bugün

genelde yiyecek peşinde olan köpeklerdir.

Oturduğum çevredeki sokak köpekleri, yaya kaldırımından karşıya geçiyor. Arabalara karşı yayalardan daha düzgün hareket ediyorlar. Genelde elinde poşeti ve poşetin içinde yiyecek olan kişileri takip ediyorlar. Yiyecek vermezse bir süre sonra takibi kesiyorlar.
Çok zekiler yani, şehir yaşamına ayak uydurmuşlar.
Sevgi istiyordur, sıcaklık istiyordur, yuva istiyordur, sürü arıyordur, sahip arıyordur, belki açtır, belki susuzdur.

Bir köpeğin kafasını okşamakla birşey kaybetmezsiniz.

Bir tas su bir kap yemek vermekle de birşey kaybetmezsiniz.
bazen kilometrelerce sizi bırakmayan köpeklerdir. bugün bir tanesine "geh oğlum" demez olaydım. hayvan o kadar insan arasında benim peşime takılıp elimdeki şemsiyeyi ıstırarak tutunup evime kadar eşlik etti. arada kuyruğunu sallayıp üstüme atladı çamurlu patileriyle. kapının önüne geldiğimde malum bakışı attı, yapacak bir şeyim yoktu ne yazık ki ve eve girdim. hayır sonra bu hayvan geri nasıl dönecek onu merak ediyorum. belli ki orada yaşıyordu ve şimdi oraya dönmek zorunda. ben mi gel dedim oğlum sana. neyse, bulursun herhalde yolunu umarım.
tek dertleri karınlarını doyurmak olan zavallı hayvanlardır. çoğu insandan daha az merhameti hak etmezler. doyurun, kendinizi daha iyi ve ferah hissedersiniz. tecrübeyle sabittir.
yaşanmış bir olaydır.
okula giderken döner yiyodum. 15dk hiç peşimden ayrılmadı. koştum yine peşimden geldi.
ben de döneri attım önüne yedi.
o sırada yanınızdan geçen kızın köpeği sizin sanmasıyla yıkılacağınız durumdur.

- cinsi ne?
+ sırtlan..
4 ayaklıysa fazla korkulmaması gereken durum. zira 2 ayaklı köpekler 4 ayaklılardan daha tehlikelidir.
bunlar bazen korkuturlar, bazen de sen bizim alanimiza girdin diye havlayip havlayip susarlar. en kotusu isirirlar. hatta bunun sozlukte olanlari da vardir. baslik baslik sizi takip eder ayar vermek icin, sizi yermek icin ellerinden geleni yaparlar. ama sozlukteki kopekler sokaktakilerden daha zararsizlardir. isirmayi bile beceremezler. yazik.
zaman zaman ''hav havvv hırrr'' şeklinde laf atarlar.
serseriler...
bide bunların biraz evrim geçirmişleri vardır.
(bkz: sokakta insanın peşine takılan insanlar)
tehlikenin farkında değillerdir.
sevgiye ihtiyacı olan ve insanın sıcaklığını hissetmiş biraz sevgi için yalvaran köpeklerdir. korurlar.
sokakta köpeğin peşine takılıp kuyruğuna teneke bağlayan insandan daha sevimli oldukları kesindir.
yalamak için kovalayanları vardır.