1. 1.
  Güney Afrika Cumhuriyeti'nde, yılbaşı kutlamaları için bir mağara gezisine katılan aşırı şişman bir kadın mağarada sıkışınca arkasındaki 23 kişi 12 saat mahsur kaldı. Rehberler eşliğinde ziyaret edilen mağaranın 'aşk tüneli' adlı bölümünde yerel saatle öğleye doğru sıkışan kadın, ancak gece yarısına doğru kurtarılabildi. Kadın mağarada sıkıştığı sırada arkasında bulunan ve mağarada mahsur kalanlara kurtarma operasyonu sırasında battaniye, su ve çikolata verildi. 23 kişi arasında astım ve şeker hastası 2 çocuk da bulunuyordu.

  http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=63382,5
  2 ... mulayim
 2. 2.
  kalp hastalıgının baslıca etmeni
  3 ... junn
 3. 3.
  şimdi şişmanlığın yarattığı teknik yarı teknik sorunlara gelecek olursak:

  1) şişmanlar için üretilen kıyafetlerin çoğunlukla ortayaş üstü teyzelerin beğeneceği modellerde yapılması..

  2) keza bu kıyafetlerin şişman olmayan insanlar tarafından üretilmesi.. dolayısıyla mesela evans'a gelen tüm kotlar düşük belli oluyor.. oysa ki poposu kocaman ve beli ince bir kadının ki türk şişmanları bu modeldedir düşük bel pantolon giymesi o kadar imkansız ki.. yine de hemen belirteyim gayet makul fiyatlara özellikle indirimleri takip ederseniz son derece hoş, haminne işi olmayan şeyler bulmak mümkün hem evans'ta hem marks and spencer'da.. ayrıca özellikle kazak, hırka türü şeyler için erkek reyonlarını öneriyorum hem daha zevkli hem boyut sorunu daha az yaşanıyor..

  3) toplu taşıma araçlarındaki koltukların darlığı..

  4) (en ifrit edici olanı) türk pazarlarında sankim yurdum kadınları/erkekleri hamurişi ile beslenmiyormuş da hepsi çıta gibiymişcesine satılan giysiler..

  5) etrafınızdaki herkesin beslenme uzmanı, diyetisyen olma hali.. bu durumlarda onları "havuç ye diyorsun ama onun da glisemik indeksi yüksek, hatta makarnanın glisemik indeksi havucunkinin üçte biri" , "baklagil yiyeyim tabii ama o değişim tablolarında köfteye eş değer çıkıyor" gibi teknik cümleler nakavt ederek yolunuza devam edebilirsiniz..

  6) sevgilinizin kucağına oturmaya çekinmeniz ama sevgilinizin sizi kucaklamaktan çekinmemesi gibi hoş durumlar da olabiliyor (Hatunlar icin gecerli, erkekseniz denemeyin zira sevgilinz kesinlik cekinecektir.

  7) yolda yürürken zayıflama merkezi broşürü dağıtan insanların direkt size gelip elinize tutuşturması

  8) bir takım teyzelerin "bak evladım şimdi gençsin ama bi 10 yıl sonra" şeklinde gelişen vaazlarını yer mekan zaman tanımaksızın vermeleri..

  9) çömelememe, yere oturduğunda kalkamama, dizlerinin üzerinde duramama, ayakta durunca hemen bileklerinin şişmesi

  10) bir çok ayakkabının ayağını vurması

  11) etek/pantolon giyme sorunsalı sürtünme ve pişik

  12) ay parçası gibi olan yüzünüzü nasıl kamufle edeceğinize dair kaygılar

  13) özellikle yazın terleme

  14) iç çamaşırı sorunsalları (ebat çeşit dayanıklılık vs.)

  15) daha çok doğulu ve kırsal kökenli insanların cazibe odağı olma.. hani şişman kadın bereketli, doğurgan, sağlıklı falan ya..
  1 -1 ... ariza paratoneri
 4. 4.
  yaşlı gösterir, çirkin gösterir, özgüveni azaltır, giydiğiniz hiç bir şey tam anlamıyla yakışmaz.
  2 ... siyahbeyazkizil
 5. 5.
  fiziksel ve ruhsal olmak üzere ikiye ayrılan zararlardır.
  fiziksel zararlar : Ömrü kısaltır, hipertansiyon, kroner kalp hastalığı, diyabet, solunum güçlüğü,horlama, kabızlık, safra taşı, eklem hastalığı, kadınlarda düzensiz ve sancılı adet görme, göğüs ve rahim kanseri riskini artırır.
  ruhsal zararlar : Şíşmanların bir kısmı ne kadar neşeli gözüksede şişmanlığın açtığı psikolojik yaralar çok fazladır. Giyinme konusunda problemler yaşarlar, kendilerine uygun elbise bulmada güçlük çekerler, mayo giyme korkusu yüzünden denize veya havuza giremezler, veya tenha yerleri tercih ederler. Karşı cins tarafından beğenilmeme korkusu, kendilerine olan güveni yokeder. istedikleri gibi doğal davranamazlar, buda ilişkileri bozar. Kendilerine güvensizlik günlük hayatta ve iş hayatındada kendini gösterir, buda şişmanları başarısızlığa ve yalnızlığa iter.
  2 ... bambu