bugün

aç bir sokak köpeğini doyurmak isterken çevreyi kirlettiğinde haberi olmayan aymazdır.

sen sokakları kirleten hayvanı doyuracaksın diye bıraktığım yemek kapları etrafa bakteri yayıyor. adamın canın sıkıyorsunuz, yurt dışında sokak köpeği kavramı yok. atın şunları barınağa, sizi belediyeye şikayet etmekten sıkıldım.
empati kuran, hayvan dostu insan modelidir. kimseye zarar gelmez ondan. sokakları hayvanlar değil evrilememiş insanımsı mahluklar kirletiyor asıl. gönül gözüyle bakmayı öğrenin diyeceğim de kalp gözü körelmişe denmez bu. sustum.
ne güzel bi insan modelidir !
"yobaz" insanların anlayamayacağı, hayvan sever merhametli insandır.
empati duygusu varsa sokakları kirletmesin dediğim modeldir.

fakir edebiyatı yapmayın. ben bir köpek doyacak diye atmosferde mikroorganizmaların dolaşmasına izin vermem. vazgeçin bu terörden.
tanıma girmeye aciz kahramanların içinde bulunduğu model.

belediye ekipleri gelip ikaz ettiğinde "ama ben hayırlı iş yapıyorum yaa" diye ağlamanıza kopuyorum. evet çok hayırlı iş yapıyorsun, bakteriler yüzünden insanlar enfeksiyon kapıyor.

utanmazlar.
Yurdum insanına problem olmaması gereken durumdur. Lakin bazıları tepki göstermiştir. Sokaktaki köpekler aşılanıp, işaretleniyor. Yahu iki kedi, köpeğe de merhamet ve sevgiyle bakamazsak vicdanlarımız iyice kararmazmı? Şahsım adına, onları görmek bedavadan sevinme ve mutlu olmaktır. Yüreğim in kıpırdaması, canlanmaya başlamasıdır. Neden bu manevi hazdan uzak duralım ki? Şimdiye kadar etrafımda bu hayvanaların kimseyi hasta ettiğini duymadım da görmedim de.
örnek davranış sergileyen kişidir. '' yardıma muhtaç hayvan yada insanlara yardım etmek gerekir bu kadar vicdansızlığa lüzum yok ''
hayvana sevgimiz sonsuz ama dünya nüfusunun yarısı açken köpek tercih edilmemeli.
(bkz: eksilemeye doyamadım)

Trollük denen olay zeka gerektirir. Olmamışsın sen, git annene söyle seni bi daha yapsınlar.
insanı insan yapan hayata dair minik ayrıntılardaki mükemmel insandır. bir diğer mükemmel insan modeli için (bkz: sokakta çalışanlara kolay gelsin demek)
sözlükte de bir hayli varmış dedirten model.

o eksiler ...
son model ford mustang ya da ne biliyim bmw. ya sonuçta kaliteli insan oluyor işte.
sokak köpekleri adam parçaladı tarzı haberlerin nedenidir.
ulan ben bunlar yuzunden sokakta yuruyemiyorum aq. yeter lan biktim sokak kopeklerinden. kimi zaman eve varana kadar 5-6 sokak degistirdigimi biliyorum amk. yeter lan!
yani model ne? senin modelin ne?
köpekleri insan evrimleştirmiş yani bir doğası yok. kurt türünden evrimleşti diyorlar. dolayısıyla onun doğal ortamı zaten biziz, iç içeyiz ve gidip ona avlan demek komik oluyor. nasıl avlansın? ne yesin bu hayvan? kedi mi avlasın? fare mi avlasın?
biz besleyeceğiz tabi, hem hayanın doğal seçimini boz ayrı bir tür ortaya çıkar hem de bu türe doğal ortamı bozuldu de.
resmen ikiyüzlülük. köpekleri insanlar beslemek zorunda, muhtemelen onları avcı toplayıcı hayata geçerken evcilleştirdiler, madem evcilleştirdin o zaman ipnelik yapmayacaksın. onu besleyeceksin.
köpekler kurtlardan evrimleşmiştir sözlük ayrıca biz köpeklerin ve birçok canlının doğasına karışmış durumdayız avcı toplayıcı olan bu cinsler ne yapsın bizemi saldırsın etrafta avlanacak birşey yokken ne yiyebilirler ? zamanında yine bunları evcilleştirip doğasıyla oynayan bizleriz şimdi bunları beslemeyip bir nevi iki yüzlülük yapmış olmazmıyız ?
Bu bakınız sizin gibi “evrimleşememiş hayvanlar” için gelsin (bkz: iyi insan modeli).
gıpta ettiğim özendiğim olmak istediğim insan modelidir. insan bir şekilde sokaktada olsa yemeğini buluyor ama maalesef onların dilleri yok ve açlar hele kış soğugunda daha da bize muhtaçlar.