1. .
    otobüste -genelde daha az- ve minübüste gördüğümüz ve o taşıtı sunan kişi olan en asil duygunun insanı ile anında sohbet kuran bu sohbeti çok hızlı ilerletebilen insandır, saygı duyulasıdır.

olay şöyle gelişir:

minübüse bir dayı biner ve şoförün yanındaki tekli veya ikili koltuğa oturur. o saniyeden -yani oturduğu saniyeden- itibaren herhangi bir gerekçe ile muhabbet başlar.
    muhabbetin başlamsı için önemli bir şey olması gerekmez. herhangi bir trafik hatası, zamlar, hükümetik süpersonikliği/skimsonikliği, futbol, milli takım, diziler...
    kısacası her şeyden konu başlatabilir.

şimdi şey diyenler çıkabilir. ne yani ben de konuşurum şoförle diyebilir. tabii ben de zaman zaman kaptan ile diyoloğa girdim,çıktım. ama burada ortam adamının özelliği diyaloğu saniyenin onda biri bir sürede başlatması ve sohbetin aralıksız sürmesidir.

sonra bu dayı ile şoförün birbirinin numarasını almaları bile olasıdır.

kısa yolculuk süresinde kankalaşmışlardır.

ayrıca bu ortam adamı camilerde oturulacak yerlerin koordinatlarını belirleyen dayı ile ya kankadır, ya da o dayını ta kendisidir.
    3 ... sokullu
  2. .
    amacı, şoförle kanki olup, yolculuğu beleşe getirmek isteyen adamdır.*
    ... sen de mi brutus
  3. .
    Dört teker üzerinde gider iken kendine bir ayrıcalık edinme gayesiyle, şoförle ortak noktalar bulan, yurdum insanı. Belli bir vakitten sonra arabadaki ikinci adam konumuna yükselmiştir kendisi. Aslında bir yanınız ondan tiksinirken, bir parçanız da kıskanır onu, ortam kurmadaki maharetini. insan anlaşılmaz varlık, ne diyim.
    1 ... ommerfarruk