bugün

Çoğunlukla aç oluyorlar, sokakta gezerken yediğiniz bir simiti gördüğünüz bir kedi köpeğe azıcık paylaştırın.
görsel
çoğu "insan"dan çok daha değer verdiklerimdir. açlar, evde kalan yemeklerinizi dahi götürüp verdiğinizde o bakışları görülmeye değerdir.
Korunmaya ve beslenmeye muhtaç tatlı hayvanlardır.

Akşam yemekten sonra kış günleri onlara yemek götürün salam, balık, ekmek belki erken görürseniz süt bile olabilir.
arkadaşlar marketlerde 3 tlye satılan salamlar var. 350 gr. bunlar ve piliç eti deniyor ama şahsen inanmıyorum elbette. neyse, bunlardan alp pakedi 60 kuruşa alacağınız en ucuz makarnayla karıştırırsanız en az 3 kedi/köpek doyar. ya da sürekli evinizin önüne, bahçenize gelen bir kedi filan varsa o 3-4 gün doyar. ben sık sık yapıyorum sizin de aklınızda olsun diye yazdım.
görsel

hayvanları parayla almayın, sahiplenin.
Sokaklarda da yavru köpekler var, yavru istiyorsanız. Sokaklarda da yetişkin köpekler var, eğer öyle istiyorsanız. Sokaklarda çok fazla köpek var, kedi var ‘sürünen’ arkadaşlar.

Pet Shop’larda satılan kedilerden köpeklerden eksiği nedir bu hayvanların? Nedir birine 400 lira bayılır iken diğerine bir kap bile su vermemenizi sağlayan?
dün kapıda kaldığımda düştüğüm durumdur.
sevmek zorunda olmadığınız ancak yaşam hakkına saygı duymak zorunda olduğunuz canlılardır.
Hüzünlü bir gecede sokaklarda hiç bir karşılık beklemeden eşlik eder size o sokak kopeği. Kirlenmiş tüylerini umursamazsınız. Seversiniz. Konuşursunuz yol boyunca. Kapınıza kadar bırakır sizi. Bilir üzgün olduğunuzu. Sormaz ya da üstelemez. Bekler hatta evin etrafında Bi yarım saat. Siz ona arkadaş dersiniz. Alır üzüntünüzün ucundan sokak kopeği. Sırtlanır ki belki hafiflersiniz diye. Sokaklarda kaybolur gider, süper kahramanlar gibi.
genelde belediyenin zehirlediği hayvanlardır.
konusu romanya da bulunan sokak hayvanlarının öldürülmesi olan,

hayır (öldürülmesin ) için ''nu '' yu seçerek katılabileceğiniz referandum.

http://referendumcaini.stirileprotv.ro/

Alıntı: Ekşisözlük nintu.
adı üzerinde yaşam alanı sokaklar olan, insan denen üstün ırk ! tarafından her daim zulüm gören, katledilen, kendini mümin (!) sayanlar tarafından aç bırakılan hayvanlardır. bunların kedi cinsi olanları sokakta, eğer kapagı açıksa çöp konteynerlerinden zar zor beslenebilmektedir. köpekler için ise durum daha fecidir. o koca haliyle konteynere uzanamayacagı gibi, iri görüntüsü nedeniyle tehlikeli adledilmekte, her fırsatta tasmalı olsun olmasın belediye ekiplerince zehirlenmektedir. kısaca; en az bizim kadar yaşama hakkına sahip olduğunu unuttuğumuz, yemek artıklarımızı dahi paylaşmaktan çekindiğimiz zavallılardır.
biraz makarnayla patates artıydı yoğurt kabına koydum belki yerler diye. ertesi gün baktım silip süpürmüşler. yazık ya.

artan yemekleri dökmeyelim bi kaba koyup sokağın bir köşesine koyalım.
bugun biraz sevip karnini doyurduktan sonra arkamda biraktigim hayvan. uzaklasip bi arabanin arkasindan baktim, ayni yerdeydi. pesimden gelip ikimizi de uzmesine mani oldum.
yanıma gelip masum bakışlarıyla yiyecek bekleyen tatlı canlılardır. genellikle yanımda bir şey olmadığı için üzgün bakışlarla uzaklaşmak durumunda kaldığım olaydır.
insanların korkmasını, sevmemesini anlıyorum da onlar için parka, kıyıya, köşeye konulmuş mama kutularını niye atıyorlar, bu neyin tahammülsüzlüğü anlamış değilim. hayır atmasınlar diye mama kapları alıyorum, üzerine yazı yazıyorum yine atıyorlar. ne zararı var kendi halinde karnını doyuran hayvanın size...
her kim ki onlara kötülük eziyet etsin dünyanın bütün laneti üzerinde olsun...
bana hicbir insanin eksikligini hissettirmeyen hayvanlar. siz varsaniz ne diye insan da olsun falan diyorum oynasirken.
bahce katinda yasadigim icin sokak kedileriyle iliskimi evden uzakta surdurmeye calisiyorum cunku bir gidip on geliyo bu namussuzlar. evde de kedim var, o yuzden pencere onlerinden taciz istemiyorum.
neyse 3 keredir bi kizla karsilasip doyuruyorum. oyle de aglak ve yavsak ki. bi de cok guzel. butun sokagi ciyaklamasiyla inletiyor hayvan. daha fazla dayanamadim ve gittim doyurdum yine, kaldirima oturdum, beni doya doya sevmesini izledim bir saati askin. yuzlerce kez tavaf etti. bi kopek geldi. sagimda kopek, solumda bu. arkadas olun, siz kardessiniz, ayrilin, hisss kavga yok'lu dakkalar. medeniyet asilayamadim guzelciklerime. ama ayri ayri sevistik. cok sevistik.
Çocukken beni birisinin ıssırmasına rağmen soğumadığımdır.
canlı varlıklardır. insanlar gibi barınma, ısınma, karın doyurma hakları vardır. üstelik bazı insanların aksine onlara bir şeyler anlattığınız zaman dinlemeyi de bilirler.
eşim ve ben tarafından düzenli olarak beslenen ve bunun için defalarca site yönetiminden uyarı almamıza rağmen vazgeçemediğimiz güzel yaratıklardır.

kapı önüne su ve mama koymayın fareler geliyor ( kedi için koyuyoruz mamayı fare nasıl gelsin )

hadi kedi için mama koyuyorsunuz ama sokak köpekleri gelip yiyor çocuklara zarar verecek. ( şimdiye kadar bir şey yaptılar mı ? hayır sadece bir çocuk korkmuş babası çok kızmış )

Annem ve kayınvalidem : oğlum o kadar güzel mesleğiniz ve eviniz var ; bu kediler yüzünde evinize kimse gelmiyor . ( evimize gelip kedilerimize laf edecek kişi gelmesin daha iyi. )

aa bir de köpeklere mama almaya başlamışsınız. ( eee onların canı yok mu ? )

Bir komşum: ( kedimi tasma ile gezdirirken bana sorduğu soru ) kedinizin arabama çıkmasına izin vermiyorsunuz eğil mi ? ( cevabım : hayır kedim sadece insan olanların arabasına çıkıyor eminim sizin arabaya çıkmaz )

yani anlayacağınız sokak hayvanı olmak ülkemizde çok zor . onlara yardım etmekte çok zor . söylemezsem olmaz : siz bu kadar hayvanlara yardım edeceğinize bir garibana yardım etseniz daha hayırlı değil mi? diye soranlar ayrı bir konu.
Onlara karşı beseldiğim aşırı sevgi yüzünden sürekli laf işittiğim hayvanlardır.
yemek pismeyen evde pilav yaptirirlar adama, ciger yaptirirlar. cuzdani markete verirsiniz, kesmez "ustunu yarin vereyim para kalmadi" dersiniz. bak bak sepettekilere bak: ciger, salam, sut, plastik kaseler...
4 tane de pinpon topu. evdekini geri plana atamam, ciger yemiyosa topuynan mutlu olur.
kasiyer ne dusundu lan acaba.
saati kurup oglen 1de uyanicam. yemegini iliticam. kiz o vakitlerde herhangi bi apartmanin demirlerine veya kaldirima surtunerek ciyakliyor. ismini duyunca yine ciyaklayarak olimpiyat kosucusu havasiyla dibimde bitiyor. 5 ayliktan buyuk degil. cuce ve deli ve cok buyuk ask lan. delirtir yani. yerim.
Ölmesi gereken canlılar.

Zavallı yaratıklar.
yaşaması gereken canlılar.

zavallı olduğu için ölmeyi hakeden bir şey varsa o da insan ırkıdır.

nitekim kendinden başka hiçbir varlığın yaşama hakkı olmadığını düşünecek kadar zavallı olabilen tek canlı odur.
güncel Önemli Başlıklar