1. 1.
    liberal demokrat olması muhtemel ateisttir.
    3 ... hubel
  2. 2.
    Atatürk ateist değildi. Kuranı kerimi elmalılı Hamdi adlı yazara Türkçeye çevirmiş ve tercüme etmiştir.
    3 -2 ... turkmen begi
  3. 3.
    atatürk ateist mi bilemem ama müslüman olmadığı kesindir.

(bkz: gökten indiği sanılan kitaplar)

bunu diyen birisinin mümin olması beklenemez heralde.
    3 -2 ... k i n
  4. 4.
    konu atatürk'e dönmüş ama 1923 sonrası atatürk'ü ayırmak gerek. son nefesini imanlı verip vermediğini kimse bilemez.
    2 ... adrian monk
  5. 5.
    Bunu geçmişte arkadaslarla da konuştuk. Vardığımız sonuç 'kesinlikle müslüman değildi.' Oldu. Bir arkadas bize itiraz etti. Ben ise 'diyelimki müslüman değil Müslüman olmaması değerinden bir sey kaybettirir mi?' Diye bir soru yonelttim ikisi de 'hic bir şey kaybettirmez' yanıtını verdi tabi ki.

Atatürk'ün tbmmnin açılışında kuran okutması falan bir anlam ifade etmez. Hala daha hilafet ve seriatla yönetilen bir ülkede salak mı ki adam tutsun din min alayı binlerce yıllık uydurma yalanların eseri diye atlasin.

Ben de messela ateistim. Ama geçmişte muhafazakâr kesimlerin yurtlarinda kaldim dindar müslüman bir sürü arkadaşım oldu hatta ateist olduğum ilk zamanlarda bir kac ay hala duş alırken en son gusul abdesti almaya devam ettim. Bayramda dedemin yanına gidince mecbur abdest alip bayram namazina gidiyorum. Çünkü icinde yaşadığın toplumun değerlerinden tamamen kopman mümkün değildir. Bazen inanmasan da istemesende dini eylem ve rituellerin icinde bulunmak zorunda kalabilirsin.

Atatürk 'biz ilhamimizi gökten indiği sanilan kitaplardan değil bizzat hayatın kendisinden alıyoruz' derken açıkça neyi kast ettiğini soylemistir zaten. Hic tatlı su Kemalistleri ve Ülkücüler gibi eğip bukmeyin adam buz gibi de açıkça müslüman değil

Ama bur röportajında cok daha açıkca dini olmadığını belirtmiş.
    Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum. Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. isteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır." 1926-27 yılları arasında Atatürk ile röportaj yapan Grace Ellison'ın 1928 yılında yayımlanan Turkey Today adlı kitabında yazıyor.

Gene Romanya dış işleri Bakanı ile konuşmasında söyle bir sözü kayda geçmiştir:

'Zamanında kitaplar karıştırdım. Hayat hakkında filozofların ne dediklerini anlamak istedim. Bir kısmı her şeyi kara görüyordu. “Mademki hiçiz ve sıfıra varacağız, dünyadaki geçici ömür sırasında sevinç ve mutluluğa yer bulunmaz” diyorlardı.

Başka kitaplar okudum, bunları daha akıllı adamlar yazmışlardı. Diyorlardı ki: “Mademki sonu nasıl olsa sıfırdır, hiç olmazsa yaşadığımız sürece şen ve neşeli olalım.”

Ben kendi karakterim bakımından ikinci hayat görüşünü beğeniyorum, fakat şu sınırlar içinde:

Bütün insanlığın varlığını kendi şahıslarında gören adamlar zavallıdır. Besbelli ki, o adam birey sıfatı ile yok olacaktır. Herhangi bir kişinin, yaşadıkça memnun ve mutlu olması için gereken şey, kendisi için değil, kendisinden sonra gelecekler için çalışmaktır. Anlayışlı bir adam, ancak bu şekilde hareket edebilir. Hayatta tam zevk ve mutluluk, ancak gelecek nesillerin şerefi, varlığı, mutluluğu için çalışmakta bulunabilir.'

Bununla birlikte dünya üzerindeki ateistleri toplasan yarısından fazla hatta ezici çoğu nationalist, liberal yada apolitik olanlardır. Her ateist sol ideolojiyi benimsemek zorunda değildir.
    1 ... eduardo elric
  6. 6.
    bende bir ateistim de ataturk nerden cikti ateistmiydi degilmiydi bize ne yarar sağlayacak? şu kadarini bilmemiz kafi ne yobaz bir dindardi nede inananlari kuçuk goren bir ateistdi geriside beni pek ilgilendirmez. beni balkan harbi, anafartalar, filistin cephesi, sakarya, cumhuriyet ve ilkeleri ilgilendirir.
    ... angry turtle
  7. 7.
    (bkz: celal şengör)
    (bkz: efe aydal)
    (bkz: ben)
    gayet normal ve hatta olması gereken olduğu halde ülkemizde çok garip karşılanandır. ergenliğin verdiği heyecandan mıdır nedir sanki ateizmin bir şartıymış gibi hep sosyalist falan oluyorlar.
    1 ... radikalkemalizm
  8. 8.
    liberal olmaları muhtemel ateistlerdir.
    ... tenet