bugün

bazı futbol duayenlerinin, -54 macaristan ile birlikte- gelmiş geçmiş tüm milli takımlar arasından saf futbol'u sahaya en iyi yansıtanı kabul ettiği, falcao'lu, zico'lu, eder'li 82 dünya kupasının brezilya milli takımı kadrosunun kaptanı. lakin, bu renkli takım henüz ikinci turda tartışmalı yıldız rossi'nin üç gol attığı unutulmaz maçta italya'ya 3-2'lik skor ile boyun eğerek hayal kırıklığı yaratmıştır. uzun boylu, sakallı bir abimizdir socrates, ayrıca doktordur, ilginç bir kişiliktir.
Sócrates Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira (d. 19 Şubat 1954) daha çok bilinen kısa adıyla Sócrates Brezilyalı eski bir futbolcudur. Oyunu okumadaki yeteneğiyle büyük takdir toplamıştır. En büyük özelliği topuk paslarıydı. Kendisi aynı zamanda tıp doktorudur. Faculdade de Medicina de Ribeirão Preto adlı okuldan mezundur. Diplomasını futbol oynadığı dönemde almıştır. Aynı zamanda bir entellektüel (felsefe doktorası vardır), sigara tiryakisi ve sıkı bir alkol kullanıcısıdır. Boyu 192 santimdir. Yaygın inanışın aksine irlanda'da öğrenci olduğu dönemde University College Dublin F.C.'de futbol oynamamıştır.[1] Kardeşi Raí 1994'te Dünya Kupası'nı kazanmış, ayrıca Sao Paulo ve Paris St. Germain takımlarında oynamıştır.

Futbol tarihinin en iyi orta saha oyuncularından bir olan Sócrates Brezilya milli takımında oynamış ve takımın kaptanlığını da yapmıştır. Profesyonel futbol hayatına 1974 yılında Sao Paulo eyaletinde memleketi Riberão Preto'da Botafogo takımında başlamıştır. Ancak kariyerinin büyük bölümünü (1978-1984) Corinthians takımında geçirmiş ve burada futbolu ülkedeki mevcut askeri diktatörlüğe meydan okumak için kullanmasıyla meşhur olmuştu. Mayıs 1979 ile Haziran 1986 arasında altmış kez milli takıma çağrılmıştır. Sócrates kariyerinin sonlarında italyan klubü Fiorentina ve Brazilya klupleri Flamengo ve Santos'da da oynamıştır. Futbolu bıraktıktan on küsur sene sonra 2004 yılında ingiltere'nin Kuzey illeri Doğu Futbol Ligi'ndeki Garforth Town Football Club'da bir aylığına futbolcu/antrenör olarak oynamayı kabul etmiştir. Hâlen ülkesinde spor alanında pratisyen hekim olarak çalışmaktadır.

2004'ün Mart ayında Pelé kendisini yaşayan en iyi 125 futbolcu arasında göstermiştir.
Gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan. 2004 yılında Garfoth Town* ile oyuncu-antrenör olarak sözleşme imzalamıştır. Takımın yöneticileri kendisini oynamak anlamında ikna etmekte oldukça zorlanmışlardır. Futbolu bırakmadan önce, aktif futbol yaşantısında da günde bir paket sigara içen efsane oyuncu hala topa vuracak kadar kuvvetlidir. Zaten sahada durması bile tribünleri heyecanlandırmaya yetecektir.
1982 dünya kupasında 3-2 yenildikleri italya maçında (ispanya 1982-o turnuvada ilk turdan sonra 4 adet 3'li grup vardı. arjantin, brezilya ve italya ölüm grubuydu) takımının ilk golünü atan efsanevi oyuncudur. diğer golü ise falcao atmıştır.
sindirim sistemindeki kanama nedeniyle hastaneye kaldırılan ve şu an yoğun bakımda olan brezilyalı futbol efsanesi.
babası bu gobele hayran olduğu filozofun ismini verir. bu deli oğlan da bir nevi futbolun filozofu olur.
malesef ağır hasta olan brezilya futbolu'nun en önemli isimlerinden biri ve 80'li yıllarda çocuk olup da sokak futbolu oynayan herkesin bir kez olsun yerine geçtiği efsane 11 numara...

ya zico'yu seçerdik mahalle maçında ya da socrates'i...zaten dierleri de bu iki ismi seçer kavga çıkardı netekim...neyse ki "yaş mı kuru mu" adı verilen bir kura tekniği vardı o zamanlar da kavga büyümez maç başlardı...

hiç unutmam 86 dünya kupası ile birlikte zico ve socrates'in yerini maradona ve platini almaya başlamış olmasına rağmen ben ısrarla socrates olurdum. ne mutlu bize ki maradona'ları, zico'ları, socrates'leri, rossi'leri, rummenigge'leri, altobelli'leri, dino zoff'ları seyretmiş şanslı bir nesiliz...

(bkz: bari socrates ölmesin ibne dünya)
bugün hayatını kaybettiğini öğrenmemle beraber günümü piç etmiş efsane, harbi efsane. çocukluk efsanemiz rai'nin abisi. amına koyayım ne denir ki şimdi? zico da yetim kaldı. geçen hafta gary speed öldü, şimdi de socrates. kelimeler kifayetsiz. sonsuza yolculuğunu uğurlu olsun ey filozof.
vefatını şimdi sözlükten öğrenip çok üzüldüğüm efsane. belki oynadığı dönem izleyemedim ama çok dinledik izleyenlerden, arşivlerde izledik yaptıklarını. futbol oyunlarının klasik kadrolarından ilk seçtiğim adamlardan olurdu. sigaranın dibine vuran sakallı tıp doktoruydu futbolun. güle güle doc, futbol severler için sonsuza kadar yaşayacaksın.
82-86 dünya kupalarında adından söz ettirmiş brezilyalı futbolcuydu.
57 yasında hayata gözlerini yummuştur.
futbolun filozofu. bana futbolu ve brezilya'yı sevdiren efsane oyuncu. bence dünya'nın en iyi orta saha oyucusuydu. fakir çocukların tedavisini ücretsiz yapan bir doktordur aynı zaman da. en önemli özelliği hiç gerilmeden penaltı ve frikik atabilmesiydi. öyle bir topuk pasları atardı ki rakiplerin aklını alırdı. 30 - 40 metrelik topuk pasıyla arkadaşlarını gol pozisyonuna sokardı. öyle acayip bir adamdı socrates.
''çalışanların patronlardan daha güçlü olduğu tek meslek futboldur. çünkü işçilerin arkasında kitleleri vardır.'' demiştir aynı zaman da.
buda dünya kupasın da attığı muhteşem gollerden biri;
http://www.youtube.com/wa...fvkziby&feature=share
yaşımız yetmedi kendisini seyretmeye ama arşivlerdeki görüntüleri ne zaman izlesem sahada hemen farkedilen bir karizmatik adamdı. Futbolu güzelleştirenlerden birisi daha gitti.
ne söylenirki hakkında? isim babam george best'ten sonra tapılası örnek alınası topçulardandı. devrimciydi, doktordu, filozoftu, futbolcuydu herşeydi. ideolu John Lennon ve Ernesto che guevara idi. bi bok yazasım gelmiyor içimden pele yaşar george best ölür, pele yaşar socrates ölür. yavşaklar yaşar ideoller ölür.
karizmatik, yakışıklı ve güzel oynayan bir abiydi. "doktor"un ölümü futbolseverler için buruk ve üzücü bir haber olmuştur.
bu adı söyleyip ziyaretçin var, diyesi geliyor insanın.
ya da tahtaya gel, mektup var.
size şiir okuyacak.

adamın adı uzun ve karizma zaten.
ha tanımam ama gollerini gördüm güzeldi.
arthur antonios coimbra zico nun takım arkadaşı, jön tipli, futbolcu.
toprağı bol olsundur efendim.
sözlükte efsane kelimesinin karşılığında bu isim yazar.
futbolun filozofu, bir futbolcudan daha fazlası toprağı bol olsun yiğidin.
Brezilya'da darbe yapmaya çalışan futbolcu. Dünyanın en eğlenceli futbolunu oynayan 1982 brezilyasının kaptanı. Devre aralarında alkol alıp sigara içen nadir futbolcu ve pratisyen doktor. SOCRATES Brasileiro Sampaio de Souza Vieira de Oliveira o bir efsane...

görsel
(bkz: adı yeter)
1983'te "corinthians'ın şampiyon olduğu bir pazar günü ölmek istiyorum" demiş oyuncu.

(4 aralık 2011 pazar, vefat ettiği gün corinthians şampiyonluğunu ilan etti)

ayrıca bir ara adı Galatasaray ile anılmış.dedem söyledi.
brezilyanın efsane oyuncularından biri idi. hem doktor hem futbolcu.
yıllardır futbolun neden en popüler spor dalı olduğuna dair düşünceler ve özlü sözler üretilir. ben de kendimce bu konu hakkında düşündüm. şöyle bir kanaate vardım: futbol belki bizi ne olduğumuz gerçeğinden uzaklaştırıp bir süreliğine de olsa olmak istediğimizle aynı kıldığı için bu kadar sevilmekte. işte bu cümledeki ''olmak istenen'' benim ruh dünyamda socrates'ti. artık geceleri rüyalarımda profesyonel futbol oynayıp, şampiyonluklar, dünya kupaları kazandığımı görmediğim bu yaşımda bile böyle.