1. 1.
  bir milliyetçi partinin kazandığında nazi katliamı yapmayacağını bir islamcı partinin kazandığında islamı anayasa olarak kabul etmeyeceğini bir sosyalist partinin kazandığında sosyalizm getirmeyeceğini anlatmıştık. aslına bakarsanız bu bir sır değil. kimse de oy verdikleri partilerden bu performansları beklemiyor. fakat nasıl ikna ediliyorlar?

  manipüle edilerek.

  ırkçı parti göçmen düşmanlığı siyaseti güderek sizin aslında derinde içinizde olan yerlilik hissiyatınızı kaşımak için size, geçmişte sizin atalarınızın savaşarak kan vererek kazandığı bu altı nefer dolu toprakları şimdi böyle kolayca başkalarına terk edip gidecek misiniz diye soracaktır.

  islamcı parti geçmişte osmanlıdan sonra kurulan cumhuriyetin müslümanlara nasıl zulmettiğini hatırlatarak kendi getirdiği rahatlatma ve yakanızdan birkaç düğme çözdüğü icraatlerini size sunacak ve eski sistemi tekrar isteyip istemediğinizi soracaktır.

  sosyalist parti ise size islamcı partinin rahatlatma şeklinde tanımlanan değişikliklerini büyüterek ülkeyi gericiliğin alıp götüreceğini açılan binlerce imam hatipe rağmen kaptılan fen liselerini hatırlatacak, sömürülen işçilerin karınlarını zor doyurduğunu size işaret ederek bunun devam ederek daha da içinden çıkılmaz bir hal alıp almaması gerektiği konusunu size soracaktır

  dikkat ederseniz sonlarında hep bir soru işareti olacak. yani seçimi size bırakıyorlar. ama kendi istedikleri şekilde anlamanızı istedikten sonra. bu da sizin kararı kendiniz verdiğiniz hissiyatını oluşturacaktır

  Dayı

  On twitter @diptenalanadam
  ... sozlugun krali
 2. 2.
  eksik olmuş.
  manipülasyon bu işin bi yönü.
  uygun söylem yani damara göre şerbet, gruplaşma, sadakat, rekabet, reklam, otoritelerle işbirliği...
  bazılarını açıklayalım
  uygun söylem ile siyasi kişisi nerede ne söylemesi gerekiyosa onu söyler. örneğin doğuda kaçak elektrikten dolayı tarım desteği, konyda turistik alanların yenilenmesi ve din, antalyada tatil beldelerine yatırım ve turizm hamleleri gibi... yani götü başı ayrı oynar.
  gruplaşmalar aslında en önemli unsurlar arasında. zira geçenlerde bi arkadaşımın babası millet vekili olacağıdı. geçenler dediğim baykal döneminde. adam baykala rağmen diyodu. partinin siyasi yüzü ve lideri olan kişi yetersiz olsa dahi gruplaşmaya dahil olmak adına aynı çizgide yürüyo. aslında bu durum çok tehlikeli zira içerisinde sadakati de barındırıyo. düşünün dahil olduğunuz parti köklerini temellerini unutmuş bağnaz ve gelişime kapalı bir parti ama gruba dahil olmak ve sadakatten ötürü partinin bu durumunu göremiyosunuz. ve üyeliğe desteklemeye devam ediyorsunuz. körü körüne takip yani.
  daha sonra rekabet. partiler arası rekabet aynı zamanda seçmene de yansır. partiler rekabet içerisinde dayanabilmek için söylemler üretir, eylemler gerçekleştirir. örneğin mevcut iktidarın ve daha önceki iktidarların seçim dönemlerinin yaklaşması ile geçirdikleri poşet yasalar, kaldırım yol yapımları vs vs buna en iyi örneklerdir. ki bu noktada birde göz boyama vardır.
  ve en önemli bir diğer unsur otoriteler ile işbirliği. menzil şeyhi ile işbirliği, aşiret ağası ile işbirliği, göçmen temsilcileri ile işbirliği vs vs bunlara iyi örneklerdir. siyasi partiler çoğu zaman bu söz erkleri ve liderler ile işbirliği yaparak kazanır.
  sonra karalama kampanyaları. bulunduğum ıspartada iki dönem önceki belediye başkanını 2 sayfalık bir el ilanı ile devirdiler. zimmete geçirmler yolsuzluklar vs vs. seçimlerden önce belediye başkanı kayıplara karıştı. bir diğer örnek ise trumpun seçimi kazanması. facebook ile işbirliği yapan trump sosyal medyada rakiplerinin karalanması ve kendinin doğrudan olmasa bile savunduğu düşüncelerinin ve vaatlerinin övülmesi ile kazanmış birisidir.
  burada bir diğer unsur sosyal medya yani lansman reklam ve pazarlama devreye giriyo.
  sosyal medyanın iyi kullanımı ile insanların bilinç altına isrtenilen bilgiler yavaş yavaş işlenebilir. reklam kampanyaları oluşturulabilir. en nihayetinde siyaset halkın temsili değil kendini pazarlamadır.
  daha da uzaar gider bu liste.
  manipülasyon ise bunlar yanında çokda ileri düzey bi etkiye sahip değil.
  ... saraswati
 3. 3.
  partili sistemi getireni kızdırmayın bence .

  noldu len seçilemeyince getirdiğiniz sistemi beğenmez mi oldunuz .

  bu da mı eliniz de patladı .

  gavura özenirseniz sonunuz da gavurların ki gibi olur .

  2x2=1234567890

  yani osmanlı dan öte köy yokmuş değil mi .

  test ettiniz onayladınız sonun da .
  ... tiamat