bugün

kara harp okulu'nu bitiren her öğrencinin subaylık diplomasının yanında aldığı referanstır..göreve teğmen rütbesi ile başlayan harbiyeliler mezun olduklarında çift diploma almış olurlar böylelikle..
git bilge adama bayıl 8 milyarı bir sene sonra sistem mühendisi sertifikanı alırsın söylemlerinin en temel unsurudur. ***
zamanında mcse s sertifikası sahibi olanın aldığı ünvan lakin artık expert deniyor.
ne idugu belirsiz insana söylenen söz.
türkiye de mühendislik okuyan insanların, kendi işlerini yapamayıp sisteme ayak uydurmaları sonucunda oldukları şey.
endustri muhendisi'nin yandan yemisi. daha bir ciddi gozuken isimlisi. "her isi yaparim abe" diyeni. ama hicbirini adamakilli yapamayani.

ayrica microsoft'un verdigi sertifika ile sistem muhendisi alinabilir dogrudur. ancak dunyanin hicbir yerinde lisans sahibi ile sertifika sahibi (ayni program olsa dahi) insan ayni muameleyi gormez. goruyorsa bile bu isverenin sucudur, kaypakligidir, enayiligidir.
+ senin meslek neydi ?
- sistem muhendisiyim
+ heee su sertifikalı olan, bilge adam felan
- yok o degil biz yeditepe'de 4 senemizi verdik
+para tuzagı işte sizin okul, hep diyorum ben...adamlar 6 ayda veriyo eline
- ben burslu okuyorum gerci ama evet yinede para tuzagi...(ic ses: sen de imalat hatasısın ama arkadas diyoruz işte)

ve benzeri diyaloglara rastlanabilmesi cok yüksek olan bölümdür. ayrıca; bilge adam, ya da herhangi bir mcse sertifakası verilen özel kurumlarda sadece temel şeyler ögretilirken , üniversitesinde genis detaylı ele alınmakta, ve mühendislik dersleri ve egitimi verilmektedir. sonuc olarak bazı kurumların** itirazı üzerine, sertifika veren diger kurumlar artık sistem mühendisliği ünvanını kullanamamakta, onun yerine sistem uzmanlıgı ile yetinmektedirler. dogrusu da budur.
güncel Önemli Başlıklar