1. 1.
    ben kendimi bildim bileli annem sigara içer fakat bir kez dahi evin içinde sigara içtiğine şahit olmadım. her zaman bahçeye çıkıp içer, içeri girdiğinde de saçları buz gibi sigara kokardı. ben yine de sarılırdım, iyi ki de sarılmışım.

sonra o koku evin sıcaklığıyla birlikte ısınır, annemin parfümüyle karışır çok güzel bir hale gelirdi. bu yüzden parfümle karışmış sigara kokusu bana her zaman evi hatırlatır. house olan evi değil tabi, home olanı.

hatta sanırım sırf bu sebeple sırbistan'da evimde gibi hissederim kendimi. (ha memleketim olması ayrı konu*) orada kapalı alanda sigara içme yasağı olmadığından ve hava 'bana göre' her zaman çok soğuk olduğundan sokaklarında gezerken, otel lobisinde yürürken, bir kafede oturup dışarıyı izlerken, barda içkimi yudumlarken, nis kenarında dolaşırken... kendi parfümümün kokusu da geliyorsa burnuma, tam olarak o küçüklüğümdeki soğuk sigara kokusunun aynısı olur ve kendimi yuvamda gibi hissederim. (ülkenin dört bir yanından sigara dumanı geldiğini düşünmeyin, anlık durumlar bunlar*)
    3 -2 ... cicekli siirler bayim