bugün

satıcıdan satıcıya değişen bir lisandır.

bunlar evde kendilerine bir slogan hazırlarlar, sokakta da bas bas bağırırlar. ama asla anlaşılır sloganlarla gelmezler. örneğin bir battaniyecinin "pikebaan el niyya" diye gezdiğine şahit olunmuştur. bu lehçe encrypt edildiğinde ortaya çıkan sonuç "pike battaniye elli lira" olmuştur.

daha niceleri vardır, en meşhuru da "demiyaylıyoooouvm.." diye bağıran vatandaştır.
- hurdaaayciiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. tencereler alırıııım, eskiler alırıııım, verin ben alırıııım, hurdaaayciiiiiiiiiiiiiiiiiii.
- haydi! boooooouuuuuuza. akman boooooouuuuuuza.
-fabooooooooo.. (za)

vefa bozacısı sloganıdır.
bir de domates satıcısı hatırlarım;

- domates... domatees... domaates...

diyen. şener şen'in, o anki yüzü gözlerimin önüne gelir; yarılırım.
bir matrak abi söylemişti. ya dedi. bu ülkede en çok satılan iki şey, biri süt, diğeri simit. ama satıcının hangisi olduğunu anlayamazsın. şansın varsa tutar.

süüüüiiiiiiiiiiiiiiiiiiit (ü'nün kısa sürdüğünü farz et)
saaaaaaaaaalllp: (bkz: sahlep)
örnek teşkil eder:

http://www.alkislarlayasi...ac143931ad866d768e84f2260
biiyron...

bir de sultanahmetin turistin bol olduğu ara sokaklarında birinde bi tanesi vardı. lokantamsı mekanının önünde, her dili biliyodu valla kendisine gerektiği kadar. bir tek japonca bilmiyodu. gördüğü çekik gözlülere, 'excuse me don't worry sushi mushi' diyodu.
Simiiiitzuuuuwayy.
dün su satan kocaman adam ablam su içer misin dedi ne ablası ya ahaha .
Gel abla gel ssk doktoru gibi uzaktan bakma gel. Favorim.
Zalllllppp.(salep)
Bıııııcaaaaaa.(poğca)

Adamlar öyle bir tonluyor ki, söyleniş şeklinden anlıyorsun sattığı malzemeyi. Fakat ilk duyduğunda camdan önce bi bakacaksın ne satıyor diye, sonraları kulakların, satıcının kelimelerini değil, ses tonlamalarını kavrıyor.

Bir de ilk poğça, salep vs. alıp kalitesiz yada pahalı olmasından dolayı tercih etmediğinde, senin evinin, iş yerinin önünde yavaşlar, avazı çıktığı kadar bağırır, zallllpppppp.

Dayı 5 liraya salep mi olur allasen. Sen oradan bağırdığında, ben 1-2 lira'dır diye iş arkaşlarıma da ısmarlama sözüyle geldim. 25 lira nedir ya!!!