bugün

giderek daha da gözüme çarpmaya başlayan olay. her yerde, her an karşıma çıkabileceklerinden adım gibi eminim. korkuyorum sözlük, korkutuyor bunlar beni. keşke yapmasalar bunu neden yapıyorlar, anlayamıyorum.

kadınlarımız! çocuklarımız! geleceğimiz! bıçkın delikanlılarımız ama özellikle de! abicim toplum içinde yaşamaktan nasibinizi alamadınız mı hala? 2010 yılına geldik lan neredeyse! ben senin telefonundan emrah dinlemek zorunda mıyım yaa? veya ne bileyim george michael dinlemeli miyim senin telefonundan? zaten müzik çalabilecek kapasitede bir telefonun varsa, içinden kulaklık da çıkmıyor mu, tak kulağına stereo şekilde dinle, neden mono tercih ediyorsun be güzelim? sesim çıkmıyor, çıkamıyor bu insanlara, dedim ya korkuyorum, içime atıyorum. dayanılmaz oldu ama artık son yaşadığımla...

ankara'da yaşayanlar ya da görmüş olanlar bilir, mavi özel otobüsler var, okula gitmek için kulaklığımla bindim, sakin sakin tek parça atmışım listeme, p.floyd money çalıyor. inmek için düğmeye basarken anam o da ne, kulaklık çıkmış telefondan bütün otobüs beni dinliyor, şaşkınlıkla bir anda kapattım. müzik çalar özelliğini değil ama, telefonu. çok utandım, sanki herkes yüzüme bakıp üstüme üstüme yürüyor gibiydi. dışarıya attım kendimi bir çırpıda, acı acı sövdüm sonra yüzümü kırbaçlayan otobüs rüzgarına, egzoz kokusuna. gözümde tomurcuk yaşlar, ağır ağır doğruldum, kendi kendime bunu da atlatırsın oğlum, sen gerçekten onlardan değilsin diyerek teselli etmek istedim kendimi. ama ne kadar inkar etsem de gerçeğin farkındaydım, ben de artık onlardan biriydim. üzgünüm dünya.
6600 la yapılınca daha bi karizmatik olan eylemdir. * ** *
kroların yaptığı eylem.
el "topsun olm sen" şekline girer ve telefonun hoparlörü avuç içine alınırsa daha yüksek performans alınır. adrenalin yükselir, işte çılgınlık bu beybi. hell yeah.
telefon u "cebe koyarak dinleyen" ve "elde tutarak dinleyen" olarak 2 gruba ayrılan hede.
eğer artizlik için yapılıyorsa ve telefonun da ses sistemi iyi değilse, avuç içersinde hoparlör parmaklar yardımıyla daraltılır ki ses daha gür çıksın.
son derece aptalca ve giderek yaygınlaşmaya başlayan eylem.
çoğunluk tarafından görmemiş, kro olarak adlandırılan şahsiyetlerin yaptığı eylemdir.
(bkz: elini telefonun hoperlorune ekolayzır yapan adam)
Alım gücü telefona "hernasılsa" yüksek yurdumun götünde donu yok cebinde çağrılık 1 kontörlü "N" bilmem kaç telefonla ismaile yeeeeke, cankan ve dale don dale tarzı televole 98 yabancı pop şarkılarından oluşan list ile yurdumu istila etmiş krocan eylemi.
saçma sapan bir harekettir. genelde çalınan müziklerde arabesk tarzdır veya ismail yk falandır. dj ruhlu olmak böyle birşey sanırım. madem isteklisin ben çalayım herkes dinlesin, oynasın diyorsun düzgün birşey çalda kötü durmasın.
aklıma nedense omzunda müzik seti taşıyarak gezen zencileri getiren durumdur. *
(bkz: apaçi forever)
hey çevredekiler bakın bana ne olur dikkat çekemiyorum.
biraz daha sesini açsam kesin duyarlar.
hey bayan bu şarkıda benden size olsun.
!
polifonik telefon zillerini dinleyerek yapılanı tadından yenmez...*
kulaklıktan bihaber insan davranışıdır. düşüncesiz, bencil yaratık kategorisinde toplayabileceğimiz bu insanlar bu eylemi sadece sokak değil otobüs, kafe gibi gayet kapalı ortamlarda da sergilerler. hele ki yanında bir de aynı sınıftan arkadaşı mı var, değmeyin keyfine. o şarkı sürekli değişir, -yanındakinden güç alınarak mı bilinmez- şarkıya yüksek sesle eşlik edilir, sonrasında "lan şu vidyoyu gördüngnüü bah heleee" tarzında cümleler kurulup hafıza kartında ne var ne yoksa gürültülü kahkahalar eşliğinde izlenir, dinlenir.
kıroluktur!
-buna bizzat londra da sahit olmuslugum bile war.bi arapti sanirim durakta otobus beklerken son sesle hoparlörden muzik dinliyordu icimden demekki sadece bizdeki kırolarin yaptigi bisi degilmis dedim.
-ha bide geceyarisindan sonra otobuse bindiginizde aldigi alkol orani tavan yapan kendinden gecmis teenager hareketirdir.
apaçi stayla harketidir.
ergen kıroların yaptığı eylemdir. birde yüksek sesle arabesk rap açarlar ki deymeyin keyiflerine.
bunu belediye veya halk otobüslerinde de yapanlar var ki evlerden ırak...
kesinlikle ve kesinlikle apaçiliktir. hele bir de güllü vs benzeri arabesk dinleniyorsa.
hani eski hollywood filmlerinde ( (bkz: polis akademisi)) şehir züppeleri olurdu böyle omuzlarına kocaman pilli müzik setlerini alırlar gezerlerdi.
işte günümüzde müzik dinlemek için daha küçük aygıtlar çıktığında o büyük müzik setlerine gerek kalmadı.
züppelik bakidir.
günümüzde genellikle keko olarak tarif ettiğimiz yaşam formunun gerçekleştirdiği eylemdir.. hatta arkadaşlar bir anım vardır:

o gece arkadaşın evinde kalacam ve balkonlarında oturmuşuz muhabbet ediyoruz

a: abi bizim burda bi keko var her gün bu saatlerde telefonun hoparlörden müzik açmış bi şekilde car car geçiyo.. deli olcam..
igmu: hihuaa huaa olm naparsın kek... (bir ses duyulur ve arkadaş tarafından susturulurum)

a: duyuyo musun?
igmu: ??

bahsettiği eleman köşeyi döner ve bi elinde poşet bi elinde telefon müzik son ses açılmış apartmana doğru gelir.. o anda yarılırız bir birimize vurmaya başlarız o derece..
son derece iğrenç bir olaydır krolara has bir durum olsada kulaklığımı unuttuğum dakikalarda mecburen yaptığım eylemdir.
bazı meslek lisesi öğrencileri tarafından sıklıkla yapılan bir harekettir. *