bugün

Üniversite ve bölüm ile alakalı.

Liseden ilk mezun olduğumda herhangi bir üniversiteye girmedim, lisede hiç ders çalışmamıştım, bir sene mezuna kaldım, onda da ikinci sınava çalışmadım, istediğim bölüm hukuktu o gelmedi ben de siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler yazdım, sağlam bir üniversitede.

Bu sene hazırlıktı, ingilizcem idare eder yazın çalışarak geçerim zaten dedim, hazırlığa gitmedim. Biraz ygs lys çalıştım ama pek çalışamadım zaten okul puanı da kırılacağı için. Şimdi ygs pek iyi gelmedi. 105k geldi. Lys için 50 lys1(mat-geo) 70 lys3 (edebiyat-coğrafya) yapmam gerek hukuk için. Zor biraz, sağlam çalışsam olur mu acaba, 55 gün kaldı neredeyse?

Eğer olmazsa, seneye üni devam edip aynı zamanda ygs-lys çalışsam mı? Okul puanı da kırılmayacak seneye, daha kolay olacak kazanmam, ama yıllar da geçip gidiyor, geç olur mu sizce? Ne yapsam, kararsızım, çok kötü bir lise geçirmişim ders olarak. Sizce değer mi?
yukarı.
Son kez yukarı.
sağlam çalışmayla neler neler olur. sıralamayı 200 binden 50 bine çeken insan gördü bu gözler.

varsayım olarak olmadı desen anladığım kadarıyla üç yıllık bir gecikme olacak. üniversite okurken bir yandan da meslek ile alakalı tecrübe edinilirse bence aradaki fark kapatılabilir ki çok da bir şey yok aslında.
Önünde 8 hafta var otur adam akıllı çalış o zaman çekersin. Ama hukuk bu varını yokunu ortaya koyman lazım.
bölümü bitir, bir diploma. sınava nerden baksan iki kere daha gir, iki yeni bir üniversite ihtimali. her gece otur ders çalış, üç birikim ve genel kültür. bütün bunları yaptıktan sonra ailenin suratına bakıp ben okuyacağım bir diploma daha alacağım diyebilirsin.

hadi diyelim kazandın. demezler mi bu üniversitenin not yükselteni, ortalama kasanı sen misin?

adamın bitirme tezinden puan kırarlar puan.

sen biraz bana zaman ver kamil. bu işe çözüm bulucaz.
Bizi boşver içinden geçen neyse onu yap. Kendinin ne kadar hırslı olduğunu, neyi ne kadar istediğini, şu anki bölümünü bitirmekten mutlu olup olmayacağını, iki defa üniversite okumayı mı yoksa kısa sürede kasıp hemencecik hukuğa mı başlamak istediğini, hemen istediğini alamazsan bir daha denemek için ne denli hevesli olacağını en iyi sen bilirsin. Burada sana fikir veren herkes farklı şeyler de söyleyebilir, bu onların kendileri olsa ne yapacakları, ama bu senin durumun. Bence bir kağıda bu tarz soruların cevaplarını yaz bir de ingilizce olarak kendine bu soruları sorup cevap ver. En mantıklı ve doğru karara bu iki yöntemle varabilirsin. Dilerim aldığın kararın sonucu da seni mutlu eder.
Kalan günlerde fazlaca çalışıp sınav sonucuna göre bir şeyler bakarım artık, hayırlı günler.