1. 1.
    merhaba arkadaşlar bugün sizlere sobanın nasıl yakıldığını ögreteceğim. soba yakmak kız tavlamak gibi zor ve zahmetli iştir. soba yakmak zormu geliyor? yada soba yakmayı beceremiyormusunuz? ama artık üzülmenize gerek yok!!! sizlere muhteşem tekniklerim ve yıllarımı harcadığım bilgilerden paylaşacağım. unutmayınki sobalı evler 7/24 duman kokan evlerdir. ve haftada en az 1 gün iyi temizlik ister bu evler. şimdik dersimize geçelim.

1: soba yakılmadan önce mutlaka (bacalar dahil) güzelce temizlenmelidir. (maksimum ısı için)

2: sobayı kurun. ve kovasını hazırlayın. kovanın ağzına kadar kömür üstüne 4-5 parça çıta parcası ve karton koyun.

3: şimdikk kova hazır. evden ve dışardan bulduğunuz bütün yanıcı maddeleri sobaya saça saça gezdirerek dökün. (benzin, tiner(sentetik daha iyi yanar), aseton, mazot, gazyağı, soba yakma jeli, kolonya,)

4: elinize bir parça karton parçası alın. çakmakla tutuşturduktan sonra sobanın içine atın.

5: sobanız hemen tutuşacakdır. ve zahmet vermeyecektir. gram yorulmadan uğraşmadan işiniz halloldu. bana çok dua edeceksiniz.

saygılar... #burakinthesty.

edit: espiri amacla yazdığım yazıdır. sobaya tiner benzin vs dökmeyin. elinizdeki kartonun üstüne 2-3 damla kolonya dökebilirsiniz. kartonun daha çabuk tutuşması açısından.
    1 -8 ... burakinyjs21
  2. 2.
    bazı fesatlar tarafından benzin, tiner vs. dökülerek başlatılması önerilmiş...

burada bulunan insanların ne kadar espri, şaka vs. kapasitesine sahip olduğunu bilmediğim için, bu tarz önerileri ciddiye alabilecekleri ihtimaline karşı uyarmak zorunda hissettim:

sakın ha! sobaya benzin, tiner vs. dökmeyin. kışın ortasında ailesini ısıtabilmek gayreti ile çaresizlikten ıslak ve adi kömürleri tutuşturmak için sobaya tiner dökerken alevler içinde yanıp ölen insan bildim ben bu hayatta; gazete haberi değildi benim için, düpedüz pis ve acı bir gerçek.

yakından bildiğim, abi diye örnek aldığım melek gibi bir insan bir anda gitti; daha doğrusu heba oldu. çocuk yaşta böyle bir olaya tanık olunca çocukluk falan bok oldu elbet; ama yitip giden gencecik bir can, geride bıraktığı karısı ve o zaman henüz bir yaşında olduğu için babasını hiç hatırlayamayacak bir bebek yanında benim çocukluk derdimin lafı olmaz.

sobalı, kurumlu, isli, çamurlu ve soğuk yıllardan yazıyorum bunu. yine de insanlık diye birşey varmış o zamanlar, hey gidi hey...
    7 -1 ... baftan
  3. 3.
    molotof kokteyili atın sobaya.
    5 -1 ... gold tab gibson
  4. 4.
    Bi keresinde hiç unutmam. Küçüğüm evde kimse yok. Annem sobayı söndürme kömür at sönmek üzereyken diyip çıktı. Sokakta bi yerde işi vardı. işte bende pc başında ya metin2 oynuyodum ya da bebe giydirmece neyse. Ula dedim soba. Koştum balkondan kömürü aldım. Annem önceden poşetlemiş. Aldım bi tanesini gittim sobaya atmaya. Attım ama işte mallık. Sobanın kenarına denk geldi, poşetteki kömürlerin yarısı yere düştü. Napıcağımı bilemeyip, o halimle karda düşe kalka anneğğ diye çığırarak geçirdim. Sonra abimin arkadaşı bir bey var, ev yanıyo sanmış ben kömür düştü diyince. Koşa koşa bizim eve girdik. Gülmeye başladı. O gülünce ben daha çok ağladım sonra işte yerdeki kömürleri toplayıp sobanın içine attı, buraları da bi bezle sil diyip gitti. Çocuk harbi yakışıklı ama ha.
    ... bibulutolsak
  5. 5.
    Kovanin ortasina sopo koyun. Bir kat odun bir kat komur olarak kovanizi doseyin. Sakin yanici madde (benzin, tiner vs) atmatin. Kovanizi doldurduktan sonra orta sopayi cikartin. Ortadan hava aldigi icin yanma daha saglikli olacaktir. Yagli cira ile tutusturun. Alt kapak varsa alttan tutusturun. Yoksa orta delikten en dibe ulastirin yanan ciiranizi. Alttan baslayan ates daha uzun sureli ve daha yuksek kalorili isi saglar.

Dikkat! Uyumadan once sobayi sondurdugunuze emin olun.
    6 -1 ... ruut altmis alti
  6. 6.
    sakın .yanarsınız. yazar burda espri yapmış. soba öyle yakılmaz.
    4 ... as179 fa
  7. 7.
    soba mı ne sobası soba ne arar la rezidansta. ahaha varoşlar sizi pis fakirler.
    -2 ... ibni maymun
  8. 8.
    Ulan gerizekalı şu yazdığını ciddiye alıp birisi uygulayarak zarar görse bundan mutlu mu olacaksın? Aq sözlüğü davarlarla doldu taştı valla.
    2 ... kendimden biliyorum
  9. 9.
    Benzin, tiner vesaire aman diyeyim girişmeyin.
    Bırakın bu arkadaş öyle yapsın, siz buna uymayın.

Soba deyince köy evi özledim. Dibi sıcacık olacak kışları. Mis gibi. Zahmetli olmasa ah birde.

Kaloriferde hayat yok olum yaşamıyoz biz.
    2 -2 ... eylulsabahi
  10. 10.
    sobalar çeşitlidir.

gaz sobası, elektrik sobası, kömür sobası, odun sobası.

bunun yanında kömür ve odun sobaları da farklı teknik özelliklere sahip olup her birinin ayrı bir yakma stratejisi vardır.

alttan verirsin samanı üstten tüter dumanı...

bilmem anlatamadım mı?
    -1 ... kifayetsiz kelimeler