır.. isa'nın son akşam yemeğinde masada 13 kişi buLunmaktadır..
  3 ... tucimania
 8. 8.
  dün geceki santra programında ahmet çakar, o tabloda soldan üçüncü kişiyi kazım kanat 'a benzettiğini belirtmiştir. *
  2 ... niketre
 9. 9.
  (bkz: isa nın son akşam yemeği)...
  ... kuru fasulye
 10. 10.
  yapım aşamasındaki hikayesi iyininde kötününde yüzü aynıdır mesajı altında insanlara anlatılan tablo.
  rivayete göre ise;
  isa ve yahudayı çizebilmek için kendine iki model arayan da vinci bir koro gösterisinde isanın modelini bulur ve 3-4 ay gibi bir çalışma sonrasında tamamlar fakat yahuda tipini uzun süre bulamaz aradan 5 sene geçer ve klise da vinciyi sıkıştırmaya başlar tabloyu teslim etmesi için.da vinci günün birinde yolda yürürken kaldırımda sızmış yüzünden günah akan bir şarapçıyı görür ve adamlarına işte yahuda diyerek onu evine götürtür.şarapçı evde kendine geldiğinde resme bakar ve ben bu resmi önceden gördüm der.da vinci şaşırır nasıl diye sorar ve yıllar önce bir ressam çalıştığım yerde iyiyi temsil edicek yüzün bende olduğunu söyliyerek modellik yapmam için teklifte bulunmuştu fakat geçen yıllar herşeyimi aldı götürdü ve şimdi bu durumdayım der.**
  not:yahuda isaya o akşam yemeğinde ihanet etmek isteyen arkadaşıdır.
  3 ... cotton candy