bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  ilk olarak bencil olmamayı, paylaşımcı olmayı öğrenmektir. Sadece kendinizi düşünmemeyi, başkalarının gasp edilen haklarını korumayı, bunun için mücadele etmeyi öğrenirsiniz.Bu sebeble de başkasının hakkını yemez, adil olmayı öğrenirsiniz.
  Bir diğer kazanım da düşünmeyi, eleştirel gözle olaylara bakmayı öğrenmektir.
  Son bir kazanım da vatan haini damgası yemek ve darağacı olabilir.
  (bkz: Nazım Hikmet Ran)
  (bkz: Deniz Gezmiş)
  (bkz: Yusuf Aslan)
  (bkz: Hüseyin inan)
  (bkz: Mahir Cayan)
  4 -8 ... fernando gago
 2. ?.
  solcuyum ayagina sol jargonla konusarak etnik boluculuk yapabilir, yobazlikla mucadele ediyoruz diyip tanri'ya, dine kitaba sovebilirsiniz. ha bir de kari kiz dusurebilirsiniz baci ayagina.
  6 -10 ... migfer
 3. ?.
  düşünmeyi öğrenirsin en kötüsünden. eğer biraz da yapında varsa sahip olduğun veya sempatisi olduğun bu görüşün tarihini araştırırsın. nereden çıkmış nereden gelmiş bu diye. kendi çapında eksiklerini de bulabilirsin ve bu gerçekten eksiklikte olabilir. kendi düşünce yapında solu eritip kendine özgü kendin olabilirsin. ister bazılarının dediği gibi dine söv ister kız düşür. eğer beynin olması gerektiği yerde değilse tabi. fakat bunu solda arama; sağıda bir soluda dinciside bir dinsizi de senin için fesat olduktan sonra...
  3 -1 ... shadowise
 4. 16777215.
  sol-cu-luk... kelime anlamı olarak çok matah bir ifade değil... haddi zatında solculuk veya sağcılık anlam olarak bozuktur bile diyebiliriz. neyse asıl konumuza gelelim solculuğu düşünülen anlamında kabul edelim. ve sol görüşe sahip olmak anlamında kullanalım bu durumda da sol görüşe sahip olmanın faydaları şeklindeki bir ifadenin bozukluğuyla karşı karşıya kalıyoruz zira sol görüşe sahip olmak ideolojik bir inanıştır ve ideolojiler faydacılığı amaçlamazlar hatta fayda sağlamaya başlandığı anda bir çürümüşlük kokusu siner ortama.
  dolayısıyla solculuğun hiç bir faydası yoktur. faydası olduğunu düşünenler solculğu veya başka bir ideolojiyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanmayı amaç edinen kişilerdir.

  edit: anlamayan ve eksileyen arkadaşlara selam olsun... benden değil bolu beyinden... sizi gidi faydacı bünyeler sizi... herşeyde bir fayda hatta faide aramaya devam edin... sömürgeci zihniyeti doğuran faidecilik sizi nelere götürecek bakalım... ha bu arada aklıma geldi en sevdiğiniz deyim bana faydası olmayan kilisenin diye başlayan deyimdir mutlaka...

  edit2: çok fazla ve gereksiz üç nokta kullandım farkındayım. "solculuk"a saldırdığımı düşünen arkadaşlara * bir dipnot aşnı şeyler "sağcılık" için de geçerli.
  1 -2 ... soytari
 5. 0.
  sizi genç kılar.
  3 -1 ... bl
 6. 1.
  bireye insan olduğunu hatırlatır herşeyden önce kendininde karşındakininde insan olduğunu.

  sonra zalime karşı mazlumun yanında olmayı,

  hayatın kişisel çıkarlardan ibaret olmadığını öğrenirsiniz.

  birilerinin yaptıklarını koşulsuz şartsız kabul etmektense her zaman bir itirazınız vardır.

  edit: solcular böyledir demiyorum, sol budur diyorum.
  4 ... devrimim
 7. 2.
  hiçbir faydası yoktur.istisnalar hariç çatal-kaşık bile tutulmaz solla, 31 bile çekilmez solu kullanarak.
  4 -5 ... sinceicould
 8. 3.
  çoğunluk iktidara oy verdi diye koyun olmamaktır. zaten demokrasinin bize verdiklerinden biri de bu değil midir.
  2 -4 ... icimizdeki irlandali
 9. 4.
  çoğunlukla çevrenin düşünen insanlarla ve bu insanların da düşnme işini başka organlarıyla değil beyinleriyle yapıyor olması en önemli faydasıdır.
  hayvanımsı canlılara sadece internet ortamında rastlarsınız. insan olmak ne demek bilirsiniz.
  güzel şeydir solcu olmak.
  1 -2 ... kerem de benim asli da benim
 10. 5.
  ideolojiden fayda sağlamak düşüncesi sol görüşe terstir, faydacı düşünen zaten solcu değildir.
  ... ysfkdrklc