bugün

senaryosu müthiş, ağzınızın kenarında yukarıya doğru bir çekilmeyle izliyorsunuz tüm filmi. hint filmi düşünün bir, zaten sonunda gerçekle yüzleşiyorsunuz.
küçük çocukların oyunculuklarıda müthiş ayrıca...
unutmadan son yıllardaki en iyi film müzikleri bence bu filmin, müzikler golden globe aldığında merak etmiştim ama hakkıymış.
Dağıtıcı bulamadığından fox un içinde daha düşük bütceli bir alt kurum olan Fox Searchlight Pictures'ın arka çıkmasıyla vizyona girememekten son anda kurtulan film. aynı kurum geçen sene juno'ya da aynen bu şekilde arka çıkmıştı. oscar'da aday oldu çoğu dalda özellikle içinde sound kelimesini barındıran dallarda ödülleri toplıyacağına eminiz. ayrıca hint filmlerinin geleneği unutulmamış ve eğer cast bölümü basladığında filmi kapatmadıysanız siz de gördünüz. hint dansı yapılıyor filmin sonunda..
hindistan filmlerine karşı beslenen antipatiyi yıkan bir film. kolay kolay beğenmeyenlere bile filmin sonunda ''güzeldi valla'' dedirten bir yapım olmuş. dramatik bir hikaye, daha doğrusu hikaye içinde hikaye. klişeler bile filmi sıkıcı yapmamış. oskar adaylığını da haketmiş. en büyük rakibi the curious case of benjamin button olunca klasik bir akademi geleneği olacaksa eğer ödülü hakettiği halde alamayacak olan filmdir.
son soru çok kolay değilmiydi yahu. yani büyük ödül için biraz fazla kolay gibi geldi bana.

--spoiler--

3 silahşörlerin üçüncüsü??

--spoiler--

ilginç.

ama film çok güzel orası ayrı.
jamal malik 20 milyon rupiye bir soru uzaklıkta. bunu nasıl başardı?

a- hile yaptı.
b- şanslı
c- tam bir dahi
d- alınyazısı

cevabı filmin sonunda.

izlenilmeye değer mükemmel bir hint filmi.
--spoiler--
filmin en çarpıcı sahnelerinden biri jamal'in hayali amitabh bachchan'a ulaşmak için yaptığı çılgınlıktır.*
bir diğeri ise yine jamal'in turistlere gerçek hindistan'ı görmek istemiştiniz,alın işte! deyip parayı kaptığı sahnedir.
--spoiler--
gerçekten senaryosuyla, oyuncusuyla, yönetmeniyle mükemmel bir hint filmidir.mutlaka izlenmelidir.ne kadar mükemmel olsa da film bitişinde oyuncuların hep beraber yaptıkları hint dansı "hintliler yapmış yine yapacağını * " demekten bizi alamamıştır
(bkz: habibi dah))
heyacani yuksek, kesinlikle izlenilmeyi hak eden bir film. filmin basinda sonuna dek bir an bile bunalmiyacaginiza emin olabilirsiniz.
kader üzerine yapılmış harika bir filmdir.

--spoiler--
abinin letika'yı trene koşarken bıraktığı sahne okkalı bir küfüre sebebiyet vermiştir.
--spoiler--
muhteşem bir hayat hikayesi ve her sorunun cevabının hayat hikayesiyle özdeşleşmesi. kaderin böylesi. it's written.
izledikten sonra bir kez daha izleme hissi uyandıran sıcacık,heyecanlı bir film.
özellikle jamal in çocukluk halini oynayan velet çok başarılı, çok tatlı *.
*senaryosu muhteşem..
"arkadaş biz niye yapamıyoruz böyle filmler?" diye soru sormama sebep olan bir film.

acayip bir şey ya.
o...saya isimli soundtractı çok hoşuma gitmiştir. gerçekten müzikleri de bir numara tıpkı film gibi.
Gece izleyip sabah ağzımda bıraktığı şudur ki sözlük çooook tatlıydı.* çocuk oyuncular süper ötesi.zaten oldum olası çocuk oyuncular beni etkiler ama fakat lakin sanırım hayatımda izlediğin en iyi çocuk performanslarını izledim.hintlilerin büyüdükçe çirkinlediklerini,hindistana hafif belgesel tadında bi bakış,başroldaki jamal malik'in mükemmel oyunculuğunu ve yönetmenin aşmışlığını görmek için izlemek lazım gelir.en iyi film oscarını alamayacaktır büyük ihtimalle yedirmezler fakat küçük bütçeli büyük bir film var ortada.

edit:yedirdiler be.aldı oscarı.helal olsun.
mükemmel çocuk oyunculara sahip kesinlikle izlenilmesi gereken bir film. ve ayrıca filmin kesinlikle en süper sahnesi bok çukurudur.
kesinlikle izlenmesi gereken, kurgusu ve flashbackleri çok başarılı olan film.
--spoiler--
filmde şaşırtan bir diğer nokta da "kim milyoner olmak ister?" yarışmasında sunucunun hile yaptığı açıkça anlatılıyor. hal böyleyken, yarışmanın telif hakkını nasıl almışlar şaşırdım doğrusu.
--spoiler--
eğer bu bir filmse bugüne kadar izlediklerim kesinlikle film değil başka birşey.*
müthiş bir kurgu, alın yazısına yapılan gönderme...
film gerçekten güzel kurgulanmış, oyunculuklar 10 numara.Hele salim ve jamal'in en küçük yaşlarını canlandıran veletler gerçekten harika, fakat filmin en sonundaki o dans varya, işte o an filmin tüm ciddiyetinin içine .ıçtı afedersin. o nedir arkadaşım?
başrolündeki arkadaş avatar the last airbender'ın filminde de oynayacakmış.
benjamin button'un bu sene ki en büyük rakibi.
basit bir yarışmadan mucizeler yaratan film. yarışmadaki soruların gerçek hayatla bağlantıları ile tüm oyuncuların profesyonelliği tarif edilemeyecek kadar ustaca. çok, çok güzel bir film; eksik kalan hiçbir şey hissetmedim. hele başrol abinin donuk bakışlarındaki anlamlı ifade hayran edici..
--spoiler--
filmin sonundaki dansla butun duygular gitti.Keşke sonuna kadar izlemeseydim.

--spoiler--
konusu gayet güzel seçilmiş kendini de sıkmadan izlettiren oldukça güzel film. ayrıca duygusal olmasına rağmen kahkahalar eşliğinde bitirilebilinir.

--spoiler--
öncelikle bu devirde babana bile güvenmeyeceksin; abine hiç, program sunucusuna hiç hiç.

sonralıkla evet hint filmi olduğu için zaten bi dans beklentisiyle izliyor insan ama film izleyiciyi gafil avlıyor. hayır öpüştün bit di mi? tam "aa danssız hint filmiii..." derken adeta lafı ağzınıza tıkıp dans etmeye başlıyorlar.

gülerken kendini telef etmek böyle bir şey olsa gerek.*
--spoiler--
Bir Danny Boyle filmi. Ayrıntı için bakınız: http://www.rashomon.gen.tr/?p=292 *
"baba hakkaten adamlar süper film yapmış" denilen değişik konulu film .malum filmimiz hindistanda yapılan bilgi yarışmasında yarışan genç oğlanımızda bütün soruların bir hikayesi vardır. *