bugün

ölmeyi göze alan, ölüme giden, ölümle yaşam arasındaki o çizgide düşmanla amansız çarpışmak isteyen, bunun zorunda olan bir orduya seslenen komutandır.
bu toprakların evladıdır.
hakkındaki söylenebilecek sözler o emri verdiği yeri ve zamanı göz önüne alarak değişkenlik gösterebilecek komutandır. kimine "çükümü ye" diyesin gelir, kimine "emrin olur atam!".
ata'dır.
bir ihtiras adamıdır.
o sözü ederek çanakkale destanına adını yazdıran vatansever türk lideridir.
ihlas sahibi insandır.
bu büyük sözleri söyleyebilecek kadar büyük insandır...
aynı zamanda vazifesini yerine getiremediği için intihar eden albay reşat beye de kumandanlık yapan insandır. lakin albay reşat bey şereflice ölmüştür ama milleti hayal kırıklığına uğratmış, başarısız olsun olmasın vazife başında sorumluluktan kaçmıştır.
"sen allah mısın da bana ölmeyi emrediyorsun?" şeklinde birey tepkilerine neden olabilecek bir ortaçağ söylemidir.

bu vatan için götümün tek bir kılını vermem diyen insanların çoğalmasına yol açan bir gelişmedir.
Atandır,babandır,ülkeni,milletini,haysiyetini kurtaran adamdır. Atatürk'tür.
tek kelimeyle kahramandır.
koca bir ulusun ayağa kalkmasını sağlayan komutandır; sözü söyleyen bir komutan değil, koskoca bir vatandır.
bazılarının zoruna gitsede, izinde olduğumuz komutandır.
candır.
vatan uğrana ne yapması gerektiğini bilendir. yıllar sonrada izinde olanlar vardır.
doğrusu size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum diyen komutandır, mustafa kemal atatürk'tür. biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar gelebilir demiştir. askerlerine taarruzu değil ölmeyi emreden başka bir komutan gelmemiştir dünyaya ve bu emre tereddütsüz uyan şanlı türk askerinden başkası olamazdı.
o ve askerleri kahramandı, hiçbir güç karşılarında duramadı.
böyle bir komutan gerçekte var ola da bilir, olmaya da bilir. hangi sebeplerle böyle bir şeyi emrettiğini anlamamız pek mümkün değilmiş gibi gözükse de, mümkün ola da bilir olmaya da bilir.

böyle bir emir bize verilirse, itaat ede de biliriz, etmeye de biliriz, etmezsek te kimse bizi suçlayamaz, tabi suçlayanlar da ola bilir. ama olmaya da bilir.
safi karizmadır.
üstüne yorum bile yapılmayacak laftır. açıkça belirtmiştir.

ben size ölmeyi emrediyorum!

ötesi yok, vatan sevgisi böyle gösterilir. mitinglerde şovmenlik yaparak, benim türkiye'm demekle gösterilmez. ibret alın ibret, şaşırmışsınız hepiniz.
adamın hasıdır. nur içinde yatsın.
"yiğidi öldür hakkını yeme.."

m. kemal'e ait olan bu emir, yerlerine takviye birliklerin gelebileceğini, bu süre zarfında da düşmanı oyalamayı içeren bir emirdir. yerinde bir emirdir.
vatanı emperyalist planların odağından kurtarıp bağımsızlığa giden yolda canını canlarını hiçe sayacak derecede vatanına bağlı olan yüceler yücesinin sözüdür.
türklerin babasıdır.
mustafa kemal atatürk'tür.

kendisini anlamayanlar, onu anlamamaya devam etsinler. biz seni gayet iyi anlıyoruz atam. senin zamanında askerlerimiz ölüyordu, şimdi ise insanlık...
emrini yerine getirecek milyonlarca askeri olduğuna güvenip de bu sözü söylemekten çekinmeyen komutandır.