bugün

malumunuz kadına şiddet aile içindeki karı koca ilişkilerinden çıkıp polislerin uyguladığı bir karşı koyma, defetme, savunma yöntemine dönüşedursun, karakola eşinden şiddet gördüğü için giden kadına işlem yapmayan karakol amirine, barıştırma ve ara bulma görevinin verildiği, artık emniyette okutulan bir ders olduğu konusunda derin endişelerim var.

"endişe mi?, saçmalama, ne güzel eğitim veriliyormuş işte, eğitim şart değil mi?" diyenler olacaktır. eminim. tabi tabi, evet.

bu işin farklı bir boyutu elbette. ama benim dikkatimi çeken; son 7 yılda ülkemizdeki kadına şiddetin %1400 artması!!!
"kadın hakları savunucusu musun oğlum sen, git lan işine."
değilim, olmayı da hiç düşünmedim.
peki ya kız kardeşinizi evlendirdiğiniz, ablanızı evlendirdiğiniz adam, yarın öbür gün buna cürret eder ve kız kardeşiniz, ablanız aile içi bir hadiseye sebebiyet vermemek için buna katlanmaya kalkarsa?
"polise gitsem ne olacak? zaten amir bey " kocanın vurduğu yerde gül biter" deyip gönderir, şikayette bulunsam ne olur?" derse...

belki de sorun; "kadına hangi gözle bakan" zihniyette olabilir.milletin gözünde kadının yeri belli zaten.
ya devletin gözündeki yeri?

ne zaman ki erkekler ellerine pankartları alıp kadına şiddeti kınayacak, eylem yapacak, "karısına ağız burun girişen hemcinsimin taa ...." diyecek işte o zaman bir şeylerin değiştiği ümidi ve umuduna kapılabileceğimiz an o an olacak.
hastalık derecesinde büyüyen egoların evrenin tek hakimi olduğunu zannetmesindeki artışla ilintili durum.
son birkaç aydır daha da çoğalan, hatta anormal bir hal almış artıştır.

üstelik saklı gizli de değil, bildiğin alenen sokak ortasına taşınmıştır bu cinayetler.
sanırım kimse ses çıkarmayınca, bütün şerefsiz kocalar hazır fırsatını bulmuşken boşanmak isteyen karılarını katletmekteler.
(bkz: ya benimsin ya toprağın)
ölmek isteyen kadınlar için iyi bir artıştır. intihar mı etmek istiyorsun? kadınla erkek eşit değildir diyen bir başbakan mı istiyorsun? ver oyunu akp'ye kurtul.
kahrından ölenlerin sayıya dahil olup olmadığının açıklanmadığı ölçüm.
"referanduma evet deyin,kadın haklarının önü açılsınn!"
(bkz: nah)
(bkz: son 8 yılda akp iktidarı)
yanlış teşhistir.
öldürülen kadınlarımız artmamıştır.
ölümlerine tepki gösteren duyarlı vatandaş sayısı artmıştır.
gazetelerin 3. sayfalarında sıradan intihar, kaza, namus cinayeti olmaktan çıkmışlar, çoğu zaman birinci sayfa, anahaber bülteni haberi olmuşlardır.
teknoloji ve bilginin kolay ulaşılabilirliği kadınlarımızın dramları içinde geçerlidir.
tepkiler çığ gibi büyüdükçe devletten ve cezasından hatta allahtan korkmayan canavarlar bir milletten korkmaya başlayacaklar diye umuyoruz.
ellerinin kanını yıkasalarda hayatlarının hiçbir zaman aynı olmayacağını, bu toplumun ellerinden çıkmayacak kanlarıyla onları kabul etmeyeceğini, afetmeyeceğini bilirlerse her korkusuz korkak gibi annlerine, kardeşlerine kıymaktan korkacaklardır.
toplum olarak bilgi çağının her birimize yüklediği ödev budur.
kadına şiddet uygulayan her şerefsizi afişe etmek.
onları afişe edecek adım bir telefon numarası çevirmek kadar yakın emin olun.
155 i tabii ki deneyin ama baktınız devletin şefkatli eli uzanmıyor dramlarına herhangi bir gazetenin ya da tv nin haber servisini arayın.
akşam haberlerini ödevini yerine getiren bir vatandaş olarak vicdanınız rahat bir şekilde izleyin.
acabalarınız olmasın kısacası.
bir telefon açsaydım bu kadın şimdi hayatta olabilir miydi diye sormayın kendi kendinize.
kadınlarımız şükür ki teknoloji tarafından, artan iletişim olanakları tarafından biraz daha az ölmektedir.
birilerinin kim duyacak ki, kim bilecek ki diyen vicdansız sesleri acaba demeye başlamıştır, emin olun.
başka bir deyişle mevzuyu en güncel örneklerle açıklamaya çalışırsak;
diyanet'in sendikası din-bir-sen: "dayakçı kocalar polise şikâyet edilmemeli."
"aile içi meseleler aile içinde kalmalı. polisten önce imama gidilsin."
kadını eşeğin sol ayağı sayan güya müslümanlar arttığı için, son 7 yılda kadın cinayetleri artmış bulunmaktadır.
dayak yeyip şikayet eden kadının karakol halkınca güya barıştırılıp geri gönderilmesi sonucu beklenen artırştır.