1. 1.
  sivasta ölen insanlar için ''katliam'' tanımını uygun gören aleviler için dersim'in herhangi bi anlam ifade etmemesi sonucu ortaya çıkmış sorundur. sivas'ı ''sünni halk''ın üzerine yıktığınız için mi katliam? dersim'e jenosit demeli miyiz? dersim çok sevdiğiniz oy verdiğiniz insanlarca yapıldığı için mi sorun teşkil etmiyor? nedir aga açıklayın. bekliyorum. evet.
  6 -6 ... fikir muhendisi fikri
 2. 2.
  işte böyle bir de iki yüzlülük var ortada. daha dedesi portakalda vitamin olan adamlar dersim' i şak diye hatırlar, kalkar dersim için özür falan dilerler. ama gel gör ki, bu iki yüzlü portakal insanları, sivas zanlılarını aklamak için türlü yasalar çıkarıp koca bir avukat ordusu görevlendirirler.

  nefesini tutup izlediği zaman aşımı kararı sonrası ''devletimize, milletimize hayırlı olsun'' demeyi de ihmal etmez. bu yavşakların iki olaya bakış açısıyla, dersim samimiyetinin ölçüsünü görebilirsiniz.
  4 -2 ... sessizdeydi duymamisim
 3. 3.
  katliamdır.

  her iki katliamı yapanlar döneminin iktidarlarıdır.

  her iki katliamdan beslenenler halen iktidardadır.
  2 -1 ... ihan et
 4. 4.
  sivas din kisvesi altında yapılmış faşizan bir katliamdır. devletin eli vardır ve keyfidir. dersim olayı çok daha kapsamlıdır o yıllarda bölgeye hakim olamayan türkiye cumhuriyetinin silahlı kuvvetler aracılığı ile bir nevi soy kırım yapmaya çalışmasıdır. ancak burada feodal devlet düzenine geçilmekten korkulduğu ve tek devlet olgusunun oluşması ve yaşaması için hareket edildiği savunulabilir. lakin o dönemde tunceli bölgesinde sadece aleviler değil, zazalar, ermeniler, kürtler gibi bir çok karmaşık kültürün yaşadığı oluşumlar mevcuttu. yani bu saldırıyı devletin direkt olarak alevilere yaptığı bir saldırı olarak nitelendirmek yerine daha ziyade yeni kurulan bir devletin topraklarına ve insanlarına tamamen hakim olma içgüdüsü ile yaptığı bir davranış olarak adlandırılabilir. dersim hep tartışılmıştır bunun nedeni ise alevi toplumunun isyan çıkarmayan ve devletine, milletine ve vatanına fazlasıyla sahip çıkan bir toplum olmasındandır. böyle olmasına rağmen katledilmişlerdir. devlet şuursuzdur.
  2 -1 ... specialofficer
 5. 5.
  biri toplu cinnet, toplu histeri, şerefsizlik, alçaklık, saygısızlık, faşizm ve yobazlıktır.

  diğeri ingiltere'den emirle yapılan bir kalkışmadır.

  orada olan aleviler durumun ne olduklarını bilirler. suçlunun kim olduğunu da bilirler. bu nedenle devletin tunç eline karşı en ufak söz etmezler. çünkü, yineliyorum, bilirler!

  dersim ayaklanması'nın birinci, ikinci ya da üçüncü elden tanığı olmamış sünni-yobaz şerefsiz güruhunun sırf içlerindeki atatürk düşmanlığı için, atatürk'ü resmini cem evlerine asacak kadar çok seven aleviler'i gazlama çalışmasından başka bir şey değildir. bu kadar düşmeyin be! alçaklık, çukurluk falan geride kaldı. sizin durumunuzu tanımlayabilecek tek şey karadelik!
  3 ... sadaeke
 6. 6.
  (bkz: evcilik oyunu)
  -1 ... bozoklu bozoklu
 7. 7.
  (bkz: dersim e ses etmeyip sivas a celallenen alevi)
  1 ... fikir muhendisi fikri
 8. 8.
  öhöm şimdi o yani tamam ama yani orada şey var o şey hani varya yukadan neyse maç ne oldu.

  (bkz: alevi)
  ... aciz i mutlak