1. 1.
  doların 4 liranın üzerine çıkmasının sebebidir.

  peki nereden çıktı gitti bu para? borsa istanbul'dan. yabancı yatırımcı iki ayda 773 milyon dolarlık satış yaptı.

  bu para da abd'de faizlere gitti, tabi ki geri gelecek, yılın belli zamanlarında çıkıp hisseleri ve endeksi aşağı düşürüyorlar ve birden girip deli gibi alarak ucuzdan mal kapamış oluyorlar.

  peki hükümetin bu dalgalanmalara karşı bir yaptırımı ya da çözümü var mı? elbette hayır.
  13 -1 ... kompetan
 2. 2.
  (bkz: efsane rakam)
  2 ... n dakota
 3. 3.
  aylık asgari ücret alan bir adamı etkilemeyecek sayıdır. bunu hastane sayısı köprü sayısı havalimanı sayısı bazında anlattığınızda iş somutlaşır. ortalama bir hastane 2 milyon tl ediyorr (aletleri içinde) istanbul gibi arazi sorunu yaşanmayacaksa işçilik vs. de eklendiğinde 5m$ etsin. Yaklaşık 154 hastane parası ediyor. bir köprü 21m$ ise 36 tane boğaziçi köprüsü yapılabilir. yaklaşık 3 tane de orgi havalimanı yapılabilir.

  boğaziçi köprüsü 21 milyon$
  yavuz sultan selim köprüsü ise 3milyar$ aradaki rantı görüyorsunuz anlatmaya gerek yok. tabii ki iki köprü arasında bir takım farklar var o dönemki para ile bu dönemki paranın kıymeti farkı köprü farkları var ama arada 100kattan fazla bir fark da var %20si güne uyarlama osa 80 katlık bir rant var ortada.

  denize yapılan ordu giresun havalimanı 290milyon$ iken
  3.havalimanı 35milyar$ gene ikisi arasında genişlik alan büyüklük gibi bir çok fark var arada ama gene ikisi arasında değişmeyen bir şey var arada 100katlık bir maliyet var hadi %20'si güne uyarlama olsa 80 kat sana bana hepimize girdi, tren yapacaz.
  2 -3 ... rip 1923 2017
 4. 4.
  773 milyon dolar demek dağılımda 773 fabrika en az 30.000-50.000 arası istihdam demek ve yıllık en az 1 milyar dolar ihracat demek. Fakat akp hükümeti bunları alıp yandaş inşaat firmalarından bir kaçına dağıtarak veya böyle önlemsiz programlarda kaybederek yine hiç etti... Aman eleştirmeyin vatan haini olursunuz... çocuklarını askere göndermekten aciz olanlar sizi dinsiz imansız ve vatan haini yapar. o makamlar çözüm makamları halkı aşşağılayıp saçma sapan cevaplar verilecek makamlar değil. Esnaf kan ağlıyor diyeceğim artık kan bile kalmadı gerçekten yeter...
  5 -1 ... armyofottoman
 5. 5.
  akp'nin hemen yerli ve milli bir soros bulmasını gerektiren durum. hadi bakalım.
  1 ... faytonfayt
 6. 6.
  bu çıkan paranın hepsi abd'lilerin değil. bizim çevre ülkelerden de yatırımcı çok. çünkü onların borsalarının hacmi bizimki kadar büyük değil. en iyisi yunanistan'ı bile bizim sadece bankacılık endeksi donunda sallar.

  fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus var, borsa yatırımcısının %50-60'ı yabancı ve hükümet insanları borsaya teşvik etmiyor, yani yerli yatırımcıyı borsaya kazandırmıyor. ki borsa istanbul en sağlam yatırım aracı.

  geçen yıl 12 bin liralık bir hisse aldım hissenin bu yıl değeri 20 bin lira. bu parayı faize yatırsan asla bu kadar kazanç sağlamaz ama borsadaki sağlam firmaların hisseleri sağlıyor. hükümet yerli yatırımcıları teşvik etmiyor. metro'nun sahibi galip'ten falan medet umuyorlar.
  2 ... rauf
 7. 7.
  Yaklaşık 500 doları filan benden çıktı canlı bahis siteleri vasıtasıyla. Gerisini ben de bilmiyorum.
  1 ... golazo
 8. 8.
  hala çıkıyor o zaman.
  1 ... istebuarimaya
 9. 9.
  bugün de çıkmaya devam eden yabancı sermaye. borsa 110 bine indi, hisseler çöktü.

  akp'nin zamanında kendi borsasına önlem alması gerekiyordu. hem yerli yatırımcıyı mahvettiler hem de döviz kontrolünü yabancının eline bıraktılar.
  3 ... kompetan
 10. 10.
  tüm o kadar dolar man adasına gitmiş olabilir. artık kimlerin o adalarda hesapları varsa rabbim kahreylesin hepsini.
  3 ... ecinni