bugün

(bkz: ifade özgürlügü)
sendika, demokratik kitle örgütleri v.b. ile işçi , öğrenci , yoksul halkın sahip olduğu haklar konusunda bilinçlendirilmesi.

(bkz: halkın hakları var)
(bkz: gün ola devran döne)
(bkz: insan hakları)
(bkz: çocuk hakları)
(bkz: kadın hakları)
(bkz: hayvan hakları) vb. gibi ...
sağ partilerin kazandığı oylar ve kurduğu hükümetler.
türkiye'deki solun komunizm ve ya benzeri bir görüşle alakası yoktur. Türkiye'de sol demek, çağdaşlık, eşitlik, laiklik, adalet demektir. ince noktaysa tüm bunların devletin esaslarına karşı çıkmadan yapılmasıdır. yani ben özgürlüğü savunuyorum deyip, laik düzenin aleyhinde olamazsın. devlet düzeni esastır. Türkiye'de gerçek sol bunu savunur. yani sol düşüncenin türkiye'ye kazandırdıkları ve kazandıracakları şu anda "ben yaptım!" diyenlerin övündüğü ve ilerede övüneceği şeylerdir.
(bkz: deniz gezmiş gibi bir gurur)
(bkz: deniz gezmiş parkası)

çok ekmeğini yiyor bu aralar tekstil sanayi!

lcw, levis deli gibi satıyo..
hak arama kültürü, sendikalar, demokratik platformlar, insan hakları örgütleri ve her türden muhalif hareket... faşist darbe süreçleriyle kesilmeseydi kazandıracakları elbette çok daha fazla olacaktı.
-türkiye de sendikacılık 61 anayasası ile başlar,

neymiş cuntanın armağanıymış.

-hak arama kültürü

sivil insiyatifle başlar, o da son dönemde gelişti,yani liberal-kapitalist dünya ya entegrasyonla..

-demokratik platformlar

solun işi olmaz demokrasi ile hatta sevmez de, eşitlik söylemine uymaz zaten eğer severse garip zaten!

-insan hakları örgütleri

üçbeş tane örgüt vardır doğru.

2 si teröristlerin diğeride marjinal marksist oluşumların ölüm oruçlarını destekler!
*
namuslu ve ahlaklı olmak, insan olmak.

ekleme: ulan kazmaya istersen on bin kitap oku o yine kazmadır. şimdi burada sağın ne sömürücü, kan emici
bir düzen olduğunu ve solun ne olduğunu on saat anlatsak da kazma yine kazma olarak kalacak.

o yüzden kısa keserim.
(bkz: hangi sol)
sol türkiye'ye sağı kazandırmıştır, aynı sağın da solu kazandırdığı gibi..
ikisini de kazandıranı bulmak için biraz daha derinlere inmek gerekir..
sınıf kavgasından başka hiçbir şey kazandırmamıştır. binlerce idealist genç bu moskof oyununda ziyan edilmiş toprağa düşmüştür. bir de unutmadan, sorunsal, eylemsellik gibi tuhaf kelimeleri kazandırmıştır. kazandırmıştır da kimse kullanmaz bu garabet kelimeleri kendilerinden başka. kimse anlamaz. bir anlamları da yoktur zaten.
kendi gibi düşünmeyen, inanmayan ve farklı bir ırka-etnik kültüre sahip olan insanları kendilerine düşman belleyen mahlukatlara karşı mücadele vermiştir, o da yeter.

bu konuda söz konusu mahlukatların solculuk hakkında egolarını tatmin etmeleri de bundandır.