bugün

bizim lisede erkek bir komünist tarih hocamız vardı. çok kafa adamdı. çok kitap okurdu. ateistti. her olaya mutlaka mantıklı ve ikna edici bir eleştiri getirirdi. yeri gelir türklüğü, osmanlıyı, avrupayı, atatürkü, dinleri, hükümeti, insanları, ateistleri vb. herşeyi. biz öğrencilere geri vermek şartıyla sürekli kitap verirdi. özledim ulan kendisini şimdi. ülkenin böyle öğretmenlere ihtiyacı var.
felsefe hocası olarak karşımıza gelmektedirler.
Biraz olsun öğrencilerin gözlerini açan öğretmenlerdir. Ülkenin ihtiyaç duyduğu eğitimcilerdir.

Evet benim de lisede bir tarih hocam vardı. Kendisi solcu idi. O zamanlar tabi daha çocuğuz, aileden, tvden oradan buradan duyduğumuz saçma sapan şeylere inanıyorduk hemencecik. Sonrasında lise 1de bu bahsettiğim hoca ile tanıştım, ilk defa bir öğretmenin dersi anlatırken kendi yorumunu kattığını gördüm. Sürekli sorgulayın ve okuyun derdi. Kendimce, Bugün birazcık olayların farkındaysam kendisinin katkısı yadsınamaz. Buradan kendisine teşekkür etmek isterim.
Genelde matematikçi olurlar.
Emekli olduklarında balıkesir'e yerleşirler. Kendilerini dünyanın en zeki insanları olduklarını zannederler sadece kendi fikirleri doğrudur.
Bu berbat eğitim sistemine rağmen arada hala düşünebilen bir kaç öğrenci yetişiyorsa onların sayesindedir.
Varolsunlar.
öğrencilerine şakirt öğretmenlerden daha saygılıdırlar. Öğrencisini dinlemeyi bilirler, dayatmacı olmazlar.
Hani Öğrencisini kendi fikirleriyle manupile etmeden, bilgisini objektif olarak, öğrencinin değerlendirip kendi kararını verebileceği şekilde eğitebildiği sürece böyle şeylerin önemi yoktur.
Solcu olduğunu söylemiyorlar ama sen anlıyorsun.

Bunca zaman oldu lise biteli...

2 lise hocamı hiç unutmadım, ikisi de idealist ve unutulmaz karakterlerdi. Bilirdik ki onlar düzenin adamı değildi.

Saygılar Oya hoca...

Saygılar Timur hoca...
ülkenin geri kalma nedeni öğretmenlerdir. örneğin tarih öğretmenleri osmanlı ile ilgili iç aıcı bilgiler yerine hep olumsuz yönlerini anlatırlardı. ben gerçek tarihi okuldan mezun olduktan sonra öğrendim..