bugün

Bir soru.
sivilcelerin oluşum sebebine, cilde, miktarına, dağılımına, boyutuna, çeşidine göre cevabı değişebilecek soru. dermatolojinin Engin sahasındaki farklı tedaviler sorunun sahibini tatmin edecektir, neticesini bilmediğiniz şeyler sürmeyin.
ergenliğin bitişi ile.
Cildin yağlı yapısını engellemek lazım. Bir de stres. Yağ, kir, makyaj. Ama bu genetiktir daha ziyade.
Çok fazlaysa kum torbası yerine kendizi astırın sonra yumruklatın.
Benim gibi cildin yağlıysa düzenli olarak cildini temiz tut. Peeling, yüz yıkama jeli kullanırsan yüzün temizlersin kolayca. Fazla yağlı şeyler yememeye dikkat edersen benim gibi çıkmayabilir.
zaman her şeyin ilacıdır
derler ya..
sivilcelerin de...
Jel mel, krem falan bunlar ise yaramaz. Dostum, cilt doktoruna gideceksin, o sana "Ciscutan" adında hap verecek. Bu hapi kis aylarında kullanmaya başlayacaksın, yaz aylarında sikintili olur. Tedavi yaklaşık 5-6 ay sürüyor, günde (durumuna göre) 1-2 hap kullanıyorsun. Zaten 1-2 hafta sonra genelde sivilceler çıkmamaya başlıyor, sihirli iksir gibi bir şey anlayacağın.

Sik rastlanan yan tesirleri: Dudağın kuruyor, gözlerin kuruyor (kasıntı oluşuyor), burnunun ici kuruyor (kanama oluşabilir), cildin zaten kuruyor. Yani devamlı dudak kremi, göz icin ilaç, burun icin yağ ve cildin icin de krem kullanmak gerekecek. Benim tedavimin biteli 2-3 sene oldu, hala dudak kremi kullanırım. Hap çok ağır yani.

Tedavi bittikten sonra sivilceler %95 azalıyor ve genellikle bir daha bu oran düşmüyor. O geri kalan %5 de çok stresli oldugun zaman ortaya cikiyor.
gözyaşları iyi geliyomuş, bende diyorum ergenlik dönemimde niye hiç sivilcem yoktu.