1. 1.
  14. yy ingiliz edebi eseri. kral arthur hikayesiyle bağlantılıdır.

  green knight gelir sir gawain e posta koyar. o da akabinde kafasını uçurur. yere düşen kafayı alır gider green knight ve "seneye ben de senin kafanı uçurucam" der ve kaybolur.

  sonrası çok karmaşık.
  1 -1 ... avedis
 2. 2.
  insan misafirliğe gittiği adamın karısını dikermi arkadaşım. bu nasıl sir'lük, bu nasıl şovalyelik. bu yüzden yıllardır Sir gawain'e gıcığım vardır.
  1 ... everyman
 3. 3.
  kurgu'nun gerçekten üstünleşebildiği zekalara karşı deli gibi sevdalandıran eserlerdendir.
  (bkz: kurgu yoksa gercek de yoktur)

  (dolu bkz. vay anam vay neler yazmışız bir küçükten.)
  ... bl
 4. 4.
  yazarı bilinmeyen bir eserdir. otoriteler yazarının chaucer ın çağdaşı olduğunu, fakat londradan uzak bir yerde yaşadığını söylerler. eserde anglo-sakson geleneği olan aliterasyon kullanılmıştır. kral arthur ve şövalyelerinin yılbaşını kutladığı camelot a gelen yeşiller içindeki yabancıyı, düello davetini ve sonrası gelişen olayları anlatır.
  1 ... sophie
 5. 5.
  Yeşil Şövalye Yuvarlak Masa şövalyelerine meydan okur : şimdi benim başımı uçur ve seneye benim şatomda senin kelleni ben uçurayım. bu meydan okumayı kabul etmeyen alçalır, der. Arthur'dan önce Sir Gawain davranır ve Yeşil şövalyenin başını uçurur. Yeşil Şövalye de başını koltuğunun altına alıp, seneye görüşelim, der. Sir Gawain, arzu ve korkuyla ilgili çeşitli denemelerden geçer ve en sonunda kellesini Yeşil Şovalye'nin baltasının önüne uzatır. buraya kadar olan hikaye hem uzun hem de Ortaçağ boyunca şövalyelik idealinin örneği sayılan Sir Gawain adına zafer ve erdemlerle doludur. Elbette bu sonuncusu olan korku denemesini de aşar ve onu ne yaşam arzuyla ne de ölüm korkuyla sindirebilmiştir.
  ... jashua44
 6. 6.
  1991 yılında bestelenmiş bir opera versiyonu da olan middle english eser.
  --spoiler--
  ayrıca green knigt sir gawain e değil arthur a posta koyar kim buranın kralı efendisi uleyn diyerek.
  --spoiler--
  1 ... mutlu vatandas
 7. 7.
  Orta ingilizce Edebiyatının (Middle English Literature) en önemli eserlerinden biridir. Gwain ile ilgili bir diğer önemli eser ise The Wedding of Sir Gawain and Dame Ragnelle'dir.

  yarın, survey of english literature dersimin vizesinde bonus sorunun geleceği konu ayrıca. nasıl bir soru olur acaba. (bkz: swh)
  ... shinso
 8. 8.
  Yeşilimsi yaratıkımsı doğayı ve bereketi sembolize eden kişi green knight.
  1 ... shela