bugün

Tamam da beyler bizim projeyi niye Çalıyonuz ki bunu biz üretecektik
görsel

ilk elektrikli SUV modelini tanıtan Çek otomobil üreticisi Skoda, Enyaq iV ismini verdiği modelin 2021'de satışa çıkacağını açıkladı. Söz konusu araç Türkiye'nin yerli otomobiline rakip olacak

https://www.haberler.com/...otomobil-13573450-haberi/
Enyaq len mq.
Eyyyy skoda sen kimsin yaa? Swh
Aracın tasarımı italyan firması pininfarina'ya ait olduğu için, istediği şirkete satma hakkı var.
Toplama aracı millete yüzde yüz yerli diye kakalıyolar. Bizim millette her zaman olduğu gibi hemen gaza geliyor...
Bu işte bir iş var aga söylemedi demeyin.
Tasarımlar benzesede birbirinden epey farklıdır önünü-arkasını detaylı incelerseniz görürsünüz. Belki aynı tasarım firması yapmıştır ama iki farkli arac olduğu belli. Ben de mevcut hükümeti desteklemiyorum ama sacma karalama kampanyalarına da gerek yok.
Bu araç (bizimki dahil) konsept bir araç vietnam bu konsepti alıp üretti şimdi almanlar üretecek yani herhangi bir özgünlüğü yok. Herifler dizaynını yapmış geliştirmiş bir konsept oluşturmuş şimdide parasını verene satıyorlar.
Bak şu terbiyesizlere.
Ya kardeşim ne karalama kampanyası. Ulusal haberlere çıkan olay biz mi ürettik aracı?
Yerli ve milli otomobil değil mi?
Sen yerli ve milli kelimesinin ne anlama geldiğini biliyor musun?
Bizim tasarladığımız otomobili yani yerli otomobilimizi nasıl üretiyorlar? Bu kadar basitse olay bizde bmwnin tıpkı benzeyen bir modelini üretelim.
Yeni nesil c-suv tipi araç işte. Kaporta aynı, keskin hatlar aynı, sağı solu aynı...tasarıma çok takılmamak gerek.

Bizim için asıl mesele Tamam yerli otomobil yapalım yapalım da neden sadece üst segment zengin sınıfı için araç yapıyoruz? Millet gene 20-30 yaşında yabancı marka araba aldıktan sonra yerli otomobilin olsa ne fayda.
Adam Avrupa'da 12000 Euro'ya çiçek gibi araba alıyor. Bizimkiler de kartala Şahin'e 35000 lira verip Air takarak otuzbir çeksin.

Yerli otomobil ile övünebilmen için piyasada üstünlük sağlanan lazım.

Türkiye'de Envai çeşit marka/model araç var. Hanginiz en az 300 bin lirayı yan sanayisi bile kendini ispatlamamiş bir arabaya verir.
Milli duygularla hareket etmek güzel de size faydası yok.
adolf hitler olması lazım ferdinand porsche yi çağırıyor bana halkın kullanması için ucuz basit bir araba yap diyor. porsche de kendi arabalarından esinlenerek kamplumbağa dediğimiz arabayı yapıyor. volkswagen halkın arabası adıyla ortaya çıkıyor ve ikonik bir araba oluyor herkes tarafından sevilen bir efsane doğuyor.

bunu niye anlattım yerli milli arabamız zenginlere hitap edecek. orta ve alt gelir grubu sadece bakmakla yetinecek. birde piyasada tutunmak o kadar kolay değil. mesela ingiliz oto markalarına bakın çoğu tutunamamış.

birde el çalar tabi. tasarım firması iki değişiklik yapar satar. yerli ve milli deniyor bence sadece egea clio gibi montaj bir araç olur ve yerli ve millilik oranıda bu iki modelden düşük olur. türk olan tasarımcı yok mu , mühendisimiz felan bize özgün birşeyler yapılabilirdi.

birde elektrikli otomobil aldatmacası var. şimdi elektrikli çevreci pekala elektrik nasıl üretiliyor hiç düşündünüz mü ? bakım gerektirmiyor deniliyor. bataryaların bir ömrü vardır değişim ücretinin tahmini kaç bin tl olacağı hakkında fikri olan. lityum vb. elementler hammadde bizde ne kadar çıkıyor ne kadar ithal edilecek.

herkesin alabileceği bir oto üretilse keşke sıfır ötv ve düşük ödemelerle toki gibi. peşinat verilip düşük taksitlerle alınabilse.
skodanın yerli arabamıza rakip olması sebebiyle yerli arabamızın seri üretimi 2030 seçimlerinden sonra yapılacağı yönünde haberler olduğunu düşündüğüm başlık.
Bizi kıskanmıştır. Patent Tescili yapıldıysa aynısını yapamaz. Tasarım patenti bizde değilse yandık desene. Her iki tarafı da idare ediyor olabilirler. Yinede kitabına uydurmuşlardır. Yani ufak tefek Rutuşlu ve değişiktir illaki ama benzeyebilir tabi orası öyle.
jeep olanının tasarımı çok iyiydi o kesin tutar.
vay amk demek tasarım hakkı onlarda olduğu için araç yerli değil. duydunuz mu aktroller salaksınız olum len mq.
ne kadar süper(!) zekalısınız?
araç yerli yabancı tartışması yapıyorsunuz, asıl yerli araç kaç lira olacak? servis garanti bakım yedek parça fiyatları ne olacak? bunları keşke tartışsanız.

şu an yerli otomobil üretiyor olsaydık ve de bu yerli otoyu (400 km menzili olan) 400 bin liraya anahtar teslim fiyatı alıyor olsaydık inanın bedava aldık diye seviniyor olurduk.
ben de niye hala yerli otomobil yok diyordum.
meğer çalınmış.

tanım: olmayan bir şeyin çalınmasıdır.

olmuyor olmamakta olan.
gavurlar akabeyi çekemiiyy.
Togg'dan ziyade yeni nesil BMW ızgarasına benzemiş.