1. 1.
  thieves guild'de üzerime düşen görevi yapmış,görevden dönüyordum. bugünlerde oldukça sıkı çalışıyordum çünkü sevgilim fiana ile evlenme kararı almıştık. ben de düğün parasını denkleştirebilmek için o yeraltı senin bu mağara benim koşuyor,para biriktirmeye çalışıyordum. geceleri ise ek işe çıkıyor,ejderha arıyordum dağlarda. işte o zamanlarda fark etmeye başladım halkın ne kadar fakir olduğunu. mesela bir adet glass dagger buldum diyelim,satmaya çalışıyordum ama kimsenin almaya parası yetmiyordu. sonra yankesiciliğe başladım,evlenince herkese geri parasını verecektim,ama şehrin insanlarında bulabildiğim en yüksek para 14 altındı. halkın açlıktan nefesi kokuyordu. dükkanlar iş yapmıyordu.

  sonunda imparator jarl balgruuf'un yanına gitmeye karar verdim. nöbetçiler beni tanıdığı için zorluk çıkarmadılar. biri dedi ki: "abi hayırlı olsun evleniyomuşsun diye duydum"
  "kısmetse. düğün tarihini daha belirlemedik." diye cevapladım. imparatorun karşısına çıktım.
  "oo dragonborn hoşgelmişsin" dedi.
  "sikerim lan elini yüzünü" dedim. "ne bu milletin hali? millet açlıktan kıvranıyor,imparator olarak senin buna bi çare bulman gerekmez mi?"
  "bak dragonborn,bilirsin seni severim,ama haddini aşıyorsun. bu aralar savaşlar şiddetlendi,para sıkıntısı var hem." dedi.
  "o zaman bu bunlar ne lan" diye yemek masasını gösterdim,masada yok yoktu. "millet aç sefil halde gezerken sen bunları yemeye utanmıyor musun? geceleri kafanı yastığa koyduğunda vicdanın sızlamadan uyuyabiliyor musun?"
  "haddin olmayan işlere karışma. nöbetçiler alın bunu götürün,bir daha da karşıma çıkmasın" dedi. ben o zaman dellendim. çektim kılıcımı,15 kişiye saldırdım. "düğün hayallerim vardı orospu çocukları" diye bağırıyordum bir yandan kaçarken.

  hemen fiana'yı da aldım,bindik siyah atım laplace'a,beraber whiterun'dan kaçtık. şu adna markarth yakınlarında bir dağdayız. sonumuz ne olacak bilmiyorum.

  tanım: whiterun halkının açlıktan nefesi kokma durumu.
  10 ... kombili ev alan dombili
 2. 2.
  jarl balgruuf'un kötü yönetiminin sonuçlarından biridir. yalnızca ekonomik anlamda değil siyasi ve manevi anlamda da whiterun'ı yaralamıştır bu jarl. imperial yalakalığı yapıp bir yandan da solitude'den istediği yardımı alamaması jarl için gerçekten acınası bir olaydır.

  tabi bu iş böyle yürümez. stormcloack'lar gelecek, devran dönecek, balgruuf'un kellesi dragonreach'e dikilecek.
  ... 0000000000
 3. 3.
  ---spoiler---
  "sikerim elini yüzünü!"
  ---spoiler---

  krala de de toplansın etrafına otuz kırk kişi. Bunun nedeni aldığı her eşyayı getirip whiterun milletine satmaktır. Biraz beklense tüccarlar da toplar kendini.
  ... thinktwicer