1. 1.
    iki gar arası yaklaşık 50 dakika sürer. kalabalık olsa bi dert tenha olsa bi dert olsa da yolculuk otobüsten falan daha zevklidir. hem uyutur sarsıntısı sizi.
    ... japonbaligi
  2. 2.
    bu hattaki trenler de istasyonlar da eskiye göre çok daha güvenli ve temiz. trafiğin yoğun olduğu saatlerde mutlaka kullanılmalı. örneğin iş çıkışında sirkeci-yeşilköy arası otobüsle en az bir saat sürerken tren bu yolu 30-35 dakikada alıyor.
    ... hayaser
  3. 3.
    istanbul'lu olupta binmediğim diyenin yalan söylediğini anlıyabileceğiniz tek ulaşım aracı.
    1 ... tayfunluk
  4. 4.
    çok eskiden gördüğüm ve hiç unutamadığım bir rüya gibidir.

babanemin evi kumkapı istasyonuna bakardı. orada kaldığımız gecelerin sabahlarında banliyö treninin o bildik türküsüyle uyanırdık.
    paslanmış rayları, 60'lara ait binaları, kocaman zenith saatleri ve sanki kendileri de o zamanlarda yaşıyormuşçasına sakin ve tasasız görevlileri, istasyon amirleri ile tren istasyonları zaman içinde geçmişe bir yolculuk gibiydi. ve trenler de birer zaman makinesi...

kazlıçeşme'ye kadar o eski ahşap evlerin arka bahçelerini, küçücük balkonlarını, cumbalı pencerelerini seyrederek gidersiniz. o küçücük ahşap evlerin kutu gibi odalarında hala mualla hanım ile necdet bey' lerin yaşadığını hayal edersiniz. orada yaşanmış ve yaşanmakta olan hayatları düşünürsünüz.

oysa artık o viran evlerde köylerinden istanbul'a göç etmiş, kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren, yoksul insanlar oturmaktadır. mualla hanım ile necdet bey ise oraları terk edeli çok olmuştur.
    ama bunu düşünmek istemeyiz. hayalimizdeki o eski istanbul'u yaşatmak isteriz. sessiz, güzel ve tertemiz haliyle...

benim banliyö trenimde tinercilere, yan kesicilere yer yok! benim trenlerim tertemiz insanları evlerine ulaştırır. alınteriyle çalışıp yorulmuş, beşik gibi sallanan trenin o bildik ninnisiyle uyuyakalan o insanları...
    benim banliyö trenim hala 1960 larda. hala yepyeni. hala kendi hikayelerini anlatmaya devam edecek. birgün toparlanıp bir hurdalığa atılsalar bile...
    1 ... sondanbironcekimohikan
  5. 5.
    tehlikeye yaklaşırken durdurmaya çalışan supermen misali, kapısında çocuklar asılı elektirikli vasıta.
    1 ... deligado
  6. 6.
    okulu kıranların sığınağı. tabi eskilerde, şimdi nasıldır bilemem. efendim evvel zaman içinde biz ortaokulda sürünürken sabahları okulu kırdık mı soluğu bu trenlerde alırdık. hele kış günlerinde trenin o sıcaklığında uyumak gibisi var mıdır? ha sabahın köründe gidecek yerin yok, ne diye okuldan kaçarsın dersen, çocukluk işte be derim.
    ... guzunamca
  7. 7.
    hafta sonları zevk için binilip tadı çıkarılasacı tren.
    1 ... pilotmont
  8. 8.
    tinerci, balici, gaspçısıyla ünlü banliyo trenidir. ölümün kol gezdiği mekanlar
    ... hayatin anlamini arayan adam
  9. 9.
    en vazgeçilmezi sürekli içerde birşeyler satan birilerinin olmasıdır.

(bkz: limon sıkar portakal sıkar mandalina sıkar adamın canını sıkmaz)
    (bkz: limoncu amca)
    1 ... dussel biri
  10. 10.
    içerisinde güvende hissedilmeyen ulaşım aracıdır. bir de yana yatık ilerler ki o ayrı mesele.
    ... paristexas