bugün

sobanın üstünde kızaran ekmek +
sobanın üstünde kızartılan kestane +
sike sike bir arada olduğunuz için aile içi birlik beraberlik +

başka da yok aklıma gelen
fakirliğin bir artısı yoktur.
kalorifer yanar anca kendini ısıtır. sobayı yaktınız mı atletle oturursunuz.
10 dakika içerisinde oda ısısını çok çok yükseltmesi+
Eğer gözlüyse içerisine atılan patates, ekmek, kestane.. +

Nerede o sönene kadar hava deliğinden tavana yansıyan alev ışığı..
olmayan artıdır. soba üstünde kestane pişirmek için o rezillik çekilir mi lan? yazık. evet.
kestane.
özellikle ailenin bir arada olmasını sağlamak.

sobanın üstünde kızartılan ;

(bkz: kestane)

(bkz: nohut)

(bkz: portakal kabuğu) kokusu güzel oluyor
Üzerinde ekmek kızartıp yağlayıp yemektir. Gece tavanda çıkan öcülerden korkmaktır. Çocukluktur lan masumiyettir.
En önemli artısı, sıcaklığıyla, tüm aile fertlerini aynı odada toplama yeteneğidir...iki çift kelam ettiren, meyva ve çay seramonilerini, aynı odada, aynı havayı solutarak yaptıran başarılı icatlardandır...
Kestaneleri, portakal kabuklarını saymıyorum bile...
Kalorifer icad oldu, aileler dağıldı...Aileler aynı çatı altında, ayrı dünyalar yaşar oldu..
Tek sorumlu bu döküm nesne midir? Elbette değil.. Ama etkendir!
kıyafetleri borudaki askılığa asmak, çocukluk fantezimdir o askılıklar, hep istedim hiç sahip olamadım. evdeki halıları yakarak düzenli değiştirmenize de olanak sağladığı olmuştur.
sobanin ustunde kestane pisirmek, cay demlemek gibi zevk verici aktivitlerdir.
sobanın gözüne patates atıp o patatesi doğal tereyağı ile yemek ve sobanın tavana çıkardığı yansımaya bakmak favorimdi.
tüm aileyi bir araya getirmesi en önemlisidir. sobanın yanından yazıyorum bu arada beyler.
kaloriferler yüzünden aile bireyleri ayrı odalarda ayrı ayrı oturuyor. baba maçını izliyor, anne mutfakta dizisini seyrediyor, çocukların kimi telefonuyla oynuyor kimi bilgisayarıyla oynuyor kimi en sessiz odada dersini yapıyor vs...
oysa soba, bütün aile bireylerini etrafında toplar, soba birliktir, soba beraberliktir.
(bkz: kestane)
Kestane, sucuk, portakal kabuğu efsane üçlüsü.