bugün

birçok kişiyi tedirgin eden durumlardan biridir.
(bkz: kaç oğlum veli)
aha sıçtık denilen an.
sevimli bir o kadar da acınası andır.

elinizde yiyecek birşey var mı der gibi bakar.
yazıktır efendim. korkmak yerine bir kaç lokma yiyecek vererek hayvanı mutlu ediniz.
"sakin ol birader sadece geçip gidicem" diye düşünülür, havladığı an anansikiiim diye kaçılır.
sabah saat 5.30 da başıma gelen bir hadiseyi hatırlatmıştır. üsküdar'dan işe gitmek için evden çıktım. otobüse binmek için karacaahmet mezalığından geçmem gerekiyordu. kapıağası durağıyla paşakapısı cezaevi arasında kalan yol, bilenler bilir. neyse yürüyorum, bir anda bir köpeğin karşıdan baktığını gördüm, durdum vesselam. açık konuşmak gerekirse korktum da. çünkü hırlayarak bakıyordu. hemen bir arkadaşımın bana verdiği öğüt gelmişti;

"eğer sokak köpeği sana uzaktan hırlıyorsa, sakın bağırma, onu korkutacak bir şey yapma, o zaman sana saldırmaya çalışır, eğer köpeğe karşı gel oğlum, aferin benim kızıma tarzı yumuşak ve sevecen bir şekilde onun çağırırsan (elinle yemek verecekmiş gibi) sana hiçbir şey yapmaz, kuyruğunu sallayarak yanına gelir. "

açıkcası yapmaya korkmuştum; lakin denemek te yarar vardı. dediği gibi yaptım, gel oğlum dedim elimde yem işareti yaparak. inanır mısınız hemen kuyruğunu sallamaya başladı ve yanıma geldi. bacaklarıma sürtünmeye başladı. çok sevindi kereta. o gün bugündür aynı taktiği uygularım, hem şiddet ne zaman bir çözüm olmuştur ki bir canlıya karşı ?
mutluluktan uçulan an. Öyle ki adrenalin tavan yapar, kalp atışların 110u bulur, en sonunda bir hırlama ile 0-100 5 saniyede aşılır ve hızla oradan kaçılır.
sokak köpeği insanlardan devamlı dayak yediği için insanlara kesinlikle saldırmaz. asıl tehlikeli olanlar sahipli köpekler. bu cinsler potansiyel tehlikedir. sokak köpeği zavallı açlıktan bırakın saldırmayı bir köşede oturur insanları seyreder. hatta bazıları mahallenin köpeğidir, her gelen sever. ev sahipleri bu tür köpeklere bakar karınlarını doyurur. hangi semtte olursanız olun, gidin sevin. çok mazlum hayvanlar. görsel
(bkz: uludag sözlük köpek klonundan başlıklar)