bugün

Arapları öldüremediği için herhalde içine dert olmuş

görsel
Arkadaşlar Sivaslı bey ile görüşen konuşan var mı?
yalnızlık ve can sıkıntısına bağlı ruh burkuntusu.
halbuki hayat bir mücadeledir, kavgadır....
Tüm zorluklarla başa çıkabileceğini sen de ben de biliyoruz, ölüm seni haketmiyor.
Daha yolun yarısı, hayat henüz başlayacak. insanlar arasına gir insanlarla tanış sohbet et 21. yüzyılda seni geri çevirecek kimseyle karşılaşmadım henüz, tüm uludağ sözlük olarak yanındayız. Her zaman sohbetine açığız ve hayata tutunmak için burdayız.
saçmalama her zaman yaşamak için bir sebep vardır.

http://2.bp.blogspot.com/...C5%9Funa+b%C4%B1r+bak.jpg
şakasının bile hoş olmadığı şeydir. zaten ciddi ise vazgeçilmeli.

şimdi buraya ne yazsak boş. ne tavsiye versek ya uygulamayacak ya yararı olmadı diyecek. bu hayatı sevmeyen kendini yalnız önemsiz hisseden ne ilk insansın ne de son. ancak etrafına bir bakarsan senden daha bunalımda olan senden çok çok daha büyük dertleri olan binlerce milyonlarca hatta tüm dünyaya bakarsan milyar tane insan var. ne derdin var tam bilemeyiz elbette ama intihar çözüm değil. en basitinden kendine kıydın diyelim sonrasında ne olacağını bilmiyorsun. burada bildiğin ve aşılabilecek bir durumdasın ama gittiğin yerde bilinmezliğin içine gireceksin. emin ol buradaki bilebildiğin durum gittiğin yerdeki bilinmezlikten evladır. hani bir laf vardır ya "dimyata pirince giderken eldeki bulgurdan olmak" diye. sen şu anda tam olarak bu yoldasın..

oğlum hayat bir çoğumuza göre güzel değil. birçoğumuz yalnızız mutsuzuz. birçoğumuz yalnız değiliz ama kalabalıklar içinde bile yalnızız ve gene mutsuzuz. çoğumuz geçim derdine düşmüşüz kafamızı kaldıramıyoruz. parası olanında ayrı dertleri var. kimse seni sklemiyor mu ? sende kimseyi skleme. kimse seni önemsemiyor mu ? sende kimseyi önemseme. fiziksel bir sorunun mu var ? ulan yıl olmuş 2023 ölüyü canlandırıyor insanlar aşılamayacak bir şey kalmadı neredeyse. ruhunda bir sorun mu var ? olduğun ortamdan bir çık bir silkelen mekan değiştir etrafındaki insanları değiştir deniz seviyorsan git deniz kenarına kal 1 hafta. dağ seviyorsan git dağın yamacına orman seviyorsan git ormana. kendinizi bir ortama hapsediyorsunuz etrafınızdaki insanlar aynı konular aynı gündem hep aynı. biraz değişiklik ile ruhunu düzeltirsin için açılır. ben ne zaman çok darlansam istanbul dışında iş yaratır atlar arabaya giderim. 2 gün 2 gündür tazelenirsin belki yeni insanlarla tanışırsın belki başka dert sahipleri ile sohbet edersin. o zaman anlarsın aslında ne kadar boktan şeyler için canına kıymayı düşündüğünü.
görsel
hayattan çok fazla beklentisi olan genç bir arkadaşımız.

sen bir de 30 dan sonrasını gör her gün festival gibi iminisikiyim.
Manyak msın olm intihar edip napacan. Ligler başlıyor hem. febe de şampiyon olacak gibi. Yıllardır bu anı bekliyordunuz, az bekle de şampiyonluğu görünce durumunu tekrar gözden geçirirsin.
Bu arkadaşın beğendiği cinsiyetle bir an önce seks yapması lazım. Hayat boş pompala coş. iyi bir seks hayatını kimse bırakıp gitmez. Ayrıca antidepresandır.
Alevi olarak eziklemeye çalışanların kendisi eziğin önde gidenidir.Ülkede tüm ünvanları alırsın ama en önde insan ünvânı yoksa boştur o kişi cumhurbaşkanı da olsa profesör de olsa.Bana özelden yazabilirsin mesaj kutum açık.
Kendini yalnız ve çaresiz hissettiğin anda bana mesaj at kardeşim. Hatta telefon numaramı vereyim, konuşalım. Seni sıkılmadan saatlerce dinleyebilirim.

Bak ben de senin gibi aleviyim tatlım ve abin yaşındayım. Konuşacak birçok şey bulabiliriz.

Daha tutacağım çok kız eli, gezeceğin çok müze, antik kent, şehir ve ülke, izleyeceğin çok film okuyacağın çok kitap, tanışacağın çok güzel insanlar olacak.

Herkes birinci, herkes şampiyon olmak zorunda değil bu hayatta.

O değil de Gençler ölmesin be! Gençlere ölüm hiç yakışmıyor. Bir genci dahi kaybetmek istemiyorum.
Şaka olmasını umuyorum.
Bugün izmir- Karşıyaka'da 50'li yaslarda bir adam hızlı trenin altına atlayarak intihar etmiş ve arkasından konuşulan şeylerden biri şuymuş: "her yer pislendi"
Sizce değer mi? iyi düşünün? Ayrıca bu depresif hal bir akıl hastalığından ileri geliyor olabilir. Destek almakta fayda var. Ölüm hariç her şeyin çaresi var, derler.
görsel
yasin 60 uzeriyse olabilir, 60 ta dusunmeye baslar 65 te de yaparsin o dedigin seyi.
gencsen , olumcul hastaligin yoksa , var olan derdinin caresi de vardir,
sor bana soyleyeyim sana.
"Ne olur Etme, seni seviyoruz" tipi mesajlar bekleyen bir yazarın çığlığı. Benzer bir yoldan geçmiş, iki hafta hastanede yatmış birisi olarak bir de beni dinle hocam.

Kim bilir ne dertlerin var ama istersen et açıkçası, senin bileceğin iş. Kendi adıma büyük saygı duyarım. Ama şunu bil ki senin ölümün aileni üzmek haricinde hiç kimsenin hayatında bir değişiklik yaratmaz. çevrende ve bu sözlükte seni sevdiğini söyleyen insanlar dahi birkaç dakika üzülüp hayatlarına devam edecek. Ölenle ölünmez derler ya biliyorsun değil mi? Hayat sensiz de devam ediyor olacak kısaca. ailen dışında kimse için vazgeçilmez değilsin. Ne şu an yanında olduğunu söyleyen arkadaşların ne de bu dünya için. Boku bokuna gitmiş olacaksın kısacası ama karar senin tabii.
yine başımıza dert aldık denilen durum.
öyle ya; idrak sorunu yaşayan modlara konunun ciddiyetini nasıl anlatacağız diye düşünmeye neden olan durum.

unutmadan...
bireysel olarak intihar eden insana yaşam hakkından bahsedemem. kişinin tercihidir, özgür iradesi ile bir vaz geçme durumudur.
üst tarafta bahse konu olan öldürme duygusu içe dönük kendi kişiliği-benliği üzerinde bir nihai son için değil de "elime alayım silahı şu insanlardan nefretimi onları öldürerek yok edeyim veya arabaya bineyim, önüme geleni ezeyim" diye kendinden başkalarını da öldürmeye dönerse o zaman müdahale hakkını kendimde görürüm.

eğer bir kurum kuruluş görevini yapıyor görevli isem (örn; iletişim alanında-sözlükte-sosyal medya aracında yetkili-görevli isem) tabi ki bu vb durumlarda ilk önce yetkililere durumu bildirmek görevimiz olmalı.

edibüdü: tabi ki intihar derken burada işlenen konu juahar geleneği veya zalongo dansı değil.

zalongo dansı: yunanlıların meşhur halayı-dansıdır.
tam bir trajedidir aslında bu halayın-dansın kaynağı.
1803 yılında Yunanistan topraklarındaki Epirus'ta, o dönem Osmanlı idaresi altındaki, çoğunluğu Yunan ve Arnavutlardan oluşan halk ile Osmanlı'nın bölgedeki yerel idarecisi Ali Paşa'nın birlikleri arasında cereyan eden Saoli Savaşı'nda yenilen halk Zalongo'daki dağlarda köşeye sıkışmıştır. Bir grup Saolili kadın Ali Paşa'nın birliklerine tutsak düşmemek için çocuklarıyla beraber Zalongo'daki tepelerden şarkılar söyleyip danslar ederek kendilerini aşağıya bırakarak intihar ederler. Bu olay tarihte Zalongo Dansı olarak geçmiştir.
aslında bazı dans halay oyun havasının kaynağını bilseniz götünüzü başınızı oynatmaz oturur ağlarsınız. bizde ki misket oyun havası gibi.

juahar geleneği: Hindistan'daki Rajput Krallığı'ndaki kadınların, düşman karşısında yenilgiye uğradıklarında onun eline geçmektense kendilerini kurban etmeyi tercih etmelerine verilen isimdir. 14. yüzyılda Chittor Kraliçesi Rani Padmini, düşman askerlerine esir olmamak için birçok kadınla birlikte ateşe yürümeyi tercih etti. Kadınlar esir düşüp tecavüz edilmek yerine kendini şenlik ateşine atarak canlı canlı yanmayı tercih eden Padmini'yi takip ettti. O gün kraliçeyle birlikte yakşalık 700 kadın intihar ederek hayatına son verdi. Bu geleneğin ileriki zamanlarda da devam etmesiyle Rajput Krallığı'nın sonu geldi.
allah korusun. bu tür durumlarda moderatörlerin sözlüğe kayıtlı numaraları 112 ye bildirip her ihtimale karşı evinin polis tarafından kontrol edilmesini sağlamasında fayda var.
intihar etmek...
davranış bilimleri ruh sağlığı üzerine yazılmış-yapılmış makale araştırmalara bakınız verip süslü püslü gavurca kelimeler etmeye gerek yok ki; diyeceğim "intihar etmek, insanın içinde olan öldürme duygusunun yansıması olur ve intihar edenler için korkak caniler " diyebiliriz.

ara edibüdü: ceza kanunu açısından öldürme-cinayet suç sayıldığı için cani diyorum. aslında cani tanımı burada biraz ağır kaçar, çünkü; bilerek ve isteyerek planlı zaman içinde sürece yayılmış bir eylem sonucu öldürme fiili gerçekleşmiş ise buna cani diyebiliriz ama yaşanan bir şok-travma sonrası anlık bir tepkime ile işlenen cinayetler örn: karısını yatakta başka adamla yakalayan kocanın eşini veya adamı öldürmesi vb durumlar cinayet fiilini işleyene cani diyemeyiz.
neyse, konuya dönelim...

yaşanan ve üst üste gelen olaylarla kişide oluşan travma bir yerde patlama noktasına gelir. ne bileyim, otomat (bisküvi veya su kola makinesinin) parayı alıp ürünü vermemesi de olabilir veya yolda ezilmiş bir kedi yavrusu görmesi ya da sevgilisi ailesinden biri arkadaşının ölmesi terk etmesi ihanet, işinden haksız yere kovulması vb çeşitli nedenlerle hatta; sözlükte idrak enfeksiyonu yaşayan cahil mod tarafından girdiği entry silinmesi adeta bardağı taşıran son damla olabilir.
yaşanmışlıklarla birikmiş olan gerilim travmaya, travma ise insanın içinde en büyük tepki olan (en küçük tepki küfür olur. evet, küfür de bir yerde şiddet tepkisidir) öldürme duygusunu tetikler.

kişide ortaya çıkan kendi doğasının normal bir davranışı olan öldürme duygusunun cinayete dönüşmesi sonucu kişinin karındeşen jack mı (katil mi) sivaslı bey mi (intihar eden mi) olacağına kişilik ve karakteri belirler.

son edibüdü: böyle ciddi ve aynı zamanda ilgi-alaka çekmek için girilmiş başlıklara bilgi içerikli entry girerken bağzı(!) modların cehaletine değinmemek olmazdı.
örn: https://www.uludagsozluk.com/e/45496015/ bu entry girilen başlıkta olduğu gibi cehalet örneği durumlar sözlükte yaşanıyor ve konular özel chat form vs diye ya entry ya başlık siliniyor, yazarlar çaylak yapılıyor.
işin garip olanı da anlasınlar diye konuyu basite indirgeyerek her zeka seviyesinde (özellikle sözlükte bazı süper zeka modlar anlasın) diye açıklamalı ve örneklemeli anlattığımız halde anlatım tekniği yazı dil üslubu bilmeyen bazı modlar avam dilini argo ile karıştırmakta.
Git bir çikolata ye açılırsın. intihar ne ya çikolata varken.
koç, istanbul'da neredesin bakim sen? gel sana iki bira ısmarlarken çözülmeyecek sandığın şeylerin aslında nasıl çözülebileceğini konuşalım.

bil ki bütün hisler geçicidir, baki sanma...
Bu ülke hepimizin yaşam enerjisini sömürdü ama final böyle olmamalı.
Az daha sabret kardeşim. Şu tayyip'in seçimle gittiğini görmeden hiçbir yere gitme.

Bu ülke adına, geleceğe dair benim de hiç umudum yok ama yine de bekliyorum.
Hayat aslında güzel, bazen bu şekilde boşluğa düşüyoruz. Saçma düşünceleri aklından çıkar ve silkelenip kendine gel..
Git yardım al ilaç yazsınlar

Mekan değiştirmek iyidir iyi gelir.
https://youtu.be/2tgDJxfcF7c

Mostar köprüsü çökmüş
Neretva ne kadar üzgün kim bilir.
güncel Önemli Başlıklar