bugün

soba gibi bir işkenceye maruz kalmış fakirdir. evet.
Hayattan nasıl tat alacağını iyi bilen fakirdir.
Benim o. Isınmak için sobanın yanında oturan fakirim. Yetmeyip sobanın üstünde çay da yaptım. Yetmedi, sobanın üstünde su kızdırıp onunla duş aldım. O da yetmedi, kestane pişirdim soba üstünde. Hatta gece zehirlenmeyelim diye sobayı söndürüp soğukta titrediğimde oldu.

En azından o insanların ne yaşadıklarını çok iyi biliyorum. Allah yardımcıları olsun...
Sormadan edemicem şu soruyu
Hala baban mı veriyo paranı
Zorlanmadın mı alırken o boruyu
Ulan seven var mı bu gerzek oytunkaranı.
benimdir. 17-18 yıl geçirdim sobayla çok mu güzel bence hayır nostalji yapanlar gibi düşünmüyorum soba olsa şunları yapardık tarzında ama mecburduk adamım mecburduk anlıyor musun...
ulan köpek gibi özlüyorum be.
hani o tavana vuran ateşin dansı. kapkaranlık oda.
tüm aile aynı yatakta.
şimdi mi zenginiz?
yanlış düşünüyoruz.
benimdir.her sabah annemin külleri çıkartmak için sobadan çıkardığı tak tak seslerle uyanirdim.
Kışları çayı ocağa koyup ısıtma derdimiz olmazdı. Çay hep orda olurdu ve sıcak sıcak dökülürdü ince belli cam bardaklara.
Kombiden sıcak suyu açıp hemen duşa gireyim diye bisey de yoktu. Su isinacakti ve öyle banyo yapacaktık.
Ayrıca şimdiki gibi herkes odasına geçip petekle isinmazdi. Ev ahalisi soba etrafına kurulur. Çay eşliğinde büyükler masal anlatırdı yahut dakikada kim kaç kelime okuyacak yarışması yapılırdı.
Ve bunların hepsinin merkezinde o fakir işi dediğiniz soba vardı.
alın bütün dünyadaki dogalgaz rezervleri sizin olsun. Bir adet kovasiz soba verin bana yeter.
Gelmez demi o günler geri. Ne kadar da büyüdük böyle.çok eskide kaldı be.
Soba bi kere çook iyidir taam mı hem üstünde kestane falan...
üff amaaaan işte klişe şeyler yaa.

(bkz: fakir avuntusu)

ayrıca üstünde kestane pişiriyoruz yeaaa diye bi savunma mı olur lan elinden gelse sobayı sikecek hala kestane diyo.

(bkz: fakir gururu)
manevi anlamda zengindir. bu da yeter.
Lanet olsun ki benim. Bundan 17 sene önce kombiye gecmemize rağmen gerek kombi arızası gerekse maddi koşullar sebebiyle hala kullanmaktayız. Arkadaş sobalı evde büyüdüm diye sevinen var la. Soba rüzgar ters eser yanmaz, kömürü fazla atarsın yanmaz,külünü boşaltmasın yanmaz, bacayı temizlemezsin yanmaz; kömürün, odunun olmaz yanmaz... Soba yanmaz ulan! Galiba sorun bizim sobada beyler kusura bakmayın fazla coştum.
akıllara babanda fakir'miydi sorusunu getiren başlık.
burada hala özlüyorum diyen arkadaşlar görüyorum. ulan özlüyorum deyip fakir edebiyatı yapmayın burda. yıl 2016 oldu ve allah`ın hergünü 2. kata sabahın köründe odun çıkartıyorum, tütmesi, poflaması oluyor odanın içi duman altı, rüzgar bastırıyor gece rahat uyuyuyamıyorum öleceğim korkusuna. özlüyorum diyen varsa gelsin evime her sabah odun çıkartsın amına koyim. özlüyormuş, hassiktir ordan doğal gazlı pezevenk!
tek avantajı üzerinde kestane pişirmek çay demlemek diye savunanların övdüğü durumdur. işemek için 3 gün düşünürler o ayrı. evet.
Benimdir. Evet fakirdik. Çocukluktan Fakir olduğumuzu söylemekten neden çekineyim ki? Şu an değilim, eğer fakirim dersem nankör olurum. Ama olsaydım, yine utanmazdım.
Benimdir.
keşke öyle kalsaydım.
O kestane kokusunu, közde patatesin lezzetini, dışarısı aşırı soğukken sobalı odada oturmanın hazzını bilmeyen yazar söylemidir.

Evet bende fakirdim.
ben hala sobalı evde oturuyom genç.
Dogalgazi yakamayip donan yazar beyanidir.
doğalgaz adı altında milleti düdükleyen zamazingoyu kullanmayıp, soba sayesinde sıcaktan don paça oturan fakirdir. ayrıca ağzının tadını bilir, pişirecek materyali boldur.
Ben ben ben. Ne guzel fakirlikti ya valla. Sabahlari enfes kizarmis ekmek, aksamlari mandalina kabugu kokusu mis.
ulan lisede eviniz sobalı mı doğalgazlı mı diye soran hoca vardı.
benimdir.
en güzel zamanlarımız o sobalı evde geçmiştir. bir yazarın dediği gibi aileyi bir arada tutan şeylerden biridir. ama fakir olmakta güzel bir şeydir varlığın yokluğun değerini bilirsin.
o zamanlar bakkaldan alınan 3 5 kuruşluk şeyler sevindirirken şimdilerde harcadığımız paralar insanı şaşırtıyor.
benimdir ve ileride amaçlarımdan biri yine sobalı evde yaşamaktır.
Oytunkaran denilen kevaşe.sonradan görme kro lara benziyor....