1. 1.
  Anlatım bozukluğu içeren ifadedir. Netekim kemalizm zaten sol karşıtı bir ideolojidir. Atatürk'ün bütün söylem ve uygulamaları onun sol karşıtı bir burjuva milliyetçisi olduğunu göstermektedir.
  7 -2 ... otoriter kemalizm
 2. 2.
  atatürk yanı başında bolşevik ihtilali olan ülkemizin bağımsızlığını koruyabilmesi için sola mesafeli olması gerektiğinin farkındaydı. yani ideolojinin ortaya çıkışı itibariyle sol karşıtıdır.

  mesela sovyetlerde sendikalar çok güçlü iken bizde sendikalar yasaktı. bir işçi sınıfı oluşması istenmemişti. ön planda olan köylü sınıfıydı çünkü sanayileşememiş bir ülkeydik. sınıf çatışması önlenip el birliğiyle ülkenin ileri taşınması gerekiyordu.

  atatürk günümüzde yaşasaydı almanya gibi muhafazakar korporatist bir yönetim anlayışında olurdu. onun inkılapçılığı marksist anlamda incelenenemez. geri kalmış toplumu modern çağa uydurmak şeklinde tecelli etmiştir. reformisttir yani.
  2 -1 ... sadede gel
 3. 3.
  Solcular ile kemalistler bir yere kadar yürür sonra kenan evren gibi bir kemalist çıkar. Bir darbe sonra Asmayalım da besleyelim mi? Falan. Sol başladığı yere döner.
  ... hepinizi sevmiyorum