1. 1.
  herkes bilinçlensin diye yazıyorum. Sonra benim gibi acı çekmeyin.

  Skafoid kemiği, el bileğinde karmaşık hareketleri yapabilmemizi sağlayan 8 kemikten en hassası ve en çok kırılganı.

  skafoid el bileği kırığı
  skafoid kırığı.

  Skafoid nasıl kırılıyor biliyor musunuz? elinizin üstüne, avuç içi düştüğünüz zaman. yada o şekilde bir darbe alırsanız.

  skafoid el bileği kırığı

  işte bazı skafoid kırığı örnekleri
  skafoid el bileği kırığı

  Diyelim ki, avucunuzun üstüne düştünüz, ya da benim gibi futbol topu gelir işte dikkat etmeniz gereken nokta burada. çünkü bu kemik kırıldığı zaman şişme, morarma, yerinde duramama gibi durumlar her zaman yaşanmıyor. Eğer ağrı olursa hemen doktora gidin. Ben 3 sene sonra gittim. Pişmanım. burkulma falan oldu sandım zaten ben de. Sonra 2 3 gün sonra geçince herhalde geçti dedim ve kısmet ağustosun son haftalarıymış.

  Doktora gittiğimde şöyle bir elimi kontrol ettikten sonra, röntgene gönderdi beni. Röntgen çekildikten sonra doktor ''bileğin kırılmış hemde eski bir kırık sen neredeydin?'' dedi. ağrı yoktu dedim zaten. Bunu tek çaresi ameliyat dedi ayriyeten kemikteki kan pıhtılaşmış.

  Ameliyat oldum. Kemik mahvolmuş, bir başka kemikten parça alıp skafoid kemiğine falan aşılama yapmışlar. radius kemiğine bileğim hareket etmesin diye bir aparat takmışlar. Bu kemiklere bağlı ve bileğim hareket etmiyor.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Radius_(kemik)

  skafoid el bileği kırığı
  şuan parmaklarım hareket etmeye başladı yavaş yavaş. Kullanabiliyorum ama bu aparat 1.5 ay sonra çıkıcak. Kemiğin kaynaması uzun sürüyormuş. Tedavi süresi de 4-5 ayı alırmış.

  5 ay sonra edit; kemik parçasını radius kemiğinden almışlar. Bileğimi artık kullanabiliyorum. Ancak hâlâ birazda olsa ağrılarım var. Tam olarak bileğimi oynatamıyorum. Ama şükür ki iyi.
  7 ... lisemuduru
 2. 2.
  Çatlamasını yaşadığım olaydır. 25 gün sonra bugün doktor kaynadigini soyledi ve alciyi cikardik. Internette falan az cok arastirmistim gözüm korkmustu gercekten ama bugün mutluluk patlamasi yasadim. Lys'ye 2 hafta kala basima geldigi icin psikolojik olarak beni sarsti son hamlelerimi yapamadim malesef(sag el skafoid catlak ve serce parmagimin altindaki tarak kekimigi kirik) 17 gün sonra girdigim matemtik sinavi icin doktor alcimi midye kabugu gibi acilir kapanir hale getirdi sinavda elimi cok rahat kullanamadim ama pek bi sure kaybi yasatmadi. Suan elim hala şiş ve biraz uyusuk doktor zamanla gececegini soyledi bekliyorum.
  1 ... tuttifrutti seyrediyorum
 3. 3.
  Allah düşmanım başına vermesin dediğim kırıktır. Dışarıdan basit önemsiz gibi duruyor hatta ağrısını başkasına anlattığınız zaman bu kadar büyütme tepkisi alıyorsunuz..
  Ama onlara çektiğin acıyı gelde anlat.!

  Neyse konumuza gelecek olursak arkadaşlar bu skofaid kemiği öyle serefsiz bir kemiktir.ki röntgen çekimlerinde hiç bir şekilde görünmüyor dolasıyla doktor ağrı kesici yazıp gönderiyor.ve tanı geçikiyor Bu durumu yaşamış biri olarak yazayım.. yaklaşık 2 ay önce motor kazası geçirdim sonra bileğim öyle acıyor ki anlatılması güç olur. akabinde hemen hafta sonu olması sebebiyle acile gidip röntgen çektirdim ama kırık yok diyerek bandaj sarıp gönderdiler ağrı geçmeyince yine gidip röngen çektirdim yine kırık yok dediler o ağrıyı çekerek tam 1 hafta geçti velhasıl ortopedi doktoruna giderek durumu açıkladım daha önce röntgen çektirdim birşey yok dendiği lakin müthiş bir ağrı olduğunu açıkladım doktor ise röntgeni kontrol ederek kırık şüphesi var diyip kolum alçıya aldırdı 10 sonra kontrole gel dedi peki diyerek 10 gün sonra tekrar kontrole gidip röntgen çektirdim doktor röntgeni kontrol ederek kaynama olduğunu krem vs yazarak gönderdi ama AMK ağrısı yine devam ediyor o tarifsiz acıyı çekerek 3 hafta sonra başka doktora giderek durumu anlattım yine röngen çektirerek doktorun karşına çıktım doktor skofaid kırığı olduğunu ve tedavi için geç kalındığı söyleyerek bileğim tekrar alçıya alndı 5 hafta sonra kontrole gel dedi tabi o 5 haftada geçti.. kontrole gittim her zamanki gibi röntgen çektirerek doktor karşısına çıktım doktor kaynama olduğunu söyledi tabi bende bir mutluluk bir sevinç iyileştim diye hastaneden eve gelene kadar yüzümde hiç gülümseme eksik olmadı..

  ama dur bir dakika bileğim yine ağrımaya başladı noluyor AMK diyerek başka hastaneye gidip ortapedi doktoruna giderek bütün durumu açıkladım sonra emar (mr) cektirmemi istedi sonrasında ise.
  doktor mr sonucunu kontrol ederek tedaviye çok geç kalındığını belirtip ameliyat için gün verdi yani en başında o namussuz doktor emar kontrolü isteseydi şuan bu rezillikte olmayacaktım maddi manevi yıktı bu illet kırık şuan ne işin kaldı nede finans kaynağım heryerden yıkıldım siz siz olun arkadaşlar kesinlikle böyle bir durum yaşamanız durumunda röngen sonucunda Bir şey çıkmaması sonucunda doktordan muhakkak ki mr çektirmesini isteyin sonra benim rezilliğime düşmeyin selametle.
  3 -3 ... birimimabuski
 4. 4.
  Genelde Radius distal uç kırığı ile karıştırılıp göz ardı edilen kırıktır.
  El bileği ekstansiyonda gergin el üzerine düşme ile kırılır.
  Tedavisi kolay olmaz. Tam range Eklem hareket açıklığı sağlanması için uzun süre fizik tedavi alması gerekebilir.
  Avasküler nekroz ve refleks sempatik distrofi en sık rastlanan komplikasyonlardır.
  3 ... berta bobath
 5. 5.
  Çok sinsi bir kırıktır.
  2 ... fatihinfedaisi