bugün

menfaatin ideolojiden önce gelmesinin bir sonucudur. neden hiç zengin solcu yok. neden hep çapulcu tipler. parayı bulunca kim takar halkların kardeşliğini.
Kardeş ben parayı bulunca işçileri ölümüne sömüren solcu görmedim sen gördüysen söyle.
onu bilmiyoruz da

dinciler fırsatı bulunca çok güzel çalıyor soyuyor

din din deyip zır zır ötüp yemedikleri b@k kalmıyor.

inanmayan rezanın itiraflarını okusun.
--spoiler--

unutmayalım aydınlarımızın dominant kanadı 1940-50'lerde liberaldiler, 1950'lerin ikinci yarısından itibaren sosyal piyasal ekonomisine inanmaya başladılar, 1960'ların ikinci yarısında sosyalist ya da sosyal demokrat oldular, 1980'lerde sol liberaller ortaya çıktı. 1990'lar ikinci cumhuriyetçi oldular, 2000'lerde akp'yi destekleyenler ve kemalistler olarak ikiye bölünmüşlerdi.

--spoiler--

yazar entry de solculardan bahsetmişken siz aydınların durumundan bahsetmişsiniz.

bütün aydınlar solcu mudur?

eğer konu aydınlarsa bir iki kelamda ben edeyim.

türkiye' de iki tür aydın vardır;

Ya, Türkiye’nin bugünkü içler acısı durumu, mevcut düzeni, ülkenin '' değişmez kader'' olarak, olduğu gibi kabullenip, '' böyle gelmiş böyle gider, bana ne, ben kendi çıkarıma bakar hayatımı yaşarım” diyerek bu düzenin bir unsuru olan aydınlar.

Bunlar; sırtlarını Amerikan Emperyalizmine dayamış, hakim sınıfların mensupları, sözcüleri, teknisyenleri ve bürokratlarıdır. Aralarında bizzat hakim sınıfların çocukları olduğu gibi, emekçi kökenli olup da kökenine ihanet eden, halkına sırt çeviren hainler de mevcuttur.

ya da;

ulusun tam bağımsız olarak yaşayabileceğine inananların, emperyalist boyunduruk altında yaşamaktansa ölmeyi yeğ tutanların olduğu aydınlardır.

ama başlıktaki sorunun cevabı bence;

ideolojisini tam olarak kavrayamamış solculardır;

biz onlara '' oportünist'' diyoruz...
(bkz: osman kavala)