1. 1.
    başkanlık sisteminin ilk ulaştırma bakanı mehmet cahit turhan'dan çapulculara muhteşem bir ayar.

http://www.cumhuriyet.com...rusuna_skandal_yanit.html

çok da şey değildir.

sonuçta bu çağda cep tel olsun, telsiz olsun haberleşme var, sinyalizasyon da neymiş.

kaza işte, olmuştur, geçmiştir.
    hızlı trenin fıtratında kaza var.
    13 ... high voltage
  2. 2.
    az önce haberi okudum, emin olmak için sonra bir daha okudum, sonra bir daha.
    kıytırık metromuz bile kırmızı ışık yandığında hareket etmiyor. hatta biraz fazla beklerse görevli kişi, metrodakilere sesleniyor "öndeki metroyla aramızda yeterli mesafe olmadığından kırmızı ışık yanıyor, o yüzden bekliyoruz, arıza filan yok" diyor. yani geçtim sinyalini minyalini basit bir kırmızı sarı yeşil ışık mekanizmamız da mı yok?
    tokyo seferlerine dair bir iki belgesel izledim, tokyo'da birkaç dakikada bile dünyanın treni organize olup birbirlerine çarpmadan arı kovanı gibi hareket ediyor, biz ankara'nın göbeğinde 2 treni çarpıştırıyoruz. bu arada tokyo'ya dair izlediğim diğer belgeselde de makinist, 30 saniye kadar geç kaldığı için hızlı girilmemesi gereken viraja hızlı girip kaza yapmıştı. adamlar 30 saniye konusunda bile dakikler ve çarpışmıyorlar, bizim bakanın yaptığı açıklamaya bak.

konu sinyalizasyon filan da değil. ben bu işten anlamam usta. ahkam da kesmek istemem. benim anladığım, dolayısıyla da anlayamadığım kısım şu: 9 kişi ölüyor, dünya kadar yurttaşımız yaralanıyor ve sorulan soruya bakanın verdiği yanıt tatmin edici olmaktan ziyade neredeyse alay edici bir tonda. soru şu: bu kaza neden oldu? bir bakan bunun cevabını vermeli ve daha sonra da istifa etmelidir.
    6 -1 ... the adamin biri
  3. 3.
    Çomaristan'da sıradan bir laf.
    4 ... alkolik oldum
  4. 4.
    sinyalizasyon olmazsa olmaz bir sistem değil
    ... hergele kutay
  5. 5.
    sorunun dogru bir soru olup olmadigini tartisan bakanin yapmis oldugu aciklama.

soru, sorudur. sorunun dogrusu yanlisi olmaz. soruya cevap verirsin. verdigin cevabin dogrulugu yada yanlisligi tartisilir.
    hicbir fikrin yoksa; bunu da söylemesini bilmelisin. olmadi su sekilde gecistir:
    "su an konu hakkinda fazla bilgiye sahip degiliz. bilir kisilerden edinecegimiz bilgiler ile kamuoyunu bu konu hakkinda aydinlatacagiz ve gereken tedbirleri almak icin en kisa sürede calismalara baslayacagiz."

bu adami kim bakan yapti?
    1 ... kultursuz dinazor
  6. 6.
    akp kurmaylarının fantastik beyanları listesine üst sıralardan giriş yapan bi beyanat.
    ... diskapininmandali
  7. 7.
    ne kadar da rahat bir şekilde mesuliyetten kurtulma şekli. sinyalizasyon tüm dünya'da varken olmasa da olur demek. işte bu laf üzerine istifası şart oldu.
    sn bakan bu sözünüzü cahillerden başka mühendisler vs insanlar da duydu ha !
    acımıza mı yanalım, gülelim mi ?
    1 ... teflon
  8. 8.
    Boşuna uğraşmayın siyasal islamcılar hiçbir zaman mesuliyet kabul etmez.

Fıtrat, kader...
    1 ... muhendis tarihci
  9. 9.
    Nükleer yapacaz ya.
    Sızıntı uyarı cihazı olmazsa olmaz sistem değil diyecekler.
    ... inheritance vice