1. 1.
  dizinin hangi kısmında gülüneceğine, ağlanacağına, kıçın altına kaçan patlamış mısırın çıkarılacağına karar verirler. evet abi, bildiğin karar verirler.

  sitcom senaristinin, yapımcısının, yönetmeninin bana verdiği yetkiye dayanarak size emrediyorum: gülünn!! birileri böyle diyor sanki. ve o iğrenç gülme efekti bir kasede kayıtlı. çaaat, basıyor düğmeye; o kahkaha küçük odamızı şenlendiriyor.(siktir)

  adamın/bayanın biri türk dizi tarihinde en az elli kez söylenmiş bir repliği bir kez daha söyler; birinin yüzüne anlamlı anlamlı bakar, mal gibi güler veya duyma eşiğini zorlamak suretiyle osurur. hemen peşine gülme sesi gelir.(o ne illet, ne şirret bi sestir ki şu anda bile kulağımda çınlıyor hamna keym.) bu gelen gülme sesi bu noktada gülmek zorunda olduğunuzu, herkesin gülerken siz gülmediğiniz takdirde psikolojik ya da zihinsel sorunlarınız olabileceğini söyler. kalabalık bir grupla sitcom izlediyseniz bir düşünün. hiç de komik olmayan bir sahnede gülme efektinin ardından, ortamda ansızın kopan kahkaha tufanından etkilenip de gülmediniz mi? güldünüz, güldük, güldüler.

  bu gülme mevzusundaki asıl sıkıntılı noktaysa, günümüzde neredeyse tüm sitcomların yapımcısının ve senaristinin birol güven oluşudur. çok açık söylüyorum dostoyevskim, "birol güven bizim çocukluğumuza/gençliğimize vurulmuş büyük bir darbedir" sana yemin ederim, iki gözüm önüme aksın ki bu adama ne kadar sövsem de rahatlayamam oğlum. adamın bütün dizilerinden illa ki en az üç dört bölüm izlemişimdir. ooğlum bu herif senin, benim üzerimizden dünyaları kazandı ama her dizisinde aynı repliklerle, aynı surat ifadeleriyle kazandı. la o yayvan kıçının üstünde bir saat daha fazla oturaydın da yeni şeyler yazaydın bari. bi kere lan, bi kere yapaydın.

  aklıma geldikçe sinirlemiyom amına koyim. bi insan 10 replik, 5 mimikle 89 dizi senaryosu yazar mı?

  *adamın biri uyuyor. iğrenç bir rüya görüyor, ağzını bütün bir kavunu yutacak kadar açarak "haaaağğğğyııııır" diye bağırarak uyanıyor. kaç kere yedirdin bunu bize birol can? ben diyim 50, sen de 60.

  *ailelerin ve çocuklarının hayatlarını sosyolojik saptamalarınla aydınlatmak için bir dizi bölümünün son 20 dakikasını kaç kere bok ettin? valla sayamadım.

  *birinin nefret ettiği bi olay olur. sonra o olay ona büyük bir korkuyla anlatılır. adam "hee tağam" der, yürümeye başlar. sonra kafasına dank eder. neeeeeeğğy? diyerek mendebur komşu hayriye kılığında hesap sorar. peki bu, bu kaç kere oldu?

  ****

  siz şimdi birol güven'i siktir edin. vazgeçtim ben. beni asıl sikerten mevzu birol güven değil, bu gülme efektinin her dizide aynı olmasıymış. demin 1414143553764869'uncu kez duyduğum gülme efektinden sonra buna karar verdim. evet birazzcık geç oldu bunu fark etmem, takdirimi bu yönde belirtmem.

  -ömer abi, bu gülme şeysi neden bütün dizilerde aynı?
  +yurdum sitcom larına dünya üzerinde gülen sadece bir kişi var da ondan evlat.

  ****

  şahan gökbakar'ın bir tiplemesinin imitasyonu şafak sezer'e selamlar. güya yıllarını sinemaya tiyatroya vermişmiş, saygın oyuncuymuşmuş. siktirin lan, daha dünkü çocuğu taklit ediyor basbayağı. hem de gözümüzün içine baka baka...

  ****

  bu entry türk malı dizisindeki bitmek bilmeyen gülme efektlerinin odamda beni rahatsız etmesi üzerine yazılmıştır. imza toplayalım, dizi grevine girip dizi izlemeyelim. ne yapalım, edelim; şu gülme olayına bi son verelim, istirham ediyorum aziz sözlükçü...
  24 -1 ... micheal lowery
 2. 2.
  bak burası komik burada güleceksin mesajı verilmesidir. yaşlılarda ve çocuklarda ciddi şekilde işe yaradığı görülmüştür.

  edit: imla
  1 ... ork4n
 3. 3.
  sitcom şeklinde düzenlenen binbir türlü yaratıcılık yoksunu banka reklamlarında da karşınıza çıkan olaydır.
  örnek senaryo
  x:lan garı ben malatyaya gidiyom
  y:(son derece umursamaz bir ses tonu ile)kayısı mı alacaksın ?
  x:yok araba, araba...
  arka plandan duyulan gülme efektleri vs.
  1 ... falkenheim
 4. 4.
  Gülme efektlerinin amacı gülünecek yerleri size göstermek değildir, evde
  diziyi yalnız izleyen izleyicilerin psikolojileri düşünülerek eklenmiştir o efektler. bir şeye yalnızken tek gülmek garip oluyor kalabalık psikolojisi yaratmışlar ki gülmek üzerinde pek düşünmeyesiniz.
  4 ... the dreamless
 5. 5.
  bu durum mekânlar ile de alâkalıdır. genellikle bilindik alanlarda örneğin; ev ve işyeri gibi alanlarda geçer.
  (bkz: çocuklar duymasın)
  ... sirdeathless
 6. 6.
  (bkz: dahi muamelesi mi yapacaklardı)
  - havuç yavrum saat gece 2 oldu sen eve yeni geliyorsun
  + genel görelilik diye bir teori var baba
  - taşfırın erkeğiyim ben newton fiziğinden başkasını bilmem
  1 ... eraserhead
 7. 7.
  katil doganlar da bolca ironisi yapılmış durumdur. sitcom lardaki yersiz gülüş efektleriyle bolca dalga geçilmiştir.
  hala izleniyor, hala izleniyor.
  3 ... meydanbenim
 8. 8.
  belki de sitcomları sadece aptallar izlediği içindir.
  2 -3 ... cool adam
 9. 9.
  (bkz: örnek vererek tanımlamak)
  (bkz: çocuklar duymasın)
  ... mahser
 10. 10.
  (bkz: benim annem bir melek)
  1 ... katastrophe