bugün

Bilmem bence sokağa çıkma yasağı gelmeli belki vaka sayısı azalır.
Ben iş harici evden çıkmıyorum iş için bile dışarı çıkmak istemiyorum. Evden her çıktığımda 3 haftadır evde oturan 65 yaş üstü anne babama virüs getiriyorum.

Amacım ölmemek, öldürmemek.
sadece sizin emelleriniz için ve tasım olmayan aptal önermeleriniz sebebi ile insanlar; merdiven silerek, hamallık yaparak, ellerini cnc makinalarına kaptırmamak için pür dikkat çalışarak, işçi olup alın teri kendini yıkayarak, emekçi olup elleri nasırdan kapanmaz hale gelerek ve vebadan ölmemek için sokağa çıkma yasağı istiyor. neymiş efendim "kiraları nasıl ödeyecekler-miş, çocuğa nasıl bakacaklar-mış, sokak hayvanlarını nasıl besleyecekler-miş" devlet diye bir organizma şu an için bu topraklarda mevcudiyetini koruyor! ama ne yazık ki mevcut olması bunların hiçbirisini yapmamasına nasıl olanak sağlıyor ben de anlamıyorum. ha amacımızı sormuştun galiba... amacımız şudur: ölmemek.
görüyorum ki bazı insanlar olayın ciddiyetini henüz kavrayamamış, hala çalışmak zor geldiği için istiyorlar falan diye konuşuyorlar. ben bunu diyenlerin cidden mesleklerini, çalışma koşullarını ve kazandığı paraları çok merak ediyorum.

neyse, başkasını merak edene kadar burada bir işveren olarak kendim ne yaptığımdan bahsetmeliyim.

ben tam olarak 3 haftadır kimseyi çalıştırmıyorum, bu süreçte muhasebe evraklarının toparlanması dışında kimse iş ile ilgili şahsım tarafından evinden dışarıya gönderilmedi, hali hazırda devam eden şantiyemizdeki personelimizin hepsini evlerine yollayıp şantiyeyi geçici olarak durdurdum, tüm çalışanlarımızla birlikte kendi ohalimizi yarattık.

bu sürecin yalnızca son 10 gününü baz alırsak 2 tane karlı işi seyahat etmek gerekecek diye elimin tersiyle ittim. ancak aynı süreçte dükkan kirasını da, çalışanların maaşlarını da, sgk primlerini de, vergi borçlarımı da tamamen ödedim. yani baktığınız zaman ben çalışanlarım için elimden geleni yaptım, kendi kazancımdan vazgeçtim, çalışanlarımın sağlığını korurken ayrıca ücret konusunda mağdur etmedim, ancak devlet benden tüm alacaklarını tahsil etmeye devam etti.

şimdi soruyorum şu insanların çalışmaktan kaytarmak için bu yasağı istediğini iddia eden yavşaklara;

mesela benim çalışan teknisyenlerimden birisinin adı yavuz. yavuz 27 yaşında 2 çocuk babası. ümraniye'de annesi babası ve 4 kişilik ailesi olmak üzere 6 kişi yaşıyor. ben yavuz'u çalıştırmaya devam etsem, özellikle hijyenin çok fazla görülmediği şantiye ortamında yavuz bu virüsü kapsa, evine döndüğünde 65 yaş üzerindeki anne babasına bulaştırırsa 65 yaş üzerinin sokağa çıkma yasağı hiç bir anlam kazanmamış oluyor.

şunu 10 yaşında çocuk bile gayet kolay anlayabilecek kapasitedeyken ben bu partizanlığın şu noktada ne gereği var? hala fark etmediniz mi artık insanların sizden tiksinmeye başladığını? hala anlamıyor musunuz siz böyle yaptıkça insanların tarafınızdan daha da nefret ettiğini?

bu kadar mı önemli olur yahu bir memleketin kaymağını yemek, insanlar ölse dahi sikine takmamak, kendi ekmeğine bakmak.

ben gerekirse temmuz ayına kadar bu süreçte çalışanlarımı mağdur etmeyeceğim. evden çıkmamaya da maaşlarını almaya devam edecekler. benim 12 yıllık küçük bir işletme olarak bunu yapabilecek, belki daha da fazla sürede çalışanlarımı koruyabilecek gücüm var gerek maddi gerek manevi olarak.

işte devletin böyle bir gücü yok, bırakın bu kadar süreyi devletin halkına 1 hafta bakabileceği bir kaynağı bile yok, bu amansız yalayıcı yavşaklar da bunu bildikleri için konuyu farklı açıdan ele alıyorlar.

çünkü onlardı hep "ehonomi coh eyi" naraları atan tipler. şimdi takke düştü kel görüntü, devletimiz maddi olarak son derece aciz bir durumda. "büyük oyunu görün yeeenim" diyenlerin kastettiği büyük oyun meğerse tüm devlet kaynaklarının sömürülmesiymiş, biz yeni anladık bu olayı.

diyecek söz bulamıyorum, umarım şu denli bakış açısına sahip beyinsiz akpliler tez zamanda insan olduklarını hatırlarlar.
Ekonomi felan diyenlerin kafası iyi mi merak ettiğim durumdur. Bak geri zekalılar bu bir salgın, bunun bencillik ile alakası yok. Millet işsiz kalacaksa onun parasını hükümet vermek zorundadır. Ota boka para harcamayı biliyorlar. işçinin maaşını mı veremeyecekler.
Ölmemek ? Virüsü yaymamak ? Böyle devam ederse süreç uzayacak süreç uzadıkça hasta sayısı artacak hasta sayısı arttıkça hastaneler dolacak ve bir yerden sonra hastalar sağlık hizmetine ulaşamayacak.Gerizekalıya anlatır gibi anlattım.
Yemeselerdi yapabilirlerdi. Yediler, yapamıyorlar.
Herkesin başı sağolsun şimdiden veya ruhuna el Fatiha.
Yandaşların hala şudur budur diye spekülasyon yaptıkları amaçtır.

Ulan çıyan, soru basit: sucukçu muhasebecisi sokağa çıkma yasağı ilan ederse şunca yazdıklarını ne yapacaksın?

Delikanlıysan ver cevabını.

Niye böyle yazdıysam? Mert olsalar, delikanlı olsalar zaten göt kılı olmazlardı.
Yarın öbür gün sucukçu muhasebecisi han efendimiz hazretleri sokağa çıkma yasağı ilan ederse, şurada onca laf eden yandaşların da hemen benimseyecekleri amaçtır.

Bu sefer de yasağa karşı çıkanları pkklı, fetöcü, tamil elam kaplanı ve de din düşmanı ilan ederler.

Yandaşlar söylediklerim doğru değil mi? Hadi utanmayın, itiraf edin.
sokağa çıkılmasını istememeleri olabilir.

bugün yine oldukça zekiyim.
Gayet basit;
Sokağa çıkmamak.

Dışarıda başınızdan aşağı güller saçmıyorlar zira;
salgın kol geziyor.
herkes kendi ohalini ilan etsin ne demek ulan o zaman bu devlet niye var ? niye yıllarca vergi ödedik? her gün biz işe gidip geliyoruz bir sürü insanla muhattap oluyoruz eve 3 kuruş para götürebilmek için canımızı ortaya koyarken sen devlet dairelerini teşvikle ama her ay maaşımdan 2 bin lira vergi kesintisi alıp özel sektöre hiç bir şey katma...hatta yetmezmiş gibi daha da zor duruma sok.

Darbe olurken herkes sokağa diyen adamlar salgın zamanı herkes evine diyemiyorsa durmasınlar o koltuklarda yazıktır.
işçi emekçiyi düşünmek. Onların da canı var.
Oyun böyüq yeğen. Dış güçler, cehape, faiz lobisi.
Ben iş bıraktım bu gün bu ne diyor ulan ben öldükten sonra sikeyim ekonomisini. Ben bile işçi halimle bir ay evde oturmayı göze alıyorsam zengin haydi haydi idare eder bir ay. .
yani sokağa çıkmak istemeyen çıkmasın. bu kadar basit gibi geliyor bana.
Sokağa çıkma yasağı koyan Fransa, almanya, ispanya, italya, Belçika, Sırbistan, Irak, hindistan, sirilanka, Tunus, kerkük ve çin gibi devletlerin alayı fetöcü, bunların *mına koyayım ben, hatta sokağa çıkmasınlar diye çin de apartmanların kapılarını kaynak yapanlar tam pkklı *rospu çocukları.

Edit: Zimbabve de sokağa çıkma yasağı koymuş fetöcü başı bunlar zaten.
kimse takmaz yasak falan arkadaşlar boş yapmayın.

herkes apartmanda gün bile yapiyor.

zaten olan oldu. ilk vaka haberinden sonra yurt dışı giriş/çıkışlari kapatacaktı. sonra hemen il giriş çıkışları denetime girecekti.

okulları tatil ettiler millet hurraaa köylere döndü. bakın karantinaya alınan bütün yerleşim merkezleri istanbul temasli. iş işten geçti artık şuan alınan bu tedbirler ve sokağa çıkma yasağı çok geç kalındı.

bence şuan daha dikkatli olup, hastanelerdeki doluluk oranını dengede tutmak sorun. allah yardımcımız olsun.
Hastalığın yayilmasini onleyip, bir an once normal hayata done bilmek icindir.
Ya millet de sanıyor ki yasak olunca marketler, eczaneler kapanacak ülkede hayat duracak komple.

Yok öyle bir dünya. Salgın nedeni ile yasak ilan edilen örneklere bakarsanız hemen her yerde market, eczane gibi temel ihtiyaç birimlerinin -en az- belli saatlerde özel izin veya kolluğun eşlik etmesi ile açık olduğunu görürsünüz zaten. Aynı şekilde kamu kurumlarının da.

Yasak ilan edilirse olacak fark cezaların daha caydırıcı ve kolluğun daha bastırıcı olması. Maalesef bizim insan öyle soft yasaktan falan anlamıyor. Bunu rica eden siyasetçiyi de dinlemiyor.

Anlamıyor ki polis hala bebekte sabah sporu yapan jandarma da kartepe de piknik yapan adam topluyor. Belediyeler insanlar gelip oturmasın diye meydanlardaki bankları söküyor.

Yok siyasiymiş de bilmem neymiş de kıvırmayın. Azıcık delikanlı olun. Azıcık dürüst iseniz çıkıp: “Kimse işe gitmez ise devlet bunlara bakmak zorunda kalır, bakmazsa da ihale hükümete kalır, ilk seçimde de doğal olarak karşılığını alır” diyebilin.

Ama nerde sizde o vicdan...
Sizin gibi aklı sikilmis boş beyinlileri görmemek..
Yaşamak istiyorlar yaşamak. Partizan, rezil, kepaze asalakların yorumunu değil.
Ölmemek. Gerizekalı ölmemek. Cahil bilinçsiz halk yüzünden ölmek istememek. Bok yoluna gitmemek. Tamam mı sığır halk yüzünden ölmemek.
Bence en geçerli amaç yaşamak istemek. Çok virüs istiyorsan kalk italyaya git.
Ölmemek?
hasta olmamak olabilir mi çomar kardeş.