bugün

seyirci sayısında geçen yıla oranla %45 azalma olmuş.
hasılat kaybı %35.

https://www.haberturk.com...e-dusus-gorulmedi-2500967
Patlamış mısırlar sinemacıların bir yerine girmiş anlaşılan.

Beter olsunlar.
benim gitmeyi bırakalı 3 yıl oldu. neden gideyim ki? film arasından sonra da reklam koymaya başladıklarında benim şalterler attı. 20 lira para veriyorum 1 filme üstüne 30 dakika reklam izliyorum. ben hayatımda böyle adam düdükleme görmedim.
Bu sene film mi vardı, yine iyi kazanmışlar aptalca içeriği olan %90'ı küfürden başka bir şey olmayan Türk filmleri çıkıp durdu. Patlamış mısır fiyatlarının uçmasıda tuzu biberi oldu. Kücücük patlamış mısır 5 TL, yiyorsun 5 dkda bitiyor; sinema biletlerinin fiyatları uçmuş alıyorsun bilet film değil reklam izliyorsun birde üzerine filmi izlerken beyinsiz gibi bağıran insanlarla sinema hiç çekilmez oluyor. internete bağlanan Tvlerde oldukça arttı açıyorsun korsan site, mis gibi bitmeyecek kadar patlamış mısırla dertsiz tasasız izliyorsun. Bu varken kim sinemaya gitsin ki.
Iyi iyi, mısır bir yerlerinde patladı herhalde.
ülke ciddi şekilde ekonomik kriz yaşıyor, geçinecek parayı zor denkliyoruz ne sineması arkadaş...3 kuruş fazla para bulunca alkole yatırıyorum ben, zira ayık kafayla çekilmiyor bu hayat...
ekonomik kriz gerçekten en büyük etken. Tabi bu gereksiz mısır kavgası da yangına körük oldu.
Biletler çok pahalandi, insanlar sinemaya gitmiyor, biraz sabredip internete düșünce izliyor.
Fiyatlar gereksiz pahalı ve sinemada gerçekten hakeden film yok. Azalmazsa garip olurdu. Bu sene izlenecek film belki 3 belki 5ti sinemada. Insanlar keyif almak istiyor millete rant olsun diye anlina enayi yazdırmak değil. Oturup evinde internetten daha güzelini izledikten sonra sinemaya ne gerek var.
netflix, blu tv gibi oluşumların da etkisi var.

kendimden biliyorum, dışarı çıkıp o kadar parçalanağıma evimde keyifle izlerim kafasında olan çok insan var etrafımda.

bir çok sektör de olduğu gibi sinemada da milleti nasıl düdüklerim zihniyeti baş gösterdi ki, nasıl göstermesin etrafta örnek sürüsüne bereket.

umuyorum bu durum türk sinemasını sekteye uğratmaz.
bu durum türk sinemasına vurur. o da belli bir kesimine. neden?

ülkede zaten diğerlerine kıyasla kaliteli iş yapan az yönetmen ve prodüktör var. kimler olduğu aklınıza geldi zaten.

artık insanlar abuk sabuk sayfiye yerlerde, 15 metrelik yolu olan bir sokakta çekilmiş, basit esprili boktan vıcıklı aşk filmini izlemiyor. ya da hep aynı konulu üç harfli filmlerini... zira türk izleyicisi avrupa ve amerika' dan öğrendi iyi filmin ne olduğunu.

özü şu; türk sinemacılar kendilerine çeki düzen vermezlerse (ki umudum yok, yıllardır aynı.) bu furyadan etkilenip patlarlar.
fiyat film kalitesi oranı yerlerde. çenesini kepçük yaparak komedi filmi çektiğini sanan tiplere 30 lira vermek istemiyor millet.
1. toplu ucuz bilet satışının bitmesi
2. ekonomik sıkıntılar
3. yaz sezonu olması dolayısıyla vizyonda pek güzel filmin olmaması
haber 4 temmuzun. bu haberden sonra vizyona giren filmlerle, seyirci azalmasından doğan zararlar fazlasıyla telafi edildi.

(bkz: spider man far from home)
(bkz: toy story 4)
(bkz: the lion king)
(bkz: fast & furious hobbs and shaw)
boşverin. zaten o gitttikleriniz sinema deil büyü ekranlı televizyondu.
sinema dediğiniin 20 metre perdesi olur.
eskidendi o.
sineme parası ile karın doyurulduğu için. önce can !
cinemaximum tekelinin bir sonucudur. bu hain şirket iflas etmeden türk sinema sektörüne rahat yok.
zerre üzülmedim, zorla sattıkları mısırı almamak için internetten aldığın bilete bile işlem ücreti alıyorlar.
umarım zorla sattıkları kola kutuları kalın gelmez bir taraflarına.
ya da gelsin ya.
Türk sinamesi boktan youtuber kaynıyor. Ve mısır konusuda var tabı ki. Mısır için gidiyodum oysa.
o paraya öküz alırız amk.
azalması normal.
Netflix aldığımdan beri gitmiyorum. Neredeyse tam 1 yıl oldu.
Tiyatro, opera, bale gösterisi gibi, canlı icra edilen perfonmasları izlemek için, sanatın icra edildiği mekâna gitmek mantıklı, gelir bana. Sinema için bir salona gitmek, televizyon yada diğer alternatifler varken, sıkıcı. O yüzdendir diye düşünmekteyim.
Millet evine ekmek götürebilirse şükrediyor ne Sineması amk.
Dışarda filmin kralı dönüyor zaten sinemaya ne gerek var.
Gayet normal karşılanması gereken durum.

Şöyle bir örnek vereyim. 1985 ile 1995 arasında cep harçlıklarımızla hiçbir ekstra para almadan kadıköy'de izlemediğimiz film bırakmazdık. Ki orta halli bir aile olduğumuzdan hani bağdat caddesi çocuğu da sanmayın.

Gelelim günümüze... Sinemaya gitmek bir servet olmuş durumda. Bugün bir öğrenci harçlıklarıyla anca bir tane filme gidebilirse gider.

Azalmasının bir başka nedeni de artık evde ki konfor ve imkanlar çok yükseldi. Yani yüksek çözünürlükte büyük ekranlı televizyonlar ve bu cihazlar fhd hatta 4k bile oynatıyor. Ee internet sayesinde filmlere de ulaşmak kolaylaştı. Hadi onu geçtim pek çok tv paketinde bir sürü film kanalı var. Bu durumda etkili oluyordur.