1. 1.
  platon (eflatun) tarafından kaleme alınmış, sokratesin mahkemedeki savunmasıdır. sokrates gençlerin beyinlerine nifak tohumları serpmek ve bölücülük suçlamalarından dolayı ölüm cezasına çarptırılmıştır. fakat asıl konu ileri gelenlerin kendi egemenliklerini tehlikeye atacak bir beyinsel gelişmeye karşı aldıkları önlemdir. Sokrates savunmasında bedensel her türlü ihtiyacın yanlış olduğunu, asıl hedefin saf ve doğru bilgiye ulaşmak olduğunu, yaşama ait her türlü somut olgunun bedenin arzularının bir sonucu olarak kişiyi yanlışa sürüklediğini ve Gerçekten önemli olanın yaşamak değil iyi yaşamak olduğunu, bunun da bilgi ile sağlanacağını anlatmıştır.
  15 ... devedikeni
 2. 2.
  o zamanın atinasındadaki devlet ve hukuk sisteminin işleyişindeki saçmalıklara değinen bir kitaptır.
  -1 ... mozambik tavsani
 3. 3.
  mükemmel bir kitaptır. herkesin okuması gerekir bu kitabı...
  1 ... pink_floyd
 4. 4.
  konuşmalarıyla gençleri yoldan çıkardığı düşünülen sokrates cezalandırılır ve platonun diliyle yaşanılan herşey anlatılır...
  1 ... city walk
 5. 5.
  sokrates savunmasının sonunda ıctıgı baldıran zehırı ıle hayatına son vermıstır.
  1 ... sex pistols
 6. 6.
  rivayetlere göre çok iyi olan savunmadır..sokrates in zamanında barcelona da oynadığı bilinmektedir..uzun boyuyla kafa toplarında çok başarılı olan sokrates tan "adam geçer top geçmez"di..
  ayrıca (bkz: kel erkeklerin savunmaları) *
  9 -12 ... atan alir spor
 7. 7.
  ...
  Belki şöyle diyecek biri bana:

  Peki Sokrates, seni böyle ölüme sürükleyecek bir yaşam sürmekten utanç duymuyor musun?

  Bu adama şu doğru yanıtla karşılık verebilirim:

  Yanılıyorsun gönüldeşim. Bir adamın değeri nedenli az olursa olsun, ölürmüyüm kalır mıyım diye düşünmemelidir. Bir işi görürken doğru mu eğri mi davrandığını, yiğit bir adam gibi mi, yoksa ödlek bir adam gibimi davrandığını düşünmelidir.

  Bölümüyle bana yuh dedirtmiş kitaptır.Güzeldir
  5 ... johngalt
 8. 8.
  (bkz: at sineği) örneklemi

  'ben bir at sineğiyim, varoluş gayemse sizin miskin bedenlerinizin üzerine konarak hepinizi uyarmaktır. Sizler kuyruğunuzu oynatıp beni uçmaya mecbur bırakmak suretiyle uzaklaştırmaya çalışsanız da ömrüm birinizin bedeninden yükselip bir diğerine konmakla nihayet bulacaktır.'
  13 ... fena halde leman
 9. 9.
  zehri içmeden evvel karısıyla geçen dialog herkes tarafından özellikle ibret alınasıdır:

  S.K- sokrates seni haksız yere yargılıyorlar, sen kötü hiçbir şey yapmadın ki?

  S- eğer ki haklı yere yargılasalardı bu daha mı iyi olacaktı!!!
  14 ... fena halde leman
 10. 10.
  Sokrates, kendini bir şey biliyor sananlara sorular sordu ve onlara aslında bilmediklerini gösterdi sonra bu insanlar ondan cevap beklediklerinde ise en iyi bildiği şeyin hiçbir şeyi bilmediği olduğunu iddia edip geri çekildi, işte bu hal ve hareketler sokrates'in toplum içerisinde nefret edilen bir adam olmasını sağladı..Sonra zamanla bu nefret büyüdü ve iftiralar atılmaya başlandı işte bunlar da onun sonunu hazırladı, insanın lan pezevenk bir şeyi merak ediyorsun soruyorsun sonra taaa şeyinin şeyine kadar gidip bir şey bilmediğimizi ispat etmeye çalışıp insanları kafaya alıyorsun, kusura bakma ama amca sen hak etmişsin diyesi geliyor ama yine terbiye bizde kalsın..Ayrıca bu kitabın yazarı da öğrencisi platon'dur..
  1 -3 ... xiphoideus