bugün

sol ve sağ ideolojiye sahip insanların yaptığı edebiyattan bıkmış yazar söylemidir.

öncelikle yazının yanlış anlaşılmaması için açıklama yapmak istiyorum. hem sağ kesimden hem sol kesimden bu ülkede çok canlar gitti. darbelerde olsun ,derin kumpaslarda olsun ya birbirimiz kırdık ya da işkencelerle yok edildik . yaşanan acılara asla saygısızlık etmiyorum. hepimiz acımızı yaşayalım ama bunun üzerinden edebiyat yapmayalım sevgili arkadaşlar.

bakıyorum sol kesime , ölmüş insanlar üzerinden yapılan edebiyatın haddi hesabı yok. bakıyorum sağ kesime ,tek vatan sevdalısı onlar başka herkes vatan düşmanı edebiyatı. sanki bir tek onlar vatan için canını veriyor. herkes kendi ideolojisinden olan ölümleri yüceltirken ,onlara methiyeler düzerken ,ismini ölümsüzleştirmeye çalışırken dağlıcada şehit olan askerlerin bir tanesini hanginiz hatırlıyor ? bingölde 33 eri kim hatırlıyor ? yada onu geçtim geçen aylarda çarşıda eşinin dibinde şehit edilen astsubayın ismini kim ölümsüzleştiriyor ? bu saydıklarım vatan evladı değil mi ?

veya hani sizler çocukların,gençlerin öldürülmesine çok tepkilisiniz ya , dünyada her gün kaç çocuk ölüyor haberiniz var mı ? sadece açlıktan saatte 300 çocuk ölüyor içiniz acıyor mu ? hayır mı ? örneğin bosnada katledilen çocuklar için veya dünyanın herhangi bir yerinde katledilen çocuklar için içiniz acıdı mı ? bir marş bir şiir yazmaya kalktınız mı ? veya tam zıt ideolojinizdeki bir çocuğun bir gencin ölümünden aynı üzüntüyü duydunuz mu ? bir gece de ona ağıt yaktınız mı ?

eğer çocukların ,gençlerin kör ideolojiler yüzünden yitip gitmesini istemiyorsanız ,eğitimle bu işi çözeceksiniz. bu gün değilse yarın mutlaka meyvesini alırsınız. bu işler birden olmuyor. sokaklara dökmeyin onları. kitap verin , kafasını boş sloganlara değil kitaplara gömsün.öğrendikçe ,bu kör ideolojilerin gereksizliğini kavrayacak felsefi olgunluğa erişecek.

ben ne zaman bir sol veya sağ kesim edebiyatçısı görsem oradan uzaklaşıyorum veya konuyu kapattırıyorum. gerçekten samimiyetsiz ,iki yüzlü edebiyatınız , ölenlere en büyük hakarettir. canlara en büyük saygısızlıktır..

cemil meriçin sözleri ile bitiriyorum : evladım bu ülkede sağcı solcu ,ilerici gerici yoktur. namuslular ve namussuzlar vardır. siz namuslulardan olun .göreceksiniz ,çok kalabalık olacaksınız.

edit: solcular kitap okurmuş ,felsefe yaparmış . o yüzden mi sokaklarda terör estiriyorsunuz ? solu da sağıda faşistliğe bulaştı istisnasız. bu kadar yazıdan böyle saçma bir çıkarım yapılmaz ki ama.
(bkz: işte bunlar hep sağ edebiyat)
son 3000 yıllık insanlık tarihi edebiyatından bıkmış insan söylemi. olur öyle bazen.
Hemen aradan kaçırıyorum bir iki cümleni,
Kitap verin okusun demişsin, sağcılar çay içer, solcular kitap okur. Felsefi demişsin, felsefe yapanlar genelde solcudur. Yani sen faşistlerden bıkmışsun anladığım kadarı ile. Tamam bizim amacamızla senin amacın aynı zaten, bizde herkesi solcu yapmak istiyoruz.

Liberal, boşluk yazar beyanı. Beyandır herhalde...
güncel Önemli Başlıklar