1. 1.
  Zamanında müzisyen almanlar anadolunun bir yerinde akort yaparken siii siiii siiii diye bağırırlarmış çobanın biri bunu duyup değneğiyle gelmiş "neydiyonuzzzzz" diye tepki gösterince siiii diye bağıran almanlar korkudan "vas is los" diye tepki göstermiş bunu duyan çoban da "bu memleketin ismi yok cismi var sivasislos bu memleketin ismi olsun" demiş. O günden itibaren sivas'ın ismi sivasislos olmuş. Nesilden nesile de Sivas olarak günümüze gelmiştir..
  3 -1 ... sivasli bey
 2. 2.
  Bugün kullanılan Sivas isminin kaynağı hakkında ise farklı görüşler bulunmaktadır. Bunların içinden ‘Sebaste’ Sebasteia eski yunancada (Augustus Şehri) ismi, Pontus kralı Polemon’un hanımı Pitodoris tarafından verilmiştir. Romalılar, Pont Krallığını egemenlikleri altına aldıkları zaman şehrin yönetimini Pont Krallığı’nda bırakmışlardı. Pont Kralının hanımı ise, Roma Kralı Augustus’un sevgisini kazanmak ve ona bir şükran ve sadakat ifadesi olmak üzere Yunanca’da Ogüst şehri anlamına gelen “Sebaste” adını verdiği sanılmaktadır. Sebaste’nin zamanla “Sivas”a dönüştüğü ileri sürülmektedir.
  6 -1 ... night silence
 3. 3.
  Siktir git kendini as > sie kendini as > siie as> sie as > sieas > sivas.
  4 -2 ... bir tirrek sevdim uzaklarda
 4. 4.
  kralın kızı birini sevmiş, vermemişler. kız kayalıklara çıkmış ve kendini uçurumdan atmış. kral kızının ardından "kastın neydi moni?" demiş. kastın neydi moni, kastın moni, kastamoni falan derken zamanla değişe değişe oranın adı sivas olmuş.
  3 -2 ... zeki muren in got fircasi
 5. 5.
  Ya bi git fjkxhdjjxh.
  1 ... sivasli bey